M-am hotarat......adoptie (34)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ilinca ,exista o crema anestezica care se cheama EMLA care se pune pe zona care urmeaza a fi intepata cu cca 30 minute inainte de asta .Nu stiu daca o gasesti la farmacie ,dar poate exista sau poate cunosti pe cineva care lucreaza intr-un spital de copii .Cateodata si unii stomatologi au asa ceva pt a amorti zona in care urmeaza a intepa pt anestezie .
Bafta.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati....
Aseara am obtinut si eu unda verde si aprobarea pt ideea mea de a adopta un copilas...
Am vrea ca in 6luni 1 an sa facem pasul...deocamdata vrem informatii...caci nu stim nimic despre asta (v-am mai citit pe voi si am aflat cate ceva...)

Problema este ca suntem cetateni romani cu domiciliu in sua...si avem un copil (natural)...Ce sanse avem si ce acte trebuie sa punem la dosar??

Deci dupa ce suntem hotarati...ce trebuie sa facem acum???

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nico zi ca nu era a ta, nu te mai gandi, se intampla. Cauta in continuare, iti vei gasi sigur copilul.
Ilinca eu cand mi s-a pus pata sa imi fac a doua gaura la urechi m-am intepat cu pistolul (dar nu cu cercei de aur) si m-am infectat. Asa ca am lasat sa se vindece si apoi m-a intepat cineva cu acul si mi-a pus direct de aur. Si nu am avut nimic, iar durerea nu e deloc mare. Si oricum uita, totul e pt inceput sa nu-i pui cercei care atarna (parerea mea) ca se poate trage de ei. Oricum cu cat ii pui mai repede cu atat mai bine.
Sanzi_ana nu puteti adopta daca nu sunteti in Ro. Sorry, numai daca reveniti in tara cu catel si purcel (adica locuinta, joburi) aveti sanse.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pai suntem inca cetateni romani...nu avem toate drepturile??? inclusiv adoptia??

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu. Pentru ca nu poti adopta prin delegatie. Trebuie sa fii aici, trebuie sa ti se faca niste vizite, niste anchete, teste (asa cum e si in cazul nostru) si asta e imposibil daca nu locuiti efectiv in RO. Sunteti asimilati cetatenilor straini, adica intrati in cazurile de "adoptie internationala" si asta este interzisa de noua lege. Singura portita pentru adoptia internationala este daca adoptatorul este bunicul copilului ce urmeaza a fi adoptat. Altfel nu se poate. Imi pare rau, dar asta e legea.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Noi avem un ap in Ro pe care vrem sa il pastram...Daca eu m-as muta pt cateva luni in Ro, si sotul ar ramane aici cu jobul...oare s-ar putea?
Cam cat dureaza o adoptie, din momentul in care depui dosarul, se aproba si apoi gasesti copilasul??
Dupa ce il adopti poti sa pleci cu el din tara?

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oh, de as stii sa spun ce intrebi....
Deci eu nu cred ca daca doar tu te muti in tara puteti adopta si tu si sotul. Pentru ca ambii soti trebuie sa fie evaluati la atestare (care dureaza cam 2 luni), ambii trebuie sa isi dea acordul la adoptie...
Am sa las alte fete, care stiu mai bine cum lucreaza legea noua sa iti explice termenele. DAR copii nu sunt asa usor de gasit (uita-te la lista noastra de aspirante ce mare e) asa ca dureaza luni bune (poate si 11 luni - parca asta e recordul la subiectul nostru), depinde ffff mult de situatia copilului, ca majoritatea celor mici nu au situatia clara, nu sunt adoptabili si dureaza alte luni de zile pana ajungi sa ai un statut. Numai pana obtii termene la tribunal, pana vin deciziile si in speranta ca nu-s gresite si nu trebuie nimic corectat, pana le legalizezi sunt alte luni. Si, teoretic, dupa ce ai finalizat adoptia (adica ai si certificatul in mana) 2 ani esti in "post-adoptie" si asistentii trebuie sa faca niste rapoarte trimestriale privind evolutia copilului. Asa ca si cu plecatul dupa ce adopti nu ma pronunt.
Stiu ca te-am ametit, dar crede-ma ca nu iti poate spune nimeni dinainte cat dureaza exact. Si sincer situatia ta e destul de incurcata....nu stiu ce sanse ai.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Sanzi si la toate fetele care nu ma stiu de pe aici.Noi intram mai rar pentru ca avem statutul clar, legea noua nu o stiu in amanunte si stam si f rau cu timpul liber.
Sanzi pentru ca eu stiu mai bine situatia ta de pe celalalt subiect vrea sa-ti spun doar ca ar trebui sa te intorci tu cu David in tara pentru o anume perioada in care tu sa-ti reiei serviciul aici ca sa para ca ai stabilitate.In rest sotul tau ar fi cel care ar fi plecat pentru slujba temporar sa zicem din tara si cu ganduri de revenire aici.aproape toate demersurile le-ai face tu dar ar trebui sa vina si el sa faca aici un set intreg de analize, o investigatie psihologica si alte declaratii pe la notariat si poate cu un pic de noroc reusiti sa rezolvati acest lucru.Stiu ca sunt multe familii care asteapta dar cred ca mai este nevoie si de un pic de noroc in tot.Oricum salut decizia voastra si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Sinzi_ana, hai sa iti spun ce stiu eu cum merg lucrurile.
Intai depui un dosar cu acte necesare pt adoptie la DPC din Romania (din sectorul tau). Asta inseamna ca tb sa fii in Romania.
Se face o cerere semnata de ambii soti. Din acel moment se numara 60 zile pina veti primi atestatul. In aceasta perioada veti avea vizite de la DPC adica asistentul social desemnat sa se ocupe de cazul vostru si psihologul.
Veti merge si voi amindoi la DPC unde se vor face o serie de teste psihologice cu intrebari gen scoala de soferi.
Vin acasa la voi sa vada unde stati, va intreaba despre toate rudele di partea ambilor soti ( domiciliu, pregatire profesionala, daca traiesc , unde)
Apoi va intreaba pe voi ce studii aveti si va ia de la gradinita pina in prezent
Va intreaba apoi unde lucrati in prezent si alte intrebari generale de tipul: cine se ocupa de mincare, cine face cumparaturi, cine ar avea grija de copil, etc. Cam cum va impartiti treburile in casa.
Mai rau ca la SRI insa asta e.
Cum spuneam, la 60 zile de la depunerea dosarului, va elibereaza un atestat care are valabilitate 1 an. Acest atestat va da dreptul sa cautati copil sau sa va caute copil DPC-ul
Unii s-au bazat pe DPC care i-a ajutat, unii nu. Depinde de noroc.
Odata gasit copilul, incepe adevaratul proces de adoptie penru ca tb luate decl de la rude, de la mama, infatisari la tribunal, etc.
Cam asta e pe scurt. Asa ca sigur tb sa fiti in tara pentru cel putin 1 an daca nu mai bine.
Sunt fete care au scapat dupa 1.5 an, unele mai devreme, altele mai tarziu.
Depinde de situatia copilului gasit si cat de repede se misca DPC-ul.
Normal ca dupa ce e pe numele vostru puteti sa il luati cu voi insa pana atunci nu se poate scoate din tara pt ca tb acordul mamei sau al DPC-ului.
Concluzia: Cand va hotarati la acest pas, tb sa fiti amibndoi in tara pentru o perioada mai lunga.
Am uitat sa va spun. Se fac si evaliari intre timp asa ca sotul tau daca e plecat, va trebui sa stie poate cind vine sa faca evaluarea DPC.
Unele DPC-uri sunt cu bun simt si suna inainte sa vina (cam de pe o zi pe alta) insa unele nu.
Asa ca, sorry, sotul tau va trebui sa fie si el in Romania.
Nu poti sa il suni azi si sa-i spui: suie-te in avion si vino.
Bafta in orice hotarati.

la mamici si bebici



Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

nico ro: Am scris si am sters de mai multe ori pana sa iti dau un sfat, pentru ca in asemenea cazuri este greu sa spui ceva linistitor. Iti spot doar spune cum am privit eu lucrurile, cand mi s-au intamplat si mie. Mi s-a intamplat la fel dupa ce timp de patru luni fusesem singura care o vizitase pe micuta si singura care i-a vazut zambetul. Bunicii au luat-o dupa ce eram avansata cu procedurile. S-a creat un vid in jurul meu. Mi-am spus ca trebuie sa fie mai bine asa, altfel nu s-ar fi intamplat. Nu dupa ce imi facusem atatea vise si ii spusesem atatea povesti cu zane. Bunicii au aflat in timpul anchetei, nu inante. Poate asa este si in cazul tau. Ei chiar si-au vrut nepotica acasa. Si poate s-au gandit ca mama ei va reveni, atunci cand va invata suficient ca sa stie ce a pierdut. Cand am gandit asa am fost senina, doar ca mi-am dorit sa fiu nasa copilului. Bunicii nu au fost de acord, asa ca m-am retras. La putin timp bunicul a murit, iar mama a invatat ceva din asta. Si si-a strans copilul la piept. Acum au trecut toate. Fetita nu va sti niciodata ce s-a intamplat, le-am vazut, de la distanta, cu totul intamplator. Si chiar aratau ca orice mama cu copilul ei. Am plans de fericire, am avut dreptate sa fiu senina. La putin timp mi-am gasit si eu copilasul, care ma asteptase tot acest timp, a avut rabdare tot timpul cand eu m-am ratacit si m-am impiedicat, pana sa gasesc drumul care ducea la el. Daca as fi continuat sa plang, nu as fi putut sa vad clar, si bineinteles nu as fi putut sa rad cu toata inima atunci cand am vazut-o pentru prima oara si am stiut ca am gasit-o.
Iti doresc din suflet sa gasesti cat mai repede drumul spre copilasul tau!

Mergi la inceput