Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Anculina, daca iti mai amintesti de mine, si eu plec tot zilele astea in Grecia si tot in Rahova locuim. Destinatia e Vourvourou. Initial trebuia sa plecam luni dimineata, dar deoarece avem probleme cu masina, vom pleca in noaptea dinspre 19 spre 20. M-as bucura sa ne potrivim cu orelele de plecare ca sa mergem impreuna. Voi cand v-ati propus sa plecati?
As avea o intrebare, daca stie sa-mi spuna cineva: cu ce fel de produse alimentare ne este permis sa trecem granita? E adevarat ca se confisca orice prod din carne si lactatele? Va rog, cine stie sa-mi spuna si mie...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Gradina Botanica
Iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Liviana, unde ai auzit ca se confisca prod din carne si lactatele?
Stie cineva ceva in legatura cu asta, ca ma intereseaza si pe mine.
Anculina si Liviana, distractie placuta si vreme buna va doresc, la intoarcere sa ne spuneti cum a fost. (Inclusiv treaba cu carnea si lactatele)

Roxana17+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Roxana, anul trecut am fost in Turcia, la o vila, si am luat cu noi tot felul de produse alimentare: paine, conserve de tot felul, mezeluri, cascaval, gemuri, etc. Am reusit sa trecem cu ele, dar foarte greu, ne-a ajutat faptul ca eram cu fetita si le-am spus ca produsele sunt pentru ea, mai mult... Oricum, ne-am carat cu tone de mancare si acolo am gasit produse foarte bune, la preturi absolut normale.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

RoxanaC, datorita gripei aviare tara noastra e oarecum in carantina. Personal am constat ca prod din carne si lapte sunt confiscate ;a vama, pt ca doar ce m-am intors din UK. Mi-a zis cineva ca ar fi fost la TV un reportaj pe aceeasi tema, dar pt vama de la bulgari. Am pus aceasta intrebare nu pt ca vreau sa car tone de mancare, ci doar cateva chestii pt drum pt noi si copil si deci nu vreau sa-mi fie confiscate. Stiu ca se pot cumpara de oriunde, insa ideea e ca pe drum vrem sa facem cat mai putine opriri (maia les in BG).Deci stie cineva cum e anul asta la vama RO-BG? Poate fetele care au fost in BG/GR de Pasti? Va rugam sa ne scrieti (mie si Anculinei) azi caci la noapte plecam! Multumesc frumos.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Gradina Botanica
Iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Multumim, va pupic !

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Drum bun, fetelor! Si concediu placut!

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Kalimera !

Ne-am intors sambata din Grecia via Bulgaria cu autoturismul propriu,asa ca am vesti cat se poate de proaspete si va astept cu intrebari.
Am sa va spun acuma repede ce imi trece prin minte pentru ca nu mi-am revenit inca (si azi am mai fost si la serviciu).

La dus am plecat pe la 5 de acasa(din Drumul Taberii) si am trecut granita cu Bulgaria cam pe la 6.45.Nu ne-a controlat nimeni nicaieri in masina .Am avut niste branza topita la noi ,ceva sandvisuri cu snitel de pui si cateva chiftelute facute de mine,in lada frigorifica.Am avut apa minerala,bere ,sucuri.Cam atat cu mancarea.Oricum n-am mancat-o si am aruncat-o cand am ajuns acolo.Eram eu cam speriata de bombe cu Bulgaria.
TAXE la ducere cam 120 ron la Giurgiu(tranzit,pod,despaduchere)
10 eur taxa tranzit(un fel de rovigneta,dar trebuie sa te certi cu ala de la ghiseu sa-ti dea ceva sa pui in geam,altfel mai platesti si la inapoiere)Cazul nostru,care stiam de asta, dar asa ne-a ametit ca ne-a convins ca nu e nevoie,asa ca am mai decartat o data la inapoiere).
2 eur despaduchere(treci cu masina printr-o balta,la noi nici macar atat) Oricum dai 5 si nu mai primesti restul.

La greci nu platesti nimic nici la dus nici la intors.Au fost singurii care ne-au pus sa deschidem portbagajul,dar din intamplare primele erau puse tablele asa ca a inceput sa rada ,a zis "table?" noi am zis ca da si a plecat.
La inapoiere tot la fel doar ca Bulgari ne-au cerut de la obraz cadou asa ca am scos ultimii nostri 15 euro,eram foarte obositi si nu aveam chef de descarcat bagaje in vama.
Pentru cele care vor sa se plimbe sa puneti deoparte ceva euroi pentru taxe de drum care sunt al naibii de dese si costa 2 euro.
Sa mai pastrati ceva banuti pentru duty free-ul dintre Bulgaria si Grecia ,au niste parfumuri ....... de nu prea iti mai vine sa iesi de acolo,la preturi rezonabile as zice eu.
Cu mancarea nu stiu ce sa va zic,noi am cam luat ceva tzepe pana ne-am dumirit cum stau lucrurile.
Apa plata ieftina,minerala al naibii de scumpa.
Bere...asa si asa .depinde de unde cumperi.de la marketuri o gasesti si cu 20 centi cutia ,pe plaja cam 2.5-3 euro.
Neaparat sa va luati ochelari de soare cat mai inchisi ,te omoara la ochi lumina puternica,mai ales daca conduci.

Nu stiu ce sa va mai spun,acum la repezeala .Daca mai aveti intrebari raspund cu placere.
A..! vizita pe ACROPOLE 9 eur de persoana ,dar merita.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mihaela, cand ai timp spune-mi si mie:
Unde anume ai fost?
La intoarcere ce taxe ati mai platit (la noi si la bulgari)?
Cum a fost vremea?
Cum a fost apa marii(rece sau calda)?
Ati avut probleme pe la bulgari?
La bulgari cand v-a cerut cadou, v-a spus si cat anume, sau i-ati dat voi cat ati vrut?
Despre carne si lactate ai auzit ceva, avem voie sa iesim cu ele din tara sau nu?
Multumesc anticipat ptr raspunsuri.



Roxana17+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Intai am fost la Platamonas am stat 6 nopti ,sejur luat prin agentie,a costat 145 eur de persoana ,6 nopti ,cu 2 mese incluse{mic dejun si cina,bufet suedez,super suficient si bun). Apa marii nu foarte calda,dar buna de facut baie.Cu pietricelele nu prea m-am impacat eu,ca degeaba imi vedeam degetele picioarelor de limpede ce era,daca nu puteam sa fac prea multi pasi(eu nu prea inot).
Vremea a fost un pic cam ploioasa la inceput,dar am lasat o vreme super pentru cele care plecati acum.
La intoarcere am platit 4 eur taxa de dezinfectie,4 taxa de tranzit sau rovigneta ,ca nu prea ne-am inteles cu domnul cu pricina,nu prea vorbea engleza sau nu voia, nu stiu.Cadou am dat la inapoiere ca era noapte si nu prea s-au jenat sa ne ceara pe fata,5 eur la politistul care ne-a controlat masina si 9,ca atat mai aveam,celui care ne-a pus stamplila pe pasapoarte.Sotul meu s-a ocupat de asta,ca eu nu cred ca ii dadeam.La noi am platit cam 60 ron(taxa pod si dezinfectie)
Nu am avut probleme cu bulgarii.La dus am respectat toate regulile lor idioate ,ca din 30-40 nu ne scoteau,iar la intors am venit noaptea si nu am scos-o din 100.Erau ceva echipaje pe drum ,dar ne-au lasat sa trecem,cred ca le era somn.

Sa revin la Grecia,dupa cele 6 zile ,am plecat de capul nostru la Atena,unde a fost tare greu din cauza limbii pe care nu o stiam absolut de loc,si nu ne prea intelegeam decat pe la benzinarii,unde mai rupeau aia engleza.
In fine ne-am atins scopul,am vizitat visul vietii mele ,Acropole,si inca ceva temple pe acolo.
Dupa care am plecat la Kalamata,unde aveam o ruda,asa ca nu prea stiu sa-ti spun preturi la hotel.
Am facut si aici plaja,cu aceleasi eterne pietricele care m-au scos din minti(din punctul asta de vedere prefer apa tulbure de la Mamaia).Apa super ,calda de nu-ti mai venea sa iesi din ea.

Sper ca nu am omis ceva.

MIHAELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Ba am omis.

Nu cred sa fie vreo problema cu carnea preparata sau cu branza,nu ne-a intrebat absolut nimeni de asta.Nici vorba sa ne controleze cineva.
La noi in vama ne-a intrebat daca avem valori mai mari de 10 000 eur.Iar in celelalte vami ne-a intrebat scopul calatoriei,am raspuns turism si gata.Iar in bagaje am spus ca avem lucruri personale.

sper ca te-am lamurit cat de cat.

MIHAELA

Mergi la inceput