Tamplarie PVC

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Dante01, ariana31 a cerut pareri despre tamplarie PVC cu geam termopan. Stiu ca ai creat acest index dar am senzatia ca greu primesti raspunsuri aici si sincer si eu doresc pareri...poate trebuia sa lasi o saptamana tema si apoi sa inchizi (parerea mea, fara sa vreau sa deranjez!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

yank...si eu am visat si am vrut tamplarie din lemn.am fost dispusa sa platesc si pretul dar...nu am gasit profesionisti.in momentul cand intrebam cum masoara ei umiditatea lemnului...se lasa tacerea.siar mai fi de spus.unii faceau doar ramele si geamul urma sa il procur eu.si nici nu le monta.nici macar contra cost.
asha ca am ajuns la pvc.
eu am luat kommerling, 5 camere sticla low-e, la bai am pus sticla mata.plase.glafuri exterioare.la glafuri mi s-a parut excelenta imbinarea direct cu fereastra.astfel nu are cum sa ajunga apa pe sub ele.
peste tot au deschideri oscilobatante.
si la bucatarie am preferat ca geamul sa aiba ambele canate care sa se deschida. mai scump dar merita fiecare banutz.

jo si alexandra

***************
"stiti soarele ala pe care tot il astept sa rasara si pe strada mea???inca il mai astept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Va rog ajutati-ma sa gasesc o firma serioasa pt tamplarie PVC! De doua luni tot cer oferte, dar numai vreo 3 mai serioase am primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

daca nu se considera reclama eu tocmai mi-am inchis balconul cu cei de la farest. au profile trocal cu 5 camere. din minim 20 cereri de oferta cei mai ieftini si mai buni. acum 2 ani tot cu ei am pus geamurile de la dormitor si bucatarie. si sunt in stare f.f. buna. ca noi.

iar daca se considera reclama... faceti abstractie va rog...

www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061103&cimg=6" target="_blank">stefi
poze
ada mamica de stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Merci...
Am sunat la ei, dar mi-au spus ca nu executa ce vreau eu! Deci...nu farest

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Intrebare ptr. fetele care si-au montat deja tamplarie cu PVC. Voua vi se aburesc geamurile. La una din camere avem fereastra cu 3 ochiuri (cele de pe margine cu deschidere normala, cel din mijloc oscilobatant), iar doua din cele 3 s-au aburit, 2 nopti la rand. Asta in conditiile in care in casa erau 21 de grade, nu erau aburi (mancare, rufe etc.). Si dece doar doua si nu toate trei???
A mai patit cineva asa? Sper ca am fost si coerenta, ca am scris f.f.f repede!!!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Am si eu o intrebare legata tot de termopane: am pus in camera fetitei termopane in vara asta - un geam fix, dar despartit in 2 cu PVC si usa.

Pe la imbinarile dintre PVC-PVC si PVC-geam se simte acum un curent de aer rece, aproape la fiecare colt, la imbinarea cu peretele e OK.

E normal sa fie asa? Stiu si eu ca teoretic se lasa niste fante pt aerisire, dar mie mi se pare prea mult, mai ales ca, din dormitorul cel mai calduros, acum acesta a devenit cea mai racoroasa camera (inainte aveam 3 randuri de geamuri obisnuite, pe care le-am inlocuit doar din motive de curatat anevoios , altfel eram tare multumita de ele). Serios, ma gandesc daca chiar merita sa le mai inlocuiesc si pe celelalte.

S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am 25 de geamuri la casa dar nu se abureste niciuna la 20 de grade.Eu din cate stiu chestia asta se intampla cand in loc de sticla de exterior se pune sticla de interior care nu rezista la transferul de temperatura si de aceea se aburesc.Unei colege i s-a spus sa nu mai puna flori pe pervaz ca de aceea aburesc.Aiurea,la mine e plin de flori,numai in bucatarie am 11 ghivece la geam(asta ca un exemplu).
Nu e normal sa intre tzugu pe la nici un colt,inseamna ca atat calitatea geamului cat si a montajului lasa de dorit.Du-te la firma si fa gura,nu te lasa sa te imbrobodeasca ca doar de aceea ti-ai pus PVC sa nu mai intre tzugul.Daca ei sar cu gura nu-i lasa sa te intimideze(poate nu o fac dar exista posibilitatea).Cand o sa le spui de protectia concumatorului vor fi ca mielusei.Eu as face cu nervii sa traga tzugul la geamuri noi.Succes!

Magda si Bianca 8 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Dante01

quote:
nu e ok sa fie asa...
adica nu trebuie sa se simta curent pe la colturi, cum zici tu...
profilele trebuie sa asigure o izolare cat mai buna, astfel incat asemenea fenomene sa nu apara...
de altfel, la o lucrare facuta cum trebuie, geamurile trebuie deschise zilnic cel putin juma de ora, pentru aerisirea camerei,astfel incat sa nu se formeze picaturi de apa pe geam in interior...
eu zic sa-i chemi pe cei cu care ai facut lucrarea si sa le arati ce se intampla...
nu-i ok, repet...

in ultimul rand, imi permit sa-ti atrag atentia ca exista un thread despre termopane si eventuale probleme ce pot aparea, il gasesti la index...
cand ai un pic de timp, te rog fa copy/paste acolo, atat la intrebarea ta cat si postului meu...
multumesc pentru intelegere!

Dan


INDEX SUBIECTE LA KNOW HOW ON LINE


IN MEMORIAM LAURA STOICA

Mergi la inceput