Vreau si eu o reteta de tort cu piscoturi la rece!

Vreau si eu o reteta de tort cu piscoturi la rece! | Autor: ana_miti

Link direct la acest mesaj

Luni, 13 martie este ziua surorii mele, ea locuieste in Bucuresti , dar maine va veni acasa sa o sarbatorim in familie.
As vrea sa fac un tort la rece cu piscoturi. Aveam reteta intr-o revista ,dar uituca cum sunt nu o mai gasesc .

Puteti sa ma ajutati voi cu o reteta pentru un astfel de tort?

Va rog urgent......maine dimineata trebuie sa il fac.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ana,
e vorba de tortul diplomat ???
Io`ti scriu reteta mea incercata si ras incercata :-)
1 l lapte,1 l frisca,16 oua, 600g zahar,50 g gelatina,2 budinci (de vanilie, frisca sau banane, dupa gust-trebuie sa fie de culoare deschisa),cca 2 pachete mari cu piscoturi (eu folosesc Savoiardi) si fructe preferate (banane, portocale, kivi, zmeura, mandarine, ...etc)
Se pun la fiert pe aburi , laptele, budincile ,zaharul si ouale, amestecand continuu pana se ingroasa ca o budinca, apoi se la sa la racit.In timpul cat asteptam sa se raceasca crema, se bate frisca tare. Cand e rece crema, se dizolva gelatina in apa rece (atata apa cat sa se dizolve praful, nu mai multa), apoi se incalzeste (nu se fierbe).Se adauga peste crema racita si se amesteca bine.Apoi se adauga frisca batuta.
Intr-o cratita, de cca 5 l, se pune celofan inauntru, pe toata suprafata, apoi se aseaza fructele,aranjamentul pe care il vom avea pe tort.(e bine s fie deja pregatita atunci cand e gata crema) Adica, tortul il facem" cu capul in jos" in oala. dupa ce am asezat fructe, se toarna crema, de 3-4 cm, apoi se aseaza un rand de piscoturi, unul langa altul, dar nu chiar pana la peretele vasului , ca sa poata sa intre acolo crema, care tine tortul.Peste piscoturi, se aseza iar fructe, apoi crema si iar piscoturi, si tot asa cat te tine oala si crema.
se inchide celofanul si peste fundul tortului si se pune la rece in frigider. eu l-am tinut minim cam 3ore si a fost destul de intarit..
Se scoate de la frigider, se desface celofanul de pe fund, si se intoarce pe o tava. Apoi se curata de celofan .

Am si poze cu cateva facute :-)
http://community.webshots.com/album/353047377DQrNGj

LA MULTI ANI surorii tale !!!

Editez: sursa retetei: culinarul !
Si eu am facut juma` de portie !




Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Super reteta.....
L-am facut.......abia astept sa il gust.

Multumesc mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ana, atunci va dorim pofta mare si sa ne zici daca vi-a placut.
Sa stii ca e o praji buna, nu e deloc gretoasa.
inca o data sarbatoritei !!!


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mi se pare tare interesanta reteta asta chiar am sa o incerc si eu...sper sa-mi iasa
am si o intrebare : ouale le pui intregi adik si galbenus si albus??si mai intreb ceva ai zis ca ai facut jumate de reteta??iese?adik toate cantitatile scrise la jumatate??
multumesc frumos!

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Se pune doar galbenusul. Albusele le poti congela (numai sa stii cate pui in punga) si poti face cand vrei bezele sau chec de albusuri.
Eu am injumatatit portia , adica 1/2 ingredientelor si a iesit super buna.




Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

multumesc frumos pt lamuriri

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput