In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 9-a)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

marilena12


Doreste-ti calauza...


Doreste-ti calauza pe Dumnezeu oriunde
De-a Lui priviri curate nici gandul nu-ti ascunde
De ochii Lui niciunde sa n-ascunzi a ta cale
Ca doar atunci mergi bine cu toate ale tale.
Doreste-ti calauza Cuvantul Sfant in viata
Curata Lui porunca mereu s-o ai in fata
Si aspra Lui mustrare iubeste-o totdeauna
Asa-ti pastrezi credinta, asa-ti castigi cununa.

Doreste-ti calauza frateasca ascultare
Mai mare ca si tine sa-l crezi pe fiecare
Pe toti mai buni ca tine priveste-i cu iubire
Asa-ti pastrezi curata frumoasa lor unire.

Doreste-ti calauza pe Duhul Sfant prin lume
Ca doar atunci in ceruri te-nscrii cu noul nume
Si doar atunci tu sameni spre-o vesnica rodire
Iar cerul o sa-ti faca o vesnica primire.

Traian Dorz


www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Buna Mihaela,
imi permit sa iti scriu pentru ca tocmai vazusem un messaj pe care l-ai postat si care correspunde excat la starea pe care o am eu acum si la care incerc sa gasesc solutii si raspunsuri

"Oare citi dintre noi avem atita dragoste sa iertam din inima pe cei ce ne urasc si ne fac rau? "
- faptul ca l-ai iertat il va face sa se simnta mai puternic si-ti va face mai mult rau.

"Altfel, Mintuitorul nu primeste nici rugaciunea noastra, nici darurile aduse la Sfintul Altar, nici postul si milostenia noastra, nu primeste in rai pe cei ce mor in ura si dusmanie."

Daca Domnul nu ne iarta atunci cum putem noi avea atat forta de ai ierta pe cei care zi de zi ne fac rau?


Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

quote:
Originally posted by sm

"Oare citi dintre noi avem atita dragoste sa iertam din inima pe cei ce ne urasc si ne fac rau? "
- faptul ca l-ai iertat il va face sa se simnta mai puternic si-ti va face mai mult rau.

Ba io cred ca tu amesteci lucrurile shi planurile:
- a ierta priveshte partea cea mai interioara a inimii, partea ce trebuie curatzita shi mentzinuta curata orice ar fi cu viatza ta;
- a ierta acolo, in inima, unde trebuie, NU inseamna automat sa te oferi prada sau sa renuntzi la orice aparare ori riposta (daca e cazul), ci in partea exterioara, a trupului, "a ierta" NU e egal = sa te lashi calcata in picioare !!
+ cu fiecare om trebuie sa procedezi dupa cum e cazul, iar de cineva profita de indulgentza ta, pai poate ar fi cazul ca in exterior sa schimbi foaia, fara insa sa te "profesionalizezi" pe urat persoana respectiva(adica sa te "dedici" pe exact opusul iertarii) !


quote:
"Altfel, Mintuitorul nu primeste nici rugaciunea noastra, nici darurile aduse la Sfintul Altar, nici postul si milostenia noastra, nu primeste in rai pe cei ce mor in ura si dusmanie."

Daca Domnul nu ne iarta atunci cum putem noi avea atat forta de ai ierta pe cei care zi de zi ne fac rau?

"Fortza" de a face ORICARE schimbare din rau in bine inlauntrul nostru, este "cumulativa", adica participa shi EL, dar contribuim shi noi! Asa trebuie sa fie shi nu se poate altfel, iar "liantul" prin care se face legatura intre cele de Sus, cu astea ale noastre de jos, este desigur credintza...credintza care trebuie s-o ai, iar de n-o ai, e ceea ce trebuie sa-tzi construieshti: Tu in tine, eu in mine, fiecare in sine, caci fara.... vorbim(scriem&citim) vorbe goale.

...parerea mea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

sm, draga mea, intr-adevar Domnul este singurul care ne poate da puterea sa iertam asa cum si El ne iarta pe noi, in fiecare zi, pentru toate greselile noastre facute cu stiinta sau din nestiinta, cu gandul, cu vorba sau cu fapta. Gandeste-te bine la rugaciunea "Tatal nostru", in care apar cele doua versete: "Si ne iarta noua greselile noastre/Precum si noi iertam gresitilor nostri". Este rugaciunea pe care noi o facem Domnului. Asa cerem noi iertarea pacatelor noastre.

