Un bebelus de 10 luni are nevoie de sange

Un bebelus de 10 luni are nevoie de sange | Autor: deliak

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum, dar astazi am primit un mesaj pe email de la un tatic disperat,care are un bebelus de 10 luni foarte bolnav,internat la spitalul Emilia Irza. Nici doctorii nu stiu foarte bine care este diagnosticul,din cate am inteles de la el,are o problema cu coagularea sangelui si cu numarul trombocitelor care sunt foarte scazute.
De aceea am apelat la voi,fiindca stiu ca intotdeauna ati fost deschise, cand a fost nevoie sa ajutati pe cineva,mai ales ca este vorba despre un bebelus de numai 10 luni.
Eu am incercat ,am intrebat apropiatii, mama mea are O1 negativ,dar mi s-a spus de la hematologie ca exista o limita de varsta si nu pot recolta de la ea,eu am A2 si sangele meu nu are nici o valoare pentru bietul copilas.
Va rog foarte mult, daca aveti posibilitatea sa-l ajutati ,sa luati legatura cu tatal copilului la numarul de telefon :

Catalin Lupascu : 0723232147.
Doamne Ajuta!

Va multumesc,
Karla , mami de Darius Atomicul

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ce grupa de sange si Rh are copilul?


Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

O1 ,Rh negativ,este o grupa destul de greu intalnita .

Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Din pacate nici eu nici sotul nu avem aceasta grupa. Dar trimit un mesaj cu aceste date catre toti prietenii din lista de mess impreuna cu nr de telefon al tatalui micutului. Poate ca cineva ii va putea ajuta. Chiar si un donator daca reusesc sa gasesc, tot va fi ceva. Si ii voi ruga sa trimita mesajul la toata lista lor de prieteni. Incercati si voi asta, poate ca vom reusi.

Sanatate micutului si multa putere parintilor.

Cati si Alexia (24.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Deliak, poate ar trebui sa postezi la "Discutii generale", acolo intra mai multa lume. Nu cred ca e vreo problema si dupa cat am inteles este urgent. Este tot ajutor umanitar, dar de alt fel nu trebuiesc acte pentru a proba realitatea acestui caz.
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Deliak, ce face bb mic? Mai are nevoie de sange?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Am primit si eu acest mesaj pe email si l-am dat mai departe. Am o colega care are respectiva grupa de sange asa ca l-am sunat pe tatal copilului sa-l intreb daca mai are nevoie de donatori (saptamana trecuta, joi sau vineri) si mi-a spus ca urmare a apelului facut prin emailing a gasit multi donatori, ca are sange pt 2 sapt. si spera sa nu mai fie nevoie dupa aceste 2 sapt. Oricum l-am rugat sa pastreze nr meu de tel si sa ma sune daca mai are nevoie, sa-mi trimit colega (de fapt este sefa ) la donat. Ce mi s-a parut ciudat: in urma mailului forwardat de mine m-a sunat o partenera de afaceri sa ma intrebe daca mai are nevoie pt ca are pe cineva apropiat care lucreaza la inst de hematologie si ca acolo au sange din aceasta grupa, ca pot sa-i dea, dar trebuie ca spitalul sa faca cerere: SPITALUL NU FACUSE CERERE DE SANGE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am vorbit eu cu tatal copilasului acum cateva zile si nu mai era nevoie de sange. Au rezolvat problema. Dar, se pare, problema este mult mai grava. Familia are doi copii si amandoi sunt bolnavi. Asta am citit la un alt subiect, postat la "parintii..."

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Inr-adevar bebelusul Robert Lupascu, nu mai are nevoie de sange dar situatia lui si a suroiarei lui e mult , mult mai complicata. Am trimis un subiect nou, in care povestesc pe scurt situatia , chiar aici la Actiuni Umanitare.(Doi copii f. bolnavi-pagina de net)Sunt unul din ultimii donatori de sange pt micutul Robert Lupascu (13 aprilie)Situatia acestei familii m-a impresionat profund asa ca va rog mult sa ma sprijiniti in demersurile mele pt acesti doi copii.Astept orice sugestii, idei sau orice alceva.Am vb. ieri cu Domnul Lupascu la telefon si imi spunea ca isi doresc enorm sa reuseasca sa faca pagina de prezentare a cazului, pt ca si sangele au reusit sa-l obtina tot prin bunavointa unei doamne care a dat anuntul pe net.Deci isi pun toate sperantele in noi...Va rog sa cititi si subiectul:.Doi copii f. bolnavi-pagina de net daca doriti sa luati legatura direct cu familia Lupascu, nr.de tel. este cel postat de DeliaK:0723 232147

Mergi la inceput