Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Fetelor, imi pare ata de rau pentru fetita Laurei! Sa-i dea Dumnezeu putere sa treaca peste nenorocirea asta, si ma rog pentru sufletul micutei!

Ioana lui www.babiesonline.com/babies/r/razvan" target="_blank">Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

dragele mele...va scriu printre lacrimi pt ca inca nu imi pot reveni..au venit parintii de la Iasi!
sa va povestesc deci pt ca eu nu stiam exact cum a fost treaba...
totul a inceput prost...ieri doctorita desi era de garda a venit abia dupa amiaza k isi operase mama de colecist!deci au mai trecut niste ore importante, pt k putea sa vina la ora 7...k era de garda. In loc sa vina echipata cu tot ce trebuie, nu a venit cu nush ce trompetzica cu care se asculta bataile inimile...cum nu o avea la ea a trimis-o pe asistenta la un aparat unde se auzeau bataile inimii, dar si aparatul era stricat si nu se intregistrau decat bataile inimii..dar nu se si auzeau...atunci doamna doctor a mers la ecograf si copilashul era mort fetelor deja..voi va dati seama..ceasul cel rau..
imediat la sunat pe "marele" doctor Onofriescu care nu a vizitat-o pe Laura decat de 2 ori in astea 4 saptamani...copilul avea cordonul infasurat de 3 ori in jurul gatului, caz fff rar intalnit.
au mai chinuit-o sa o lase sa nasca si natural...va dati seama ce prosti mai sunt..parca le-a luat cineva mintile..si Laura la un moment dat din cauza durerilor insuportabile a tipat si le-a cerut sa faca cezariana...copilul era mort fetelor..a murit nebotezat....
si ca sa vedeti ce nenorociti pot fi..Laura a mers la ecograf acum 4 saptamani..si copilashul avea 3450 de grame...deci pana ieri putea sa aiba bine 4 kilograme..sa spunem k a avut o mica marja de eroare..dar oricum se vedea ca Laura avea o burtik imensa....si sa vedeti mai fetelor c au scris doctorii acolo...copilul cica avea2900 de grame...asta cu siguranta un motiv in plus sa motiveze moartea copilashului ca cica ar fi prea mic...MINCIUNI!
Cumnatul meu e distrus..toti nici nu stim ce e cu noi...Laura...nici nu va pot povesti...asa ca va rog nu cumva sa o sunati..dak vreti...dak nu sunteti pregatite..cine o suna nu trebuia sa planga la telefon sau sa se apuce sa o intrebe cum s-a intamplat sau chestii de astea..eu ink nu am vorbit cu ea pt ca trebuie sa fii puternic si sa o incurajezi..eu ink nu pot...
abia peste 2 ani mai poate face copii laura...am vb cu cumnatul meu sa ii dea in judecata..dar a spus ca nu se merita...oricum trebuie sa se stie ce nenorociti sunt p acolo..fetelor voi va imaginati ca aseara cand cumnatul meu a ajuns in Iasi proastele de asistente fugeau ca nebunele pe coridoare cu televizoare in mana ca sa vada doctorul de garda meciul...nu se paote asa ceva...sta Laura 4 saptamani in spital si ii face de 3 ori maxim ecograf....e ingrozitor..si chestia asta trebuie sa se stie!
imi pare rau ca trebuie sa vb asa despre medici..pt k si eu vreau sa dau la medicina anul asta...dar sunt niste nenorociti ca au lasat-o sa se chinuie..si stiind-o cu probleme nu au bagat-o inca de duminica cand a facut 40 de saptamani sa ii faca cezariana...
inca tremur si nu imi vine sa cred...e ingrozitor...
Poliana

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Poliana, stiu prin ce treceti. Ce i s-a intamplat Laurei seamana cu ce i s-a intamplat cumnatei mele cu o singura exceptie: stand vis-avis de spital nu a fost internata. Dar tot asa au lasat-o sa depaseasca termenul ca apoi sa-si justifice incompetenta, spunand: copilul a fost perfect sanatos, dar din cauza unui accident stupid a murit. Fratele meu a lasat-o la 8 dimineata in spital, crezand ca naste pentru ca la 9 cand au pus-o la ecograf sa vada ca bebe a murit din cauza circularei. Nu stiu nici in ziua de azi de ce nu au vazut asta cu 48 de ore inainte cand fusese la control. Nu stiam cum o sa-i spun fratelui meu ca nevasta lui e in sala de nasteri - acum au stiut cum se face declansarea nasterii, desteptii- si ca bebe nu mai e. Stiu cum e sa plangi, pentru ca eu si acum plang cand retraiesc zilele acelea.Nici eu nu am inteles atunci de ce nu-i scot copilul prin cezariana. Am asteptat sa se termine nasterea si am sperat ca poate bebe mai are o farama de viata in el, ca poate ... Peste 3 luni sotia fratelui meu a ramas iar insarcinata si pe 15 august 2005, ziua in care baietelul daca ar fi fost scos la timp, ar fi implinit un an, a nascut prin cezariana, la 38 de saptamani o fetita. Poate de asta au lasat-o pe Laura sa nasca normal.Spune-le povestea fratelui meu si spune-le sa fie alaturi unul de celalat. Nu le va fi usor, n-o sa va fie nici voua usor... si poate si tu, ca si mine, cand vei ramane insarcinata vei trai toata sarcina cu teama ca s-ar mai putea intampla o data...Ma rog pentru voi si pentu fetita care nu mai este....DianaD 37+ sau 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Doamne!! Nu-mi vine sa cred!!
Saracuta de ea, ce trebuie sa indure!
Totusi trebuie facut ceva impotriva nemernicilor de doctori! Macar o sasezare la Colegiul medicilor!



J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Doamne ce durere pe biata Laura... sa o intareasca Dumnezeu sa poata trece peste necazul acesta

dolcebaby pozehttp://pg.photos.yahoo.com/ph/lv_panait/album?.dir=e083&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/lv_panait/my_photospoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Eu nu as sta cu mainile in san. Trebuie facut ceva cu astfel de incompetenti.Vad ca se inmultesc astfel de cazuri.
Doamne Dumnezeule odihneste-i sufletul ingerasului.. si usureaza suferinta parintilor si a rudelor.

Gio si Marco (6 ian. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:


Nu-mi vine sa cred. A doua mamica de la noi, care efectiv se roaga de medici sa ii provoace nasterea sau sa-i faca cezariana, ei nu fac asta, si iata ce s-a intimplat. Si tot circulara de cordon. Daca stiti vreun jurnalist care poate scrie despre toate rahaturile din clinica aia, va rog mult sa apelati la presa. Atunci cind medicii pun mai presus interesele personale (vazut meciul, lipsit din garda pt ca isi opereaza mama), TREBUIE facut ceva! Nu se poate, nu mai trebuie lasati sa-ti puna mereu propriile interese pe lista de prioritati!

Poliana, scumpa mea, imi pare rau... nici nu stiu ce sa-ti spun. Si nici Laurei nu as stii ce sa-i spun. Ce-i spui unei femei care-si pierde copilul? Ce poate fi atit de cald si de cuprinzator, incit sa o faca sa uite durerea? Nici macar daca as face o poza cu sufletul meu, plingind, si i-as arata-o, nu ar ajuta-o cu nimic. Nu pot decit sa ma rog pentru ea si sufletelul ala mic, cu a carei viata s-au jucat medicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

nu pot sa cred... Laura.... nu pot sa spun nimic . va doresc sa puteti trece peste asa o mare durere. Dumnezeu sa aiba grija de sufletelul nevinovat


cristina

Poze cu puiul meu

Poze din vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameluta spune:

Dumnezeu s ib grij de sufletelul mic plect de lng mmic lui.condolente Lur.
e fff trist si dureros c intr-o Romnie secolului 21 se intmpl s cev.
r trebui s fceti cev in sensul st, eu cred c l-s strnge de gt pe respectivul doctor pt c prere me, este numi el vinovt.
ir vou, fmiliei, Dumnezeu s v de putere s treceti cu bine peste trgedi st.
imi pre ru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Poliana, sa stii ca marja de eroare la evaluarea greutatii lui bebe, la ecograf, este de +/-400 grame. Chiar ieri mi s-a spus asta, cind am facut ecografia. Deci daca medicii evaluasera greutatea lui bebe la 3450g, inseamna ca putea avea ori cu 400 de grame mai mult, ori tot cu atita mai putin. Deci in nici un caz sub 3000g, in cazul Laurei.

Mergi la inceput