Daca El ne iarta pacatele (pe care toti le facem, fie ca vrem, fie ca nu vrem), si nu sunt putine la numar, chiar nu putem sa iertam si noi micile neajunsuri din partea celorlalti?

ManyHope.



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Un corabier iscusit, fiind intrebat de catre cineva
ca "oare de ce exista stancile si bancurile de nisip in mare?"
a raspuns: "Spre a fi inconjurate de corabieri!"
Un cugetator crestin a intrebuintat intelept acest raspuns,
fiind intrebat ca oare de ce trimite Dumnezeu necazuri si
suferinte asupra oamenilor, a raspuns: "Spre a le invinge
si spre a le intoarce spre folosul nostru!"
Intr-adevar, demnitatea vietii si taria de caracter nu se
arata in aceea ca ne ferim din calea greutatilor vietii, ci
ca le stapanim si le biruim.

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Martorii vietii si ai mortii lui Hristos au declarat cu totii: Cu adevarat Acesta era Fiul Lui Dumnezeu (Matei 27,14).
Sau, cu adevarat Acesta era un Om neprihănit (Luca 23,47)
Martorii vietii si mortii tale, ce crezi ca vor putea spune indata dupa moartea ta?

Pentru cei cu inima sincera, Domnul are intotdeauna har.
Pentru cei care au lacrimi amare, Domnul are intotdeauna mila,
si pentru acel care doreste o impacare cu Dumnezeu, EL are intotdeauna timp sa-l astepte, sa-l primeasca, sa-l asculte...
Vino si vei vedea.

(Traian Dorz)

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"...am voit (eu, Pavel, cel putin) sa venim la voi; dar ne-a impiedicat Satana." 1 Tesaloniceni 2:18

Urmaresti ceva ce crezi ca reprezinta voia lui Dumnezeu, insa unul dupa altul numeroase obstacole iti ies in cale, impiedicandu-te sa realizezi ce ti-ai propus? Nu esti singura! Si apostolul Pavel a experimentat acest lucru. Cuvantul "impiedicat" provine din cuvantul grecesc "egkopto", cuvant ce era folosit si in probele de atletism: descria momentul in care un atlet alearga atat de aproape de adversarul sau, incat il impinge literalmente, cu cotul, afara de pe pista.Cu siguranta Pavel a inteles tactica diavolului; nu numai ca i-a blocat drumul, insa a si incercat sa-l scoata din cursa. Daca asta se intampla azi in viata ta, nu dispera! Povestea nu se incheie aici. In timp, drumul s-a deschis pentru Pavel si a ajuns la tesaloniceni, si la fel se va deschide si pentru tine. Diavolul nu are niciodata ultimul cuvant si nu-l va avea nici in situatia ta. Indiferent de ce a incercat sa faca, nu uita: tot ce ti-a promis Dumnezeu, se va implini, daca vei continua sa te increzi in El din toata inima.

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolnic spune:

UNDE-I CREDINTA ,ACOLO E IUBIRE
UNDE-I IUBIRE,ACOLOE PACE,
UNDE-IPACE,ACOLO E BINECUVINTARE
UNDE-I BINECUVINTARE,ACOLO E DUMNEZEU
UNDE-I DUMNEZEU ...ACOLO
SUNT SI EU

NICOL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

nicol

Dumnezeu raspunde la rugaciuni:
Uneori, cand inimile sunt slabe,
El daruieste chiar darurile solicitate de copiii Sai;
Dar adesea credinta trebuie sa invete odihna mai profunda,
Sa se increada in tacerea lui Dumnezeu cand El gaseste de
cuviinta sa nu vorbeasca;
Caci Cel ce Se numeste dragoste va trimite ce-i mai bun;
De stelele s-ar stinge sau temeliile muntilor s-ar cutremura,
Dumnezeu inca ramane fidel promisiunilor sigure pe care Le-a facut.
El este taria noastra!

(Autor anonim)


www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Ce n-ai da tu, sa poti odata
Intoarce vremea inapoi
Zadarnic, lupti cu valu-n spume !
Zadarnic, strangi comori si nume !
Cu pumnii goi, tu pleci din lume
Cu pumnii goi...

Costache Ioanid


www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput