In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 9-a)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mihaela

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:



Elena22+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Fiind inradacinati si ziditi in El, intariti prin credinta, dupa invataturile care v-au fost date, si sporind in ea cu multumiri catre Dumnezeu". Coloseni 2:7

Credinta se dezvolta doar in solul adversitatilor! Cand plantele tinere au parte de prea multa ploaie, chiar si o scurta seceta le poate ucide. De ce? Pentru ca le-a fost prea usor! In timpul ploilor frecvente n-au fost nevoite sa-si infiga radacinile prea adanc in sol in cautarea apei, asa ca nu si-au dezvoltat puterea deloc. Asa ca pe timp de seceta vor avea un sistem radicular superficial din pricina caruia vor pieri usor. Cum este sistemul tau radicular? Cand tensiunea si adversitatile vin peste tine, te tii tare sau vei fi maturat de ele? Te gandesti ca Dumnezeu te-a abandonat sau incepi sa te indoiesti de El? Inamicul este lejeritatea! Cand stai prea confortabil, incetezi sa sapi mai adanc in Cuvant! Le vei permite altora sa te hraneasca cu mancare gata preparata, in loc sa-ti dezvolti propria relatie cu Dumnezeu, prin rugaciune. Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ploaie, insa trebuie sa-ti dezvolti un sistem radicular care sa te sustina in perioada secetei. Nu te vei pregati pentru o lupta pe care nu o astepti. Pavel a scris: "De aceea, luati toata armatura lui Dumnezeu, ca sa va puteti impotrivi in ziua cea rea, si sa ramaneti in picioare, dupa ce veti fi biruit totul". (Efeseni 6:13).


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

A fost odata un student, care se lupta cu multe probleme in viata sa. Isi petrecea mult din timpul sau nervos si frustrat. Cand n-a mai rezistat s-a dus la o capela veche, putin frecventata din apropierea scolii. S-a plimbat in sus si in jos pe culoarul dintre banci, lovind spatarele scaunelor, strigand, plangand, certandu-se cu Dumnezeu.
"Doamne, Tu ai creat lumea... ce te-ai putut gandi cand ai facut-o? Uita-te la problemele oamenilor. Uita-te la durere, la suferinta, la foamete. Uita-te cata neglijenta, cata risipa, abuzuri. Peste tot se vad doar necazuri, oameni ce sufera, oameni singuri!"
In final, epuizat, s-a asezat in primul rand si a privit fara speranta spre cruce. Suprafata sa stralucitoare reflecta lumina ce intra prin geamurile murdare. "Totul este asa de incurcat! Lumea asta nu este altceva decat o mare mizerie! Chiar si eu as fi putut sa fac o lume mai buna!"
Atunci tanarul a auzit o voce soptita. Si-a concentrat atentia, a cascat ochii si a ramas perplex: "Asta este exact ceea ce vreau sa faci!"

Este usor sa identifici problemele care exista in jurul nostru. Uneori ne intrebam de ce nu rezolva Dumnezeu toate problemele noastre. Dar pentru acest lucru a creat El Biserica. De aceea ne-a pus pe noi intr-un loc, la un moment dat in timp. El ne-a dotat pe fiecare si ne-a dat puterea de a schimba lumea.
Dumnezeu a insarcinat Biserica sa fie mainile si picioarele lui Isus intr-o lume imperfecta. De aceea a numit-o "trupul lui Hristos". Trebuie doar sa ne facem partea. Eu si cu tine.


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

La scurt timp dupa ce a fost dezvoltat testul de inteligenta I.Q. s-au facut cateva studii pentru a descoperi scoruri de grup. Testul a fost facut pe grupuri diferite de oameni: barbati si femei, batrani si tineri, bogati si saraci, precum si pe diferite grupuri etnice. In aceasta imprejurare testul a ajuns sa fie dat si unui grup de indieni Hopi.
Cand acestia au primit testul au inceput imediat sa se intrebe unii pe altii si sa isi compare raspunsurile. Cel ce conducea testul a vazut acest lucru si a intervenit repede, explicandu-le ca testul este individual: "Nu aveti voie sa va ajutati unii pe altii sau sa va spuneti raspunsurile intre voi." a spus el.
Cand indienii Hopi au auzit acest lucru, au fost atat de indignati incat au refuzat sa mai dea testul spunand: "Nu este mai important daca eu sunt mai destept decat fratele meu, sau daca fratele meu este mai destept decat mine. Important este ceea ce putem face impreuna!"

Din nefericire traim intr-o lume care pune mare accent pe ceea ce putem face singuri. Rezultatul: suferim de tot felul de maladii: parere proasta de sine, competitivitate, gelozie, manie, lacomie, ostilitate, si am numit doar cateva.
Dar Dumnezeu ne-a creat ca sa traim in comuniune cu altii, sa muncim unii cu altii, sa punem resursele in comun, sa ne ajutam unii pe altii. Principiul este dragostea, nu competitivitatea si lacomia. In trupul lui Cristos nici unul nu este mai mare sau mai important decat altcineva (vezi 1 Corinteni 12). Crestinismul nu este pentru "singuratici". Avem nevoie unul de altul

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Vreau sa iubesc
de Costache Ioanid

Vreau sa iubesc pe fratii mei
Cu tot ce am in piept mai sfant
Vreau sa doresc tot ceru-n ei,
Dar sa-I iubesc asa cum sunt.

Vreau sa iubesc pe fratii mei
Cu care vesnic voi fi sus.
Vazandu-L pe Isus in ei
Sa-L simt in mine pe Isus

Vreau deopotriva sa adun
Si rodu-ntreg si spicul frant
Caci si Isus ma vrea mai bun
Dar ma iubeste-asa cum sunt.

Cand fratii mei au rani ce dor.
Sa-mi fie bratul mai sfios
Sa nu apas in rana lor
Caci nu eu vindec, ci Hristos

Noi prin Isus am fost iertati
Ca sa iertam si noi oricui.
Dar daca nu iubim pe frati
N-avem in noi iubirea Lui.



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora." Filipeni 2:4

Este usor sa te gandesti doar la problemele proprii. Dumnezeu spune:"Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora." Cum putem face asta:
Sa incurajam. Barnaba a devenit cunoscut drept un mare incurajator pentru ca "...i-a indemnat pe toti sa ramana cu inima hotarata alipiti de Domnul" (Fapte 11:23). Ai observat vreodata ce se intampla cand impingi copiii in leagan? In cele din urma isi iau singuri avant; au nevoie de putin ajutor pentru a se pune in miscare. Chiar si un zambet poate face minuni. Iov a spus: "Cand li se muia inima, le zambeam si nu puteau izgoni seninatatea de pe fruntea mea." (Iov 29:24).
Sa ne respectam cuvantul. Biblia spune:"Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine." (2 Timotei 3:1-3). Insa noi nu trebuie sa implinim aceasta profetie. Daca spui ca faci un lucru, fa-l! Caracterul se masoara prin actiuni, nu prin cuvinte, asa ca fii o persoana al carui cuvant inseamna ceva.
Sa ne tinem limba in frau. Intotdeauna spune mai putin decat gandesti. Nu uita: "Nebunul isi arata toata patima, dar inteleptul o stapaneste". (Proverbe 29:11). Si din moment ce modalitatea in care vorbesti este la fel de importanta ca ceea ce spui, fii intotdeauna respectuos si amabil.
Sa fim veseli. Solomon a spus: "O inima vesela insenineaza fata, dar cand inima este trista, duhul este mahnit" (Proverbe 15:13).
Sa manifestam un interes autentic pentru ceilalti. Biblia spune:"Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang. Aveti aceleasi simtaminte unii fata de altii..." (Romani 12:15,16). Insa poti face acest lucru doar afland ce se intampla in lumea lor si vindecand ce este de vindecat.

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Un vas de croaziera traversa Atlanticul. Oceanul fusese atat de albastru si de linistit toata dimineata, dar iata ca dupa-amiaza deveni deodata negru si agitat. Furtuna teribila i-a trimis pe pasageri in camerele lor. Unii mai putin fricosi s-au strans pe punte pentru a privi ce se intampla. Trecand pe punte unul dintre ofiterii navei, un pasager l-a intrebat: "Credeti ca vom avea o noapte grea?" "Da, cred ca va fi furtunoasa", a raspuns el. Apoi i-a asigurat inca o data: "Dar nu aveti de ce sa va temeti. Este o nava solida." In acel moment un fulger lumina cerul. Acelasi pasager, acum mai nervos, exclama: "Priviti furtuna!" "Nu", a raspuns ofiterul. "Nu priviti furtuna: priviti vasul!" Apoi cu mult calm a inceput sa le povesteasca despre cum a fost construita nava pentru a face fata oricarei furtuni. Fara sa minimalizeze situatia tensionata provocata de furtuna, el isi afirma increderea ferma in nava pe care se afla. Avea suficienta incredere in ea pentru a sta drept in fata furtunii.

Si noi trebuie sa facem fata furtunilor vietii. Dumnezeu nu ne-a promis niciodata ca daca il vom urma nu vom avea parte de furtuni in viata. El nu si-a scutit nici propriul Fiu de cruce. Dumnezeu ne-a promis insa ca ne va da taria de a face fata situatiilor dificile. Oricat de grea ne-ar fi crucea, harul pe care il vom primi de la El va fi mereu pe masura. Secretul supravietuirii in mijlocul furtunilor din viata este sa privim spre nava in loc sa privim spre furtuna. Da. In loc sa privim spre problemele noastre si sa fim doborati de frica, alegem sa privim spre Isus si sa ne punem increderea in El, cel care poate potoli si cea mai teribila furtuna.



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

O veche povestioara spune ca un muncitor lucra la cupola unei catedrale cand, privind in jos, a vazut o femeie rugandu-se in fata unei statui a Fecioarei Maria. In gluma, barbatul a soptit: "Femeie, iti vorbeste Isus!" Femeia l-a ignorat. Muncitorul a soptit din nou, ceva mai tare. "Femeie, iti vorbesc eu, Isus!" Din nou femeia nu a schitat nimic, continuand sa se roage. Barbatul i-a spus atunci cu voce tare: "Femeie, nu ma auzi? Eu, Isus, iti vorbesc." Femeia a ridicat privirea spre crucifixul de langa altar si a spus: "Fii linistit, Isus, acum vorbesc cu mama Ta."

La multi ani tuturor Mariilor si Marianelor de Sfanta Maria!

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Pacea lui Hristos, la care ati fost chemati, ca sa alcatuiti un singur trup, sa stapaneasca in inimile voastre si fiti recunoscatori". Coloseni 3:15

Primul lucru pe care il vei pierde incalcand voia lui Dumnezeu este pacea. Deci, daca nu ai pace, nu merge mai departe! De multe ori, pacea va fi singurul lucru pe care-l vei avea pentru a sti daca faci sau nu voia Lui.
Insa cum obtinem aceasta pace? "Nu va ingrijorati de nimic; ci in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri. Si pacea lui Dumnezeu, care intrece orice pricepere, va va pazi inimile si gandurile in Hristos Isus" (Filipeni 4:6,7). Fiti atenti la cuvintele: "Nu va ingrijorati de nimic; ci in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni..." Rugaciunea transfera problema din mana ta in mainile lui Isus! Petru a scris:"Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi. Fiti treji si vegheati! Pentru ca potrivnicul vostru, diavolul, da tarcoale ca un leu care racneste, si cauta pe cine sa inghita. Impotriviti-va lui tari in credinta, stiind ca si fratii vostri in lume trec prin aceleasi suferinte ca voi" (1 Petru 5:7-9). Nu-i pune la dispozitie diavolului cateva zile pentru a te "lucra"! Cu cat amani sa i te impotrivesti, cu atat ii devine stransoarea mai puternica! In momentul in care incepi sa te ingrijorezi, opreste-te si intreaba-te: "Ce incearca vrajmasul sa faca? Daca permit acestor emotii negative sa ma invadeze, ce se va intampla?" Pavel a scris:"...sa nu dati prilej diavolului" (Efeseni 4:27). Sa invatam sa fim mai destepti decat inamicul! De fiecare data cand suntem atacati, sa-l alungam stand pe Cuvantul Domnului si declarand: "Este scris!"

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput