Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna fetelor

Vai ce-mi place subiestul asta,acum l-am descoperit si am stat sa citesc perlele socrelelor te doare capul nu alta,dar am murit de ras

Michelle-nu stiu cum rezisti,eu cred ca ma suiam pe pereti de mult

pupici

bamboletta 24+ bebelina
"poze"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Michelle, suntem alaturi de tine, te compatimim si te admiram totodata, da' stiu ca ai nervi de otel.

AMR-ul care e?

..ca sa vedem cand sarbatorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

hehehe interesante povestile voastre insa nimeni nu o intrece pe socrella mea.Inainte de a ne casat am locuit la ea , eu cu socrii singura o perioada,pe urma si sotul cand a venit in tara.A fost tocmai perioada cu pregatirea nuntii.Si incepe calvarul(atunci i-am cunoscut adev fata):
-sa nu angajati firma sa va decoreze restaurantul(am facut la Cazino in portul Tomis)
-sa nu inchiriati $$$-eu i-am zis ca mi-as dori pt ca schimba cat de cat si e frumos,,,, i-am zis ca si sotul e de acord,,, a inceput sa tipe si sa-mi zica"lasa ca tu esti aia care ii bagi in cap nu cred ca vrea el,,,)
-sa facem tuica & vin varsat sa punem pe masa (m-a bufnit rasu si am zis ca din partea mea poa sa puna insa fiul ei nu e de acord)
-"da de ce puneti wisky la masa"?
-Mi-a venit cu tot felul de etichete stranse de ei de prin prieteni "asa sa cumparati sampania"
-Mi-am, vazut rochia visurilor mele la Agnes Toma si eram f incantata,,, am inceput sa ii povestesc si ei si a inceput sa tipe"rochie umflata si crem iti trebuie tie?"hmmmmmm pe urma ma intreaba"cat costa" i-am zis 10.milioane,,,, sa moaraaaa
ceea c ma enerva nu era de pret pt ca singura mi-am cumparat=o si sotul mi-a zis sa imi aleg ce vreau eu!! ci faptul ca se lega de culoare,stilul rochiei ,,,, iar ea nu e o fem moderna care sa te ajute si sa ai incredere in gusturile ei,,, ci o femeie simpla,,,tare simpla!
-la noi e obiceiul ca invitatii sa vina la mire,,,pe urma toti inclusiv socrii mari sa mearga la nasi si pe urma sa ia mireasa.Am auzit-o spunand ca ea nu vine la mireasa acasa ca ea e soacra mare si ca se duce direct la casa casat.Noroc cu un om care a contraziso si a amutit!!!
-pe mine ma toca pt orice detaliu,orice problm orice nu ii convenea la noi inclusiv fisu,,,, asta cand eram doar cu ea,,,, cand intra sotul in casa nu mai tipa se schimba total , zambea,,,, niciodata nu i-a zis nimic ci doar mie mi le arunca!!!
-se puneau si varuiau ,,,ridicau casa cu fundul in sus in weekend cand aveam eu liber si trebuia sa alerg pt pregatiri,,,,nici macar nu ne intrebau dinainte dc putem sa ii ajutam in weekend etc,,, eee si pleaca sotu inainte si urma sa merg si eu la cumparaturi intrun weekend,,,, pana ma machiez,imbrac am auzit un tipat tareeeeeeee de parca o taiase cineva,,,, si deodata "ca nu ne ajuta ca pleaca etc" m-am speriat, m-am incaltat pe fug si cand am coborat i-am zis sotului.eeee cand ne-am intors total alta femeie!!!!
-nu aveam voie sa nu mancam la pranz , chiar dc mancasem cu 5 min inainte la restaurant , pt ca"se supara mama iubita,,, macar sa gustam" (ma enerva ca gatea ce vroia si la orice ora fara sa ne intrebe dc ne este foame si avea pretentia sa mancam!)
-sta la bloc,,,vara e o caldura infernala,,,, nu are aer cond dar nici geamul nu ma lasa sa-l deschid ca o trage curentu,,, chiar dc aveam toate usile inchise,,,, in casa ei e ca o farmacie,,,, "nu deschide geamu ca ma trage curentu , intra praful" VARAAAAA?eeee cand a vebnit fisu din voiaj 1 saptam am stat zi si noapte cu el deschis si abia dupa aceea zice razand si bland ca sa-l mai inchidem din cand in cand,,,
-cand ne certam , adica ea tipa si eu taceam mi se adresa cu "fetito"
-este bolnava si i-am zis ca de ce nu accepta ca fiul ei sa o ajute cu $$$ pt medicamente pt ca este meritul lor ca a facut o facultate si acum castiga destul de bine si eu sunt de acord sa va ajutam,,,, a zis ca nu vrea ,,, atunci am glumit si i-am zis : consider ca trebuie sa avem grija de copii nostrii sai crestem bine etc dar la batranete dc avem nevoie de ajutor asta e,,, trebuie sa acceptam ,,, si eu cand o sa am un copil o sa-l fac marinar si o sa-l rog sa ma ajute dc voi avea problm vreodata.GLUMEAM BINENTELES,MAI ALES CA SOTUL E MARINAR SI FACEAM ALUZIE,,,,ea stia ca glumesc si a inceput sa rada,,,, ca pe urma sa aud de la o pers apropiata ei ca vai draga eu vreau un copil sa-l trimit pe mari si sa ma intretina!!!!! PAI DE ASTA FAC EU COPII?
-aaaaaaaaa in seara cand a venit sotu din voiaj l-am asteptat toti 3 cu masa intinsa,mankre,tort etc,,, eu iau baloane si hai sa le pun prin casa,,, iau o ata NEAGRA pt ca aia o aveam si incep: socru le umfla eu le legam si le prindeam cu ei prin casa adica in camera noastra pt ca ei nu vroiau,,,, ma pune naiba si agat una in cuiul unbde e agatata o icoana,,,, in timp se spargeau toate de la sine,,,, vin eu intro seara de la aerobic ma pun in buktarie cu sotu si verisoara lui cand socrella " imi zici si mie ce e aia agatata la icoana?" eu foarte mirata "nu ce?" ea"cum nu stii" asa cu subanteles,,,, eu "nu!" ( in mementul in care s-au spart baloanele am tras pur si simplu de ele nu am stat sa desfac ata de la fiecare cui si mai ramasese putin ata la cuiul de la icoana) cand vine draga cu o ata neagra de lungimea unui deget si mi-o arata ,,,,, sa morrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr i-0am adus aminte faza cu baloanele,,, a strambat din bot si a plecat cu coada intre picioare,,,, ce credea ,,, "lasa ca o desconspir de fata cu barbasu" ce naiba sa dovedeasca nu stiu!!!!!!!!!
-aaaa inca ceva , tot unei pers apropiate ii spune ca cu siguranta i-am facut vraji lu fisu de ma iubeste el asa mult,,,,, da intradevar ma iubeste dar nu la la maxim ,,, avem certuri,,,, si toate din cauza ei,,, el ii cam tine partea TACIT fara sa recunoasca,,, atunci pe cine iubeste asa mult pan la urma?
-cand ne-am luat apartam zice "ce ii mai trebuie e realizata , casatorita la 22 ani cu apartament!"iar am innebunit ,,, pt ca si fam mea si ei sunt fam obisnuite , simple ,,,nici una din ele nu a dat 1LEU la nunta,,, nici la apartament ,,, nu am acceptat darul la nunta ,,,,nu am luat nimic,,,, in schimb socrella dicta la nunta noastra,,,,
-multe,multe face si se baga in viata noastra si decide in locul nostru,,,,, dar as scrie pagini intregi,,,,
-acum s insarcinata,,,, ce idee i-a venit ,,,, zice"sa luati un patut dupa ce nasti si sa aduceti copilul la noi" eu sa mor,,, eram in vizita la cineva si sotu nu era pe faza,,, i-am zis si nu m-a crezut muream d draci!!!! mai ales ca eu sunt non stop acasa,,, ce masa sunt ,,, mama surogat ,,, doar il tin 9 luni in burta si pe urma il plasez socrelei?eeee si la cateva zile vin socrii la noi,,eu eram in alta camera si ma pregateam plec cu sotu la dr.ginec si ii repeta si sotului meu "sa faceti rost d 1 patut si sa aduceti copilul la noi"
-e foarte geloasa pe mine,,, moare cand ma tine sotu de mana,,,, stam cu ei d vorba , el ma ia d mana, sau eu pe el iar ea se opreste din conversatie si se schimba la fata,,,,
-offff Doamne sunt asa multe d zis,,,,

va pup pe toti
ps: scuze pt greseli gramaticale,ortografie dar incercam sa scriu cat mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

vroiam sa scriu la inceput:
-sa nu inchiriati firma care va decoreaza restaurantul pt ca cheltuiti multi $$$$

