Masuri impotriva acarienilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Aparatele de curatare cu abur distrug acarienii din saltele,perne,fara sa fie nevoie sa le speli.
E si asta o alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:


Aparatele cu abur,se prea poate sa distruga acarienii insa nu stiu daca au cum sa distruga excrementele acestora.Excrementele inhalate te imbolnavesc,precum si acarienii morti care se descompun.

Si cu ciuperca de mucegai cum ramane?O poti indeparta cu acest aparat?

multumesc.
ladyJ

[/quote]
Cred ca nu!Cred ca mai reduce din numarul lor,doar!
Dar si pretul saltelei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
Originally posted by Lorenza


Aparatele cu abur,se prea poate sa distruga acarienii insa nu stiu daca au cum sa distruga excrementele acestora.Excrementele inhalate te imbolnavesc,precum si acarienii morti care se descompun.

Si cu ciuperca de mucegai cum ramane?O poti indeparta cu acest aparat?

multumesc.
ladyJ



Cred ca nu!Cred ca mai reduce din numarul lor,doar!
Dar si pretul saltelei...
[/quote]



lorenza,ai dreptate,a cam costat o caruta de bani salteaua aia.

Dar sincer nu-mi pare rau ca de cand o am sotul meu nu mai stranuta si nici nu mai ae dimineata nasul infundat.

Aveam inainte o saltea ortopedica cica,sa ma fereasca sfantul!ieseau arcurile din ea,la numai trei luni de cand am luat-o!Si ma durea spatele ingrozitor.Vand faceam....dragoste cu sotul meu,simteam arcul in....spate(sa nu zic exact unde)

Si am dat pe ea la vremea rspectiva vreo 10 milioane.
De igiena ce sa mai zic,era facuta din bumbac din ala satinat...lucios.

LadyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by ladyJ

quote:
Originally posted by Lorenza


Aparatele cu abur,se prea poate sa distruga acarienii insa nu stiu daca au cum sa distruga excrementele acestora.Excrementele inhalate te imbolnavesc,precum si acarienii morti care se descompun.

Si cu ciuperca de mucegai cum ramane?O poti indeparta cu acest aparat?

multumesc.
ladyJ



Cred ca nu!Cred ca mai reduce din numarul lor,doar!
Dar si pretul saltelei...





lorenza,ai dreptate,a cam costat o caruta de bani salteaua aia.

Dar sincer nu-mi pare rau ca de cand o am sotul meu nu mai stranuta si nici nu mai ae dimineata nasul infundat.

Aveam inainte o saltea ortopedica cica,sa ma fereasca sfantul!ieseau arcurile din ea,la numai trei luni de cand am luat-o!Si ma durea spatele ingrozitor.Vand faceam....dragoste cu sotul meu,simteam arcul in....spate(sa nu zic exact unde)

Si am dat pe ea la vremea rspectiva vreo 10 milioane.
De igiena ce sa mai zic,era facuta din bumbac din ala satinat...lucios.

LadyJ


[/quote]
Daca banul nu e o problema,merita sa faci totul pentru sanatatea ta!E bine de stiut ca exista si asa ceva.Noi in familie nu suntem alergici,cel putin deocamdata.Eu aveam o sensibilitate a ap. respirator dupa o viroza respiratorie f. serioasa,care s-a manifestat cu o tuse f.usoara,uscata ,dimineata.De cand folosesc un aparat de purificare a aerului,pot sa zic ca am scapat,dar totusi cred ca sensibilitatea a ramas,si poate ,nu stiu,imi voi lua si eu vreodata o astfel de saltea.Nici mie nu prea ma incanta faptul ca nu se igienizeaza saltelele obisnuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

aveti dreptate in tot ce spuneti dar,totusi,nu cumva cu masuri extreme sensibilizam mai mult persoanele cu predispozitie?intreb pt. ca si eu sunt terorizata de acarieni si mucegaiuri care isi fac de cap inb casa mea de la tara unde nu mergem decat in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E invers - te sensibilizezi daca esti vesnic expus la alergeni.
Fetelor, exista si niste huse speciale in care invelesti salteaua. Functioneaza ca o bariera, deci dormi pe acarieni si ei nu-ti pot face nimic! E o varianta mai ieftina decit nu stiu ce saltea. Husa o schimbi, o speli mai usor, o iei cu tine...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Acum, va intreb si eu...de unde stiti ca aveti alergie la acarieni??? Ei exista...de cand lumea, are absolut toata lumea in casa....Daca pui la microscop praful din orice casa, te sperii...sau apa care o bem..toate "misca", dar astea sunt flora&fauna care exista in jurul si in organismul nostru...


Eu personal, de dragul curateniei si ca sa mai scap de scame si par( am 3 pisici in casa, presupun ca si miliarde de acarieni)am renuntat la covoarele clasice si mi-am luat covoare si mobila de bambus...se aspira extrem de usor, chiar se spala cu mopul bine stors, si nu ramane fir de scama...

Si apropo de alergii..cat am fost pustoaica, faceam frecvent o alergie, nici in ziua de azi nu stiu de ce, ma umpleam spontan de pete rosii, care dispareau in cateva ore...

Ei, de cand am pisici( si 4 caini in curte, pe care ii mangai zilnic) nu mai am nimik...m-oi fi imunizat.

Mai mult info: http://www.astmasan.ro/pliante/2.html

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai s-or fi testat oamenii. Dar e destul de usor sa-ti dai seama, daca te trezesti cu nasul infundat, stranuti, etc. Cine are alergie la acarieni e bine sa-i reduca pe cit posibil in dormitor - e limpede din ce motive.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by Victoria

Acum, va intreb si eu...de unde stiti ca aveti alergie la acarieni??? Ei exista...de cand lumea, are absolut toata lumea in casa....Daca pui la microscop praful din orice casa, te sperii...sau apa care o bem..toate "misca", dar astea sunt flora&fauna care exista in jurul si in organismul nostru...


Eu personal, de dragul curateniei si ca sa mai scap de scame si par( am 3 pisici in casa, presupun ca si miliarde de acarieni)am renuntat la covoarele clasice si mi-am luat covoare si mobila de bambus...se aspira extrem de usor, chiar se spala cu mopul bine stors, si nu ramane fir de scama...

Si apropo de alergii..cat am fost pustoaica, faceam frecvent o alergie, nici in ziua de azi nu stiu de ce, ma umpleam spontan de pete rosii, care dispareau in cateva ore...

Ei, de cand am pisici( si 4 caini in curte, pe care ii mangai zilnic) nu mai am nimik...m-oi fi imunizat.

Mai mult info: http://www.astmasan.ro/pliante/2.html

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu


am citit ca englezii au facut un studiu si au constatat ca in familiile cu animale sunt mai putine cazuri de astm bronsic;din pacate nu am retinut unde am citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Vorbeati demuuuuult de saltele anti-acarieni. De unde le-ati luat? Copilul meu este alergic la acarieni, vreau sa fac ceva investitii in sensul asta.

Multumesc.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput