Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Loominita,

am recitit postul meu anterior si mi-am dat seama ca am spus multe fara sa raspund de fapt la intrebarea ta legata de prietenii tai din media:

Orice articol in ziar, post pe site web sau revista este binevenit. In campaniile anterioare am reusit sa strangem ceva, deci orice ajutor in aceasta directie este binevenit.

Vesti despre Andreiut
Bubul infectios este aproape inchis.

Acum avem niste problemute cu gastrostoma, care mai scapa putin din lapticul pretios si uneori mai apar urme de sangic la marginile ei.

Ne-am capatat si cu o iritatie, probabil de la pampers care se freaca de funduletul transpirat.

Medicii estimeaza probleme de lunga durata (5 - 6 ani) cu plamanii in viitor (bronshite, sensibilitate crescuta la rece etc). Insa important este ca Andrei este.

Acum ce ne dorim cel mai mult este sa scape de necesarul suplimentar de oxigen, insa se pare ca si aceasta poate fi o chestie de durata.

Multumim tuturor,

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by fagu

Loominita,

am recitit postul meu anterior si mi-am dat seama ca am spus multe fara sa raspund de fapt la intrebarea ta legata de prietenii tai din media:

Orice articol in ziar, post pe site web sau revista este binevenit. In campaniile anterioare am reusit sa strangem ceva, deci orice ajutor in aceasta directie este binevenit.

Vesti despre Andreiut
Bubul infectios este aproape inchis.

Acum avem niste problemute cu gastrostoma, care mai scapa putin din lapticul pretios si uneori mai apar urme de sangic la marginile ei.

Ne-am capatat si cu o iritatie, probabil de la pampers care se freaca de funduletul transpirat.

Medicii estimeaza probleme de lunga durata (5 - 6 ani) cu plamanii in viitor (bronshite, sensibilitate crescuta la rece etc). Insa important este ca Andrei este.

Acum ce ne dorim cel mai mult este sa scape de necesarul suplimentar de oxigen, insa se pare ca si aceasta poate fi o chestie de durata.

Multumim tuturor,

Noi

http://andrei.point.ro



eu ma rog pentru bebe Andrei..si sunt sigura ca o sa fie bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Am urmarit si eu cu sufletul la gura evolutia starii lui Andreiutu.
N-am indraznit sa intru pana acum ptr ca am asteptat sa primesc si ceva bani, ptr ca urarea mea si vorbele mele sa fie insotite si de un ajutor fizic, pe cat se poate. M-a impresionat lupta voastra, cu atat mai mult, cu cat si eu ma chinui de 3 ani sa devin mama si sansele mele sunt limitate de o procedura care da 20-25 % sanse de reusita ; nu in ultimul rand, dulcele meu nepotel si finut se numeste tot Andrei, sunt amandoi tizii mei si fac o legatura si din asta; cum locul meu de suflet si mai aproape de Dumnezeu este Pestera Sf. Andrei, am sa dau un acatist si-o sa ma rog pentru el si acolo, la Pestera.
Ma bucur tare mult ca Andrei este mai bine, e un ingeras scump, frumos si luptator! Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate , sa treaca peste acest impas si sa devina un copil sanatos si normal cat mai curand! ma gandesc si ma rog ptr el si pentru voi in fiecare zi!
Am participat si eu cu cat am putut impreuna cu mama mea. Azi am pus banii la o sucursala BRD din Constanta.Numele meu e Andreea Stan ( ca sa stiti daca au intrat banii).Promit sa va mai ajut, macar la fiecare salariu, cu cat pot. AM trimis link-ul cu povestea lui si familiei, prietenilor si colegilor; sper sa-si faca un ragaz macar o parte din ei, sa dea o mana de ajutor...
Multa sanatate si sa auzim numai de bine! Dumnezeu sa va ajute!

Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Draga Andreea, iti multumim mult pentru gandurile bune si pentru ajutor. Confirmam primirea banutilor. Dumnezeu le aranjeaza pe toate intr-un fel sau altul, asa ca sunt convins ca o sa aveti si voi parte de un bebelus simpatic (la noi lucrurile cu Andrei au mers de asa natura ca ori suntem cei mai norocosi ori Dumnezeu a tras niste sfori pe undeva ca noi sa dam de clinica din Germania si medicii de acolo).

Eu azi plec spre Germania, impreuna cu bunicile, care nu l-au vazut pana acum pe Andrei decat in poze, asa ca e timpul sa vada si Buflicosul real.

Revin intr-o sapatamana cu vesti si poze.

Toate cele bune,

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dragos, ce vesti ne mai dai despre Andrei? ce mai face bebele frumos?
sper ca sunteti cu totii bine, mai ales el!

Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni, o noua galerie foto cu Buflex, zis si Gogoasa, plasat in diverse impostaze, dintre care cele mai multe in mediul verde din interiorul clinicii precum si in brate la bunici, care au venit in contact cu bebelusul pentru prima data de cand s-a nascut, se gaseste la
/photogallery/01.08.2006%20-%2023.08.2006%20Andrei%20-%20Germany,%20Klinikum%20Bremen%20Mitte/index.html

Problemele cu care ne luptam acum, pe langa lipsa esofagului, sunt:
- tusim destul de des din cauza bronsitei si ne enervam pentru ca nu reusim sa expectoram cum trebuie
- depindem de un surplus de oxigen administrat prin tubusoarele care se vad in poze
- gastrostoma este putin cam largita si prezinta niste ranute care sunt in tratament si speram sa se rezolve
- una peste alta avem si o iritatie ciupercoasa pe spate, probabil din cauza transpiratiei in contact cui pampersul, pe care o tratam

Important pentru el este sa reuseasca sa scape de surplusul de necesar de oxigen. Doctorii spun ca plamanii lui arata bine, insa va trebui sa mai asteptam. Oricum va avea o sensibilitate marita la plamani pentru o perioada lunga, insa important este sa fie in regula in general.

Calde salutari,

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mish spune:

Andrei a crescut si este un frumos si jumatate! Dumnezeu sa-l ocroteasca in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Andrei este un grasan superb si are parte de o familie superba.
Ne rugam sa treaca si peste aceste probleme aparute asa cum a mai facut si cu cele vechi.

Multa sanatate

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

azi am primit vestea de la Ministerul Sanatatii. Nu stiu de ce, dar m-am asteptat pana in ultima clipa, in speranta ca decizia luata acum ceva vreme de a ramane pe aceste meleaguri nu a fost chiar atat de rea, intr-o decizie pozitiva de ajutor din partea statului la care vreme de 6 ani am cotizat cu sume importante.

A primi vestea este impropriu spus de fapt. Raspunsul lor a fost redactat de pe data de 21, insa nu au avut bunavointa sa ne informeze si pe noi muritorii de rand. Asa ca am batut noi pe la usi. Raspunsul lor este, probabil la fel ca si in alte cazuri: "legea nu ne permite sa va dam bani". Probabil ca ar fi trebuit sa-l lasam pe Andrei sa se stinga in spital pana ce ar fi primit acordul unei comisii de a-l transporta la o clinica din strainatate.

Tot ce va mai pot spune este un banc pe care eu mi-l repet intr-una de ceva vreme incoace: "Doi viermisori, viermisorul copil si viermusica mama. Viermisorul copil: Mami, mami, noi am putea trai intr-un mar? Mamica: Sigur ca da, dragul mamei. Viermisorul mic: Si atunci de ce traim intr-un rahat? Viermusica: Pentru ca asta este tara noastra."

Exista o speranta, pentru ca pe acest forum si in aceasta tara totusi am intalnit si oameni cumescade, amabili si intelegatori. Procentul lor insa scade dramatic, si nu sunt intotdeauna acolo unde trebuie din pacate. Pe de alta parte, daca totul ar fi simplu, nu am mai simti ca traim.

Daca am fost prea transant cer scuze, insa uneori vezi, traiesti si cunosti lucruri si intamplari care credeai ca nu exista decat in filmele proaste sau in melodrame.

Important insa este ca suntem o familie perseverenta, incepand cu Andrei si terminand cu Atta (catelul nostru mustacios).

Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Mda..., raspunsul celor de la Minister era previzibil. Andrei e copilul unor simpli cetateni romani, nu pruncul unor demnitari...
Denis Ionut, baietelul de 4 ani care a venit acasa sa se stinga, pentru ca nu au fost bani de transplant, cind el se putea face cu succes, e un alt copil condamnat de statul roman.
Vai de sufletele celor care doar atita pot. Dumnezeu ne vede si ne judeca pe toti cu aceeasi masura.

PS. Dragos, continuati campania inceputa! Anexati la toate dosarele pe care le depuneti la firme si copie dupa raspunsul primit acum de la MS. Anexati toate articolele aparute in presa (din Ro si din Germania). Trimiteti mail-uri. Incercati si acolo unde credeti ca e prea sus sa ajungeti (vedete, politicieni, oameni din televiziune. Au copii si, fara sa vrea, pentru o clipa se pun in locul vostru. Poate au si suflet... Dumnezeu va vede chinul si va va ajuta!



Mergi la inceput