Izolare termica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si noi acum 2 ani am pus pe peretii exteriori polistiren,plasa si tencuit dupa,se simte!S-a ridicat temperatura cu 2-3* zic eu.

"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Valentina, te rog frumos, spune-mi si mie pretul si trimite-mi nr de telefon al mesterului.. daca il mai ai.
Multumesc


Fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

quote:
Originally posted by dana d

Valentina, te rog frumos, spune-mi si mie pretul si trimite-mi nr de telefon al mesterului.. daca il mai ai.
Multumesc


Fetele mele



Un pret/mp de manopera ptr. termosistem pleaca de la 25 lei/mp pana la 40 lei/mp(in cazul in care se finiseaza cu tencuiala decorativa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Multumesc! Noi gasisem cu 200 mp, dar ne-a sunat sa ne anunte ca pleaca (pana ) in Germania. Acum nu am inteles daca vine repede sau sa cautam pe altul, de fapt nu pe noi ne-a sunat cu pe vecina de sub noi cu care facem lucrearea impreuna.
Am mai auzit de la cineva acelasi pret de 200, ca si-a facuta asta primavara dar nu mai are nr de tel al mesterului. De asta cerusem recomandari, daca nu-i mai gasim pe astia pana la urma facem si cu 250, dar de unde sa-l luam?
Suntem doua apartamente, parter si et 1, care vrem sa facem lucrearea impreuna. Nu am intrebat mai sus, probabil ca si ei ar vrea si ar fi in avantajul nostru ca inteleg ca oricum trebuie sa depasim imbinarea dintre etaje cu aproape o juma' de metru.



Fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

quote:
Originally posted by dana d

Multumesc! Noi gasisem cu 200 mp, dar ne-a sunat sa ne anunte ca pleaca (pana ) in Germania. Acum nu am inteles daca vine repede sau sa cautam pe altul, de fapt nu pe noi ne-a sunat cu pe vecina de sub noi cu care facem lucrearea impreuna.
Am mai auzit de la cineva acelasi pret de 200, ca si-a facuta asta primavara dar nu mai are nr de tel al mesterului. De asta cerusem recomandari, daca nu-i mai gasim pe astia pana la urma facem si cu 250, dar de unde sa-l luam?
Suntem doua apartamente, parter si et 1, care vrem sa facem lucrearea impreuna. Nu am intrebat mai sus, probabil ca si ei ar vrea si ar fi in avantajul nostru ca inteleg ca oricum trebuie sa depasim imbinarea dintre etaje cu aproape o juma' de metru.



Fetele mele


Ptr. materiale poti sa intrii pe site, ptr. forumisti se aplica un discount(oricum au un raport pret/calitate excelent), materialele au transportul gratuit. Ptr. manopera iti pot recomanda firme cu care colaborez si care acorda un discount clientilor care vin din partea mea. Acum ramane sa va hotarati. Unde e locatia mai exact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Bucuresti- Berceni, etajul 1, bloc cu 4 etaje. Vrea si vecina de deasupra mea si una de la et 4.
In concluzie ne intereseaza, cum aflu pretul/mp pt manopera, ca despre materiale... nu-i problema, sunt si la Metro, discutam.


Fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns phieg spune:

quote:
Originally posted by dana d

Bucuresti- Berceni, etajul 1, bloc cu 4 etaje. Vrea si vecina de deasupra mea si una de la et 4.
In concluzie ne intereseaza, cum aflu pretul/mp pt manopera, ca despre materiale... nu-i problema, sunt si la Metro, discutam.


Fetele mele


In metro sigur nu o sa gasiti aceste preturi, iar despre manopera astept un tel ptr a stabili o intalnire la fata locului. Se doreste la gri sau finisat cu :vinarom exterior sau tencuiala decorativa,
Si vecina de la etajul 3?
Cat mai repede cu atat mai bine ptr. ca timpul se apropie de iarna cu pasi repezi.
Mobil:0723.35.85.86

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

si noi tot cu polistiren am izolat balconul prin interior(peretii si podeaua) in vara asta.un pret nu as putea sa dau deoarece am vb de la inceput cu mesterul pentru asta. noua ne-a cerut 20 mil pt.pus gresia si faianta in balcon si baie + izolat balcon,pus plasa de rafie pe peretii din bca si zugravit+ scafele din sufragerie si dormitorul mic. pe multi i-am auzit ca ne-a luat bine, poate ca este asa, doar ca este o pers.foarte neserioasa, din cele 2 sapt.in care trebuia sa termine(asa cum ne-a promis) s-au facut 5 sapt.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns burghez spune:

Termosistemul este o solutie de izolare termica a constructiilor la exterior.
Pentru a realiza acest lucru se imbraca cladirea cu un strat de polistiren de fatada F 16 sau polistiren extrudat,care se acopera cu un pachet armat de mortar Avantajele sistemului:

- izolare termica buna

- pierderile de caldura prin peretele cu termosistem sunt minime;

- termoizolatie exterioara - elimina pierderile de spatiu locativ;

- are greutate redusa - nu incarca semnificativ elementele structurale ale cladirii, aspect important in cazul renovarilor;

- rentabilitate mare in timp

- economie de bani prin economie de energie;

- eliminarea puntilor termice;

Elementele componente ale termosistemului

1.- mortar adeziv - este un mortar pe baza de ciment imbunatatit cu dispersii sintetice, utilizat pentru lipirea polistirenului