Cum se scot petele de pasta de pix?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Aoleu... nu da-ti cu spirt sau cu acetona pe piele.... am facut eu odata greseala asta.... se face super naspa
Mai bine incearca cu fixativ...


HAI STEAUA!!!!

Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

A incercat al meu sotz cu whiskey(nu aveam alt alcool gen spirt) pana sa pun subiectul si a iesit o bucata de pata cu tot cu piele , se vede si mai groaznic, cu fixativ iese pata da matuieste pielea destul de rau .Incerc si celelalte variante mai tarziu , oricum mai varza decat este nu prea vad , va dau de veste ce am rezolvat.
Multumesc tuturor fetelor care si au luat din timpul lor sa ma ajute ,sarumana mult!

Mamica de printesa de 4 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Si eu am aceeeasi problema, am incercat ieri cu lamaie si nu s-a dus nimic.

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

poti sa incerci cu ACE gentil nu stiu daca iese culoarea desi nu cred poti sa incerci undeva unde nu se vede(eu scot toat petele cu ace gentil)
sau mai poti incerca cu loc multi-purpose cleaner de la amway eu am scos anul trecut de pe o canape vopsea albastra de oua asa ca s ar putea sa mearga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Mie mi-a mazgalit cineva o poseta de piele argintie cu pix exacty pe partea di fata.Am incercat pe o portiune cu spirt si acetona si arata super urat.S-a decolorat pielea,dar pe alta portiune am incercat cu solutie compusa din Vanish praf+apa.Am amestecat putin de tot si am sters cu un betisor de urechi.Am frecat putin,am last sa se usuce si mi-a disparut pata.Pielea a ramas intacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyd spune:

Este adevarat cu fixativ se scot petele cel mai sigur si nici nu decoloreaza am testat eu.Mi-am murdarit un trening cu pix si am testat chiar vroiam sa-l arunc dar inainte am zis totusi sa incerc pentru ca nu credeam si a scos chiar bine nu se mai cunoaste deloc.Asa mi-am salvat treningul multumesc celor care au postat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciresica_roz spune:

Si eu tot cu lamaie stiam ca se ia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu am cumparat de la Ikea solutii speciale pentru curatat canapele de piele.
Se cheama Absorb, sunt 2 recipiente intr-o cutie de carton.
Unul este un fel de spuma cu care se freaca petele si celalalt o crema de intretinere.

Sunt si instructiuni pe care trebuie sa le urmezi.

La mine au iesit petele de pix si pata neagra de la vopseaua de par.

Ce realaxata ma simt ca nu sunt singura cu pete de pix!

Ah, si ca tot vorbim de chestii de astea poate ar fi bine sa va spun si cum iese "ciunga":
de pe haine - se baga incongelator si apoi se "sparge"
de pe husa din masina sau scaune (am incercat sa le bag in congelator da' n-a mers) - exista o solutie speciala pe care am cumparat-o de la Carrefour, sau cu cub de gheata.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Baietelul meu a patata canapeau din imitatie de piele cu pixul..
Am incercat : acetona (iese puin dar tot ramane urme), spirat (nu e recomandat), deterneget de vas (Nu iese ), fixativ (nu iese), lapte demachiant (a scos foarte putin).

Nu mai stiu ce sa aplic , canapeaua e de culoare deschisa si se vede ... tocami ce scosesem husele sa le spal, nu stiu cum de a gasit pixul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Buna
Cumperi hochprozentiger Alkohol ( nu stiu cum ii zice in ro)


Alcohol sanitar cu concetratie mare (traducere aproximativa.)

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput