Fetele din America (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Pai depinde daca ai sau nu ceva "pe rol" cu INS-ul...
Eu am viza de student (cu scoala sponsor) si regula e sa anunti scoala cand te muti. Nu da senzatia de urmarire, desi probabil are si componenta asta, pentru ca sunt foarte dragute tipele de acolo si foarte competente, te ajuta cu orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by ocebine

quote:
Originally posted by adrienne12

din cauza de 9/11. Vor sa monitorizeze strainii.







Nu este cumva ca totusi sa stie INSu' (sau cum i-o fi zicind acum) unde sa trimita corespondenta?

Ma gindesc...

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.





Nu, trebuie sa schimbi adresa oricum, iar daca ai cazuri pe rol cu INSul trebuie musai sa suni si pentru fiecare caz in parte sa dai numarul cazului si sa schimbi adresa PE CAZ, altfel astepti mult si bine corespondenta pentru ca ai trimis change of address form AR-11. Nu vine altfel. Uneori nici asa nu vine, trebuie sa ii suni de vreo 100 ori sa schimbe adresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Valeeeuuuu, ce de hirtie.....

Nasolica

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

eu n-am trimis niciodata chestia aia cu schimbarea de adresa

desi imi schimb adresa in fiecare an, ca stau cu chirie si vara ma duc la Bucuresti

eu zic ca un pret de 3000 e bun, pentru prima etapa; er fi fost bun 2500, dar din 2004 s-au scumpit preturile ca au restrictionat emigrarea cu nu mai stiu ce legi

se poate si cu avocat care nu e din acelasi stat - prin email si prin telefon

cind e la completat hirtii ti le trimite prin posta si le semnezi si apoi i le trimiti la loc

daca ti se aproba I140, etapa a doua (I485) se poate face fara avocat, daca nu ai ceva complicatii cu membri de familie care aplica separat sau trebuie sa calatoreasca under advanced parole



" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

PS: pina acum am pus adresa din Romania, dar fiind reprezentata de avocat corespondenta s-a dus la avocat

acum am pus, la sfatul avocatului, o adresa a unui coleg de aici din US, cu care am vorbit in prealabil si nu a avut nimic impotriva; eu as fi pus-o tot pe aia din Romania, dar n-am mai stat sa ma tirguiesc cu paralegalul ca nu conteaza (in cazul meu de acum)




" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si eu...off topic
ce pregatiti de-ale gurii pt Paste si cum petreceti/
noi plecam in excursie, dar vom sta la hotel cu frigi si micro, asa ca voi face papa acasa si vom lua cu noi.
fac salata boeuf
un picior de miel la cuptot, marinat in ierburi si vin rosu
o pasca fara aluat
outele colorate
si zau ca nu mai stiu
as fi vrut drob, da' de-unde sa gasesc eu organde de miel, abia am gasit picioru'
no, ziceti si voi

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fa drob de pui. E bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta spune:

Philip,
Organe de miel gasesti la magazinele arabesti. Eu de acolo iau cand prepar drob, gasesti inclusiv marar.
De exemplu, un magazin arabesc in San Diego e Vine Ripe. Au tot ce trebuie. N-o sa va vina sa credeti, insa aduc branza telemea din Romania, cascaval din Romania si culmea, ibric de cafea din Romania, nu mi-a venit sa cred.

Ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa29 spune:


Am luat astazi driver license, si l-am dat cu mostrul, ca m-a luat sotul pe nepregatite....Nu a fost usor, din cauza de monstru, insa am reusit....
Am vrut sa impartasesc cu voi marea bucurie...
Si eu stiu ca tre' trimisa adresa noua la INS din cauza de corespondenta.
O zi buna tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa29 spune:

Ce tare mi-ash dori si eu un magazin prin zona, ca cel mentionat de Ancuta....:(
Am cumparat un malai aici, care parea ca al nostru( aproape $3 punga) si nu e bun Am fiert malaiu' creca juma' de ora si tot nu se fiersese cum trebuie...

Mergi la inceput