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

este foarte barfitoare ,,,, si cand ajung la ea ma intreaba TOT,DETALII despre toti cunoscutii,prieteni,rude ,col;egii sotului chiar dc nu ii cunoaste ,,, "dar ala cu ce se ocupa, dar ala ce invarte , dar ala castiga bine,,,"moriiiiiiiiiiiiii
-l-am rugat pe socru sa imi ia o anumita branza , iar eu nu puteam sa ajung in locul respectiv ,,, branza era la 150 mii kg,,,, si ea imi zice "dar nu e prea scumpa????" iar sa mor , sa o impusc ,,, pai dc aia mananc eu,,, prefer branza nu cascavalul ,,,, lucrez , am $$$ mei
-sotul primeste salariul in contul meu bancar unde imi intra si mie salariul ,,, de cate ori mergeam la socrii singura, el fiind in voiaj ma intrebau de $$$ lui "da banii ?" eu le-am zis sa stea linistiti ca nu intru in ei , ma descurc din salariul meu ea :eeee nu fetito intrebam si eu asa!NICIODATA NU AM INTRAT IN SALARIUL SOTULUI MEU si asta pt a ii strange si a face ceva cu ei cand vine din voiaj , cu toate ca el repeta intruna "iubita sa nu te strangi la punga , sa nu te zgarcesti sa cumperi tot ce vrei" iar eu nu iau nici 1 cent din ei !
-am luat material perdea si am rugato sa ne faca perdeaua,,, la 2 camere nea facuto cum am vrut , la bucatarie vine cu ea ,,, TOTAL DIFERITA cu volane-volanase,,, "mi s-a parut mie ca e mai frumoasa asa " iar sa morrrrrrrrrrrrrrr DE CE?DE CE HOTARASTE IN CASA MEA CUM VREA EA FARA SA INTREBE? DAI CEARTA CU SOTU el "da e frumoasa iubita" i-am explicat care era buba dar degeaba!!!!!!!!!!!!!
-mama sta la curte , am o catelusa , a mea , de cand eram dmnisoara si stateam acolo.cateaua sta in casa , doarme in pat , e spalata , vaccinata,,, socrella ce zice "acum ca o sa aveti copil sa nu va duceti pe la mama cu copilu ca ai caine" eu iam zis ca voi merge,,,cukm adica?oricum copilul va sta in caruciorul lui , in paturica lui,,, cainele nu o sa stea bot in bot cu el,,,, mai ales ca voi merge in vizite de cateva ore nu sa-l creasca acolo,,, socrela zambeste ,,,, la cateva zile il suna pe sot pe fix ,,,, vai draga a fost ea la medicul de fam si era o femeie care luase nu stiu ce virus de la un caine si ca l-a sunat pe sotu sa ii zica ce inseamna caine in casa si sa nu duc copilu (CARE INCA NICI NU S-A NASCUT!!!!!!!!!!!!!)I-AM ZIS SA STEA LINISTITA CA EU CU CAINELE ALA AM DORMIT ANI LA rand in acelas pat, l-am pupat ,,, iar acum ca sunt gravida am facut analize la sange si am iesit perfect sanatoasa ,,,!!!
ma dispera frate,,, face planuri pt copilul asta si saracutu inca mai are de asteptat in burta,,,

:(((((((((

NU II VREAU RAUL ,,,, nu vreau sa dispara de pe pam asta dar vreau atat : liniste!!!!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Sa va spun si eu de socrii mei cat imi mai sunt socrii, ca la toamna o sa fiu oficial divortata.

In primul rand trebuie sa va spun ca sunt fericita ca l-am avut sot pe barbati-miu din doua motive: am ramas cu un copil perfect si cu o pereche noua de parinti-socrii. Sunt niste oameni extraordinari insa asta nu ii impiedica sa fie cea mai ciudata familie pe care am cunoscut-o.

