M-am hotarat....adoptie (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ana si pe mine ma intereseaza subiectul...
Dar din ce mi-au raspuns fetele nu se poate. Trebuie sa te muti in Romania pentru cel putin un an ca sa poti adopta un copil...sa ai domiciliu stabil, job...si din cate am inteles si sotul trebuie sa fie prezent.
Apoi mai dureaza pana cand gasesti copilasul, si pana cand devi legal mamica lui sa poti sa il scoti din tara...

Din cate am inteles si eu de la 1 ian 2006 s-a schimbat legea adoptiei si nu mai e permisa adoptia internationala...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72473&whichpage=9
Uite Ana...


Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fara legatura cu intrebarea voastra (eu, cum am spus deja, stiu ca nu se poate). Am auzit insa undeva, nu imi amintesc unde, ca se va relaxa partea cu adoptiile internationale de la anul. Dar uitati-va aici ce scrie....cu astfel de "presa" in curand nu cred ca se va mai putea adopta nici de catre romanii rezidenti in tara, ca daca chiar vor obliga cuplurile sa ia ce copil li se pare ca se potriveste....scuzati va rog, dar cine adopta ca sa rezolve un dosar al DPC? Legea asta e gresita din momentul in care trateaza numai si numai interesul copilului, si pune familiile adoptatoare pe pozitia unui angajat al statului. Ar trebui realizat ca noi facem un serviciu, le luam responsabilitatea acestor copii, deci macar sa fim lasati sa alegem, din aia putinii care exista.... Offfff!
http://www.hotnews.ro/articol_47402-In-maternitati-bebelusii-se-adopta-la-negru-cu-10.000-euro.htm

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elamuntean spune:

Buna fetelor, citesc de ceva vreme mesajele voastre si vreau sa va zic ca m-au pus pe ganduri. Eu nu sunt in situatia de a adopta, am deja o fetita de 7 luni, dar fratele meu si sotia sa au facut eforturi in acest sens. Ei au deja atestatul de cateva luni si de cand l-au obtinut nu s-a mai intamplat nimic. N-au vazut nici un copil, cei de la DPC au zis ca nu sunt copii si sa astepte. Ei tot asteapta si nu fac nimic pt. ca cei de acolo asa au zis. Voi cum ati procedat? Ati asteptat sa va aduca copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


multumesc Sinzi, fetelor,


din pacate eu nu mai am prea mult timp sa stept sa se schimbe legislatia in Romania,copilul are nevoie si sa-l cresti pe urma, iar anii trec....; in Romania, pentru 1-2 ani iarasi nu avem cum sa ne intoarcem...
stiu ca ceea ce scriu voi stiti deja toate, dar nu-i corect deloc atitia copii a caror vieti sunt cum sunt prin orfelinate, cind noi am putea sa-i oferim...; si as fi vrut un copilas mai mare, 4-6 ani...

asta e

http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Sunt si mai revoltata cititnd articolele astea!
Pur si simplu nu-i inteleg! Nu fac decat sa scada sansele copiilor de a fi adoptati. In loc sa te incurajeze, sa te indrume, sa iti indeparteze temerile... Cunosc cupluri care au renuntat pe drum, care ori s-au saturat sa astepte si sa lupte cu sistemul, ori care au fost speriati de cateva persoane binevoitoare din sistem: o asistena de la DPC le-a explicat ca un copil fie el cat de mic, trebuie recomandat de ei, ca ei decid daca profilul psiho-social-cultural al copilului se potriveste cu al familiei si ca trebuie sa astepte sa le gaseasca ei copilul potrivit, si au asteptat aproape un an si daca sunau le spuneau sa aibe rabdare, ca cu stilul asta nu ajung nicaieri. Si le-a mai spus si o doctorita o teorie a genelor, cum ca genele sunt foarte importante si educatia nu poate face nimic daca genele sunt proaste si ca toti copiii abandonati sunt copii de drogati si criminali.
Mai am niste prieteni, ea isi doreste enorm sa adopte un copil, el ezita si asteapta sa se intample numai lucruri bune si convingatoare. Ea m-a rugat sa o ajut, sa vorbesc cu el, sa ii dau exemplu. Dar degeaba ii dau eu un exemplu bun, va dura pana ce sistemul ii va da primul exemplu prost.
Sunt indignata! In loc sa ajute sa fie cat mai multe cazuri fericite, sa le dea copiilor acestora si parintilor lor sufletesti o sansa la fericire, ei iti pun bete in roate si incearca sa te convinga ca ori tu nu esti destul de bun, ori copilul, ori si si.
Mai lipseste sa ne puna si pe noi sa facem facultate de parinti adoptivi. Este incredibil! Oare oamenii astia stiu ce inseamna bucuria unei familii? Cred ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Anca, LA MULTI ANI !Meme, sa va traiasca fetita si sa va bucurati de ea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

LA MULTI ANI, Anca!! Sa fii sanatoasa si sa-i bucuri pe parintii tai cel putin tot asa de mult ca pana acum! Meme - da-i fetei un pupic de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

La multi ani Anca !

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:




LA MULTI ANI! ANCA

Meme sa va traiasca fetita sa fiti sanatosi, fericiti si multe, multe impliniri si noroc in viata.



Lorelei si

Mergi la inceput