Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005(30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Buna fetelor,
de mult va citesc si in sfarsit m-am hotarat sa ma bag si eu pe fir. M-a tinut in loc pana acum timpul, de fapt lipsa de timp da' mi-am zis daca atatea fete se descurca sa mai si scrie pe forum, unele chiar cu doi copii la activ, inseamna ca se poate...si deci, iacata-ma-s.

Am o fetita de 4 luni si 10 zile, Daria Virginia.
Nascuta pe 2 noiembrie 2005, la Polizu, prin cezariana dupa 11 ore de travaliu degeaba (expresia doctorului meu!).
Acum suntem mari si cuminti (cat se poate sa fie de cuminte un copil de 4 luni, in orice caz nu o pun in patut si uit de ea, se face remarcata exact cand zici ca poti respira .
Pentru datele de la inceput:
nascuta 2 nov, ora 15,15, 4 kg, 52 cm, apgar 9
dpn 5 nov (39 sapt 5 z)
eu am 30 de ani
la 4 luni avea 6860 g, 63 cm.
cam asta deocamdata. daca mai trebuie ceva inftii pt. tabel, va rog sa-mi spuneti.

Acum, referitor la robotul de bucatarie, Joy, eu am Moulinex ovatio2 duo press, care are si blender si sunt foarte multumita de el. I-am facut suc de morcov si acum ii fac suc de mar copilului si e foarte bun. Apoi, mai tarziu o sa folosesc blenderul pentru pulpa. E luat din Cora.
Cam atat. fug sa mananc si io ca acusi se trezeste odorul si iar sar peste masa de pranz
Multumesc mult ca ma primiti in clubul vostru si sper sa scriu cat mai des ca de citit va citesc cu siguranta!
Cand descopar cum sta treaba cu optiunile astea pe aici, o sa pun si niste poze.



melku & bebe Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Madau la inceput foloseam un radiator sa incalzescin baie, insa acum nu mai pun nimic, ce temperatura e in baie cu usa deshisa. Apa e de la robinet, asa am folosit de la inceput, temeperatura apei e aia pe care mi-o cere el, uneori mai rece uneori mai fierbinte. Mai intai ii bag piciorusul si daca vad ca se stramba inseamna ca e prea calda sau rece si o mai testez cu focuta aia de pe samponul niveea, ala albastru inchis cu galbem.Daca bagi sticla in apa vei vedea ca se schimba culoarea focutei, devine alba daca apa e prea fierbinte.

Aura si samburelu' Dimitrie
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/condrata/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Fetelor, pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu, sa chem dr. dar cum era deja week-end... m-am gandit ca ma poate lamuri careva si poate sa-mi dea vreun sfat. Eu cred totusi ca e pielea cam uscata (cu toate ca o ung cu ulei dupa fiecare baita). Poate cineva sa-mi recomande un ulei de bebelusi care se da pe pielea uscata? Eu posed 2 marci de ulei, dar fiecare se da pe pielea umeda... Sau o fi de vina detergentul cu care-i spal hainutele? E din ala, special pentru bb...
Noki: pentru aprecieri.
M-am mai uitat inca o data la pozele din contul comun. Toti sunt atat de dragalasi... nu ma mai satur de privit. Imi reiau propunerea: ce-ar fi daca am crea un album in care fiecare mamica sa puna pozele cele mai haioase cu odrasla ei?
Intrebare pentru Cristinamh: pe sit-ul unde trimiti datele despre bebelusii nostri se pot lega si filmulete? Cat spatiu e disponibil? Sa nu ma intelegi gresit, e doar o intrebare nu e o sarcina in plus pe care ti-o propun.

Fetele care vor sa inceapa o cura de slabire (bineinteles, cele care nu mai alapteaza) - am trimis in contul comun un programel FREEWARE (e in limba engleza)cu ajutorul caruia puteti afla urmatoarele date despre un produs pe care il consumati:
calorii, carbohidrati, proteine, grasimi, sodiu, colesterol, grasimi saturate, calciu si altele. Mie mi-e cam greu sa-l folosesc pentru ca nu stiu foarte bine lb. engl. Il folosesc in paralel cu un dictionar en-ro. Programul se numeste FOOD COMPOSITION.

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noki biletele sunt in functie de sectorul in care le vrei. Intra pe myticket.ro si gasesti acolo detalii despre cum le poti lua. Trebuie doar sa fii abonat Connex sau sa ai cartela, si iti trimit ei un cod cu care poti lua 2 bilete. Dar am inteles ca de luni le mai poti gasi si la Diverta. Tot pe site gasesti si cum vor fi locurile, si pretul in fuctie de apropierea de scena. Eu de ex am luat in sectorul 21 care e cel mai aproape, biletele au fost 140 ron. Cele de pe gazon sunt 60 ron dar nu merita, parerea mea.
Canuta ii faci baita cu usa deschisa la baie? Pai la mine e frig daca las usa deschisa ca e apropape de usa de la intrare si e cam curent acuma. Are ceva daca o tin inchisa? Nu am focutza de la Nivea insa am termometru de baie obisnuit, o sa-l folosesc pe ala. Hai ca poate bag si eu azi de o baie la comun

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

joy nu stiu, eu am unul de 800 W. La asta mai bag un chec, o supa crema.
Cu unul de 4-500 w ar trebui sa faci ceva, prajituri mai putin dense, nu?
Poate te mai sfatuieste si altcineva care are robot cu o putere mai mica.
Daca iei robot, nu cred ca are rost sa iei si Borner, ca se spala usor Moulinexul!
Madau tu inca mai astepti buburuza? Eu am cedat nervos, ma uit deja pe alte site-uri. Si nici in BE nu-mi prea pun baza, ca cel din toamna nu m-a dat pe spate cu ofertele lor. Mai mult m-am informat decat am cumparat.
Razaopare de sticla cica ar fi la magazine de electrocasnice, plasticaraie etc. din acealea ca pe vremea lu Ceasca. Dar de ce te mai intereseaza raz. de sticla daca ai una de plastic?
Eu tot nu m-am lamurit de ce trebe exact d-aia de sticla. Se oxideaza chiar asa incat sa dispara toate vitaminele?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

neata! stiu ca nu mai e dimineata dar eu abia acu vreo ora m-am trezit de-a binelea... cred ca am racit - pentru a treia oara de cand am nascut! - si sunt la pamant: nu mai am nic un pic de vlaga si am si temperatura...

joy04, sarut'mana pt complimentele adresate karinei... era falcoasa acu nu mai e kiar asa pt ca de cam 2 saptamani nu a luat in greutate
si eu patesc la fel cu al meu husband... cand o las cu el plange cel mai tare si nu vrea s-o ia in brate, cica eu am rasfatat-o... pai cum sa o lasi sa se innece de atata plans?

negaracristina, eu o dau cu ulei de porumb feirt si racit. nu mai am deloc probleme cu pielea uscata.

va poop!

ank si bb karina (28 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Noi ii facem baitza cu apa rece de la robinet care e, bineinteles, incalzita si incropita cu alta apa rece. Ei zic - ca e pierdere de vreme sa incalzesti apa rece in loc sa torni direct apa calda de la robinet, dar ce, ma inteleg cu doru? Temperatura o verificam cu termometrul de baie.
Si ii facem in bucatarie cu aragazul deschis, sa fie cald. In casa si baie ar fi prea frig.
Insa nu stiu ce sa fac, chiar asa are ceva daca ii intra apica in urechi? O face otita doar de la atat? Sper ca nu, ca va veni vremea sa o spal si singura dc pleaca Doru prin delegatii.

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pai ce sa va mai zic de bona, ca a fost sambata si duminica si deci n-a venit.
gata, il bag la lectii de inot. am constatat azi ca si bebelusii prietenelor mele inoata in cada, numai nichita nu. nu ne-a zis si noua nimeni nimic. acu' trebuie sa intru cu el la inceput ca el e mai sperios...


mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Azi au inmormantat-o pe Laura Stoica si pe iubitul ei:(
Dumnezeu sa ii aiba in paza!

Aura si samburelu' Dimitrie
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/condrata/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

melku, bine ai venit!! vezi ca ami sunt cateva rubrici, care apar la linkul mare cu "bebelusi de nov. dec 2005".

fetele, m-am intors la datorie...
am citit subiectul trecut printre randuri, am vazut ca s-a dezbatut salariul bonus...
e subiect la "probleme legislative" pe tema asta, n-=am observat daca ati zarit linkul...
http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62989

am cules date pt tabel, alinus si anda... daca a mai dat cineva, pls, trimiteti pe mail... lavi, primit si de la voi..
astept in continuare date si poze pt tablou, pe mailul meu. urmatorul update marti-miercuri.

mi-a sarit in ochi ceva...
sa faci lapte praf cu supa... unde se recomanda?? ca din experienta mea, smecheria nu e numai sa-i introduci ceva nou, ci si gusturi diferite... apai daca laptele capata gust e supa... unde e schimbarea?! supa-i supa, laptele, lapte.
andrei n-a vrut zeama chioara, si i-am facut piuere de legume lungit cu supa, pt bibe, apoi i l-am facut solid, cu lingurita. si ca lichid, suc.

Mergi la inceput