Context

Socrii sunt niste oamenii extrem de muncitori si cu un simt al raspunderii exacerbat. Au muncit cu cap toata viata si asa cum e drept au castigat si bani. Au facut copii dupa 40 de ani: 2 baieti, cu cap dar fara minte. I-au rasfatat asa cum ei nu fusesera la vremea lor: mancarea-mancare, calculatoarele-calculatoare, orice mic capriciu era satisfacut instantaneu. Dupa cum spuneam, au ajuns la varsta de aproape 70 de ani cu o situatie financiara buna. Au doua apartamente intr-un bloc, legate intre ele, in total 5 camere. Iata cum e aranjamentul: in garsoniera stau de 6 ani impreuna cumnatul meu cu prietena lui . In bucataria garsonierei stateam eu cu barbati-miu inainte sa ne casatorim. Intr-o camera sta soacra-mea si in restul de trei (transformate intr-una singura) sta socru-meu cu toate hartoagele lui. Raspanditi prin tot apartamentul sunt 5 caini. Cel mai mic ca dimensiuni sta in cea mai mare camera; cel mai mare caine sta pe un balcon improvizat inconjurat de plante. Cel din urma, Bitzu pe nume, e o chestie mai mult patrata, cu un bot lung de maidanez pur sange care in marea majoritatea a timpului dormiteaza. Singura chestie care il trezeste la viata este aparitia lui socru-miu. In acel moment incepe sa sara pe doua picioare si sa chitaie. Face chestia asta pana vine socru-miu sa il dezlege si sa il duca la plimbare (de vreo 8 ori pe zi). Restul de caini sunt liberi prin casa. Dar asta nu e tot: afara mai sunt 2 in fata blocului de care are grija familia plus inca vreo zece raspanditi pe o raza de 1 km care sunt hraniti in fiecare seara. Asadar, soacra-mea gateste in fiecare zi un oloi plin cu pui/ vita/ organe/ orez pentru o satra de caini. Orezul il alege bob cu bob, il spala de 10 ori, puii sunt de cea mai buna calitate, boabele sunt aduse cu spinarea de la Piata Dorobanti ( de catre socru, in conditiile in care ei stau langa piata muncii) iar salamul este premium. Seara, soacra-mea isi aranjeaza in fata chiuvetei un arsenal de castroane. Numai ea stie ce mananca fiecare caine (trixi, fetita fetitei, fetita gri, razvan, albutza, ciufi, gotzu, negrutza, lessie, etc) asa ca nu o poate ajuta nimeni. Dupa o ora de repartizari, castroanele sunt puse in pungi iar socru-miu intra in tura. Fie ploaie, inghet, uragan, molima - 2 ore sta in fiecare seara si imparte mancarea prin cartier. Problema e ca unii caine nu vor sa manance singuri asa ca le da din mana. Unii au nevoie iarna de caldura umana asa ca ii ia in brate si sta in ger cateva zeci de minute. E cunoscut in intreg cartierul si drept urmare, daca vrea cineva sa abandoneze un caine il lasa in fata blocului lor. SI asa se inmulteste haita, nota de plata la veterinar, vizitele la hingheri, etc.

Veti zice probabil ca e o mizerie de nedescris la ei. Va inselati. Soacra-mea e maniaca cu curatenia. In decursul vietii si-a facut din casa depozit. Daca imi trece oricand ceva prin minte sau imi doresc ceva, ea cu siguranta are. Eventual in dublu exemplar. Si toata stau frumos, ascunse in cotloanele casei, intr-o ordine pe care logica mea nu si-o explica. Am luat parte la multe curatenii generale si m-am crucit. Nu iarta nici un petic de casa. Am facut botezul fetii la ei, asa ca mama soacra s-a simtit datoare sa zugraveasca singura toata casa. Baietii ei draguti nu au ajutat-o sa mute o mobila. Asa ca saraca a mutat mobila din lemn ultra masiv rand pe rand, a dat doua straturi de vopsea si a pus-o la loc. (si cu toate acestea, a continuat sa dea la catei de mancare in fiecare seara, sa gateasca trei feluri de mancare pe zi pe gustul fiecarui membru al familiei, sa curete dupa cateii cu probleme de vezica, sa doarma...)

Ar mai fii de spus dar nu mai e hartie iar voi deja aveti probleme cu ochii. O sa va mai spun, cand mai am timp si nu imi dau lacrimile de melancolie.


PS: desi nu mai vorbesc cu baiatul ei, cu soacra-mea discut zilnic juma de ora la telefon...

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Mama soacra in bucatarie si nora-n blide
Pasiunea soacrei mele este bucataria. A iesit la pensie de mai bine de 15 ani si de atunci 95% din timp si-l petrece in bucatarie. Nu are rost sa te contrazici cu ea pe probleme gastronomice, ea le stie pe toate. Daca nu mimezi un orgasm cand mananci o mancare de-a ei e o jignire. Orice ai face totul graviteaza in jurul bucatarie. Drept urmare, toate au dimensiunile unei cantine de armata. Oalele sunt de zeci de litri, aragazul si hota mai ceva ca la restaurant iar vesela e cat pentru un hotel. Are cate doua exemplare din tot ce a vandut vreodata Zepter, are cate un model din toate tipurile de roboti, instrumente de bucatarie inventate vreodata. Problema e, ca din miile de chestii prezente in acea casa, fiecare are un rol clar si unic stabilit, iar daca nu il inveti, nu ai ce cauta la "aparat". Si asa vine in peisaj nora-n blide aka Sofia. Eu sunt crescuta intr-o familie in care bucataria era chestia aia din spatele casei, unde ocazional se gasea o mancare sleita pe care deobicei nu o manca nimeni. Vasele erau de pe vremea lui strabunica, oalele isi pierdusera culoarea originala in negura timpurilor iar spalatul vaselor era un mic orasel in CHina.
Cum imi faceam veacul prin casa soacrei, ma simteam datoare sa ajut. Si asa am inceput prin a spala vasele. In spatele meu era vesnic privirea iscoditoare a soacrei: "sa freci bine farfuria cu detergent si sa o clatesti la sfarsit cu apa rece", "in oala trebuie sa pui otet cu sare si detergent, sa lasi sa stea si dupa aia freci - toate oalele mele sunt ca noi.." Eu ma uitam la ea, dadeam din cap si tot ca mama spalam: pam, poc, buf - gata treaba. Dupa ce plecam de la chiuveta, auzeam apa curgand si pe soacra-mea luand-o de la capat.
Intr-o zi obtin dupa multe rugaminti permisiunea de a praji niste oua. Imi da indicatii, ma prefac ca o ascult si ma pun la treaba. Rezultat: ard tigaia de teflon (deh, eu de la tara de la mine stiam ca teflonul rezista si la tun). Si acum sunt celebra pentru tigaia lui Ana.

La o petrecere obisnuita in familie tradusa in nopti nedormite, zeci de feluri de mancare si o soacra semi spitalizata imi ramane mie sarcina sa spal cele peste 100 de vase. Soacra-mea se culcase asa ca am luat un burete si m-am pus pe treaba. Ce nu stiam eu e ca luasem buretele de vase al cainilor de la baie. Am spalat tacticos vasele si m-am culcat si eu. A doua zi de dimineata o vad pe soacra-mea la chiuveta spaland vasele pe care le terminasem eu. Cand vazuse buretele de caini s-a speriat si a luat-o de la capat...

Alta data, la o petrecere, venise o femeie bolnava. Soacra-mea, mai in gluma, mai in serios, a zis ca ar trebui sa dezinfectam vasele din care a mancat. Eu am luat-o in serios, am pus apa la fiert si tacticos am turnat-o in paharele de cristal - set complet, pastrat pentru zestre. Abia cand am vazut cioburile mi-am dat seama ca nu era o idee buna...



Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

inca una calda de la drum. ajungem in California pe malul oceanului mai precis in Huntington Beach. O aud ca vorbeste si nu-mi cred urechilor . Ca din senin o intreaba pe o cucoana de pe plaja. " ce apa e asta" femeia ii spune amabila e huntington beach desi auzise intrebarea cu apa. Nuuuu zice soacra. ce APA e asta Pacificul sau Atlanticul . Inutil sa va spun ca ii spusesem deja de 100 de ori ca e PAcificul si de asemenea putea sa ma intrebe pe mine nu sa ma faca de ras pe la necunoscuti.


Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

quote:
Originally posted by michelle7

inca una calda de la drum. ajungem in California pe malul oceanului mai precis in Huntington Beach. O aud ca vorbeste si nu-mi cred urechilor . Ca din senin o intreaba pe o cucoana de pe plaja. " ce apa e asta" femeia ii spune amabila e huntington beach desi auzise intrebarea cu apa. Nuuuu zice soacra. ce APA e asta Pacificul sau Atlanticul . Inutil sa va spun ca ii spusesem deja de 100 de ori ca e PAcificul si de asemenea putea sa ma intrebe pe mine nu sa ma faca de ras pe la necunoscuti.


Michelle





michelle, asa e ea, sau se preface?

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Sofia, eshti mortala, iar de familia ta "luata cu imprumut" ce sa mai zic, sa-tzi traiasca, ca-s faini rau!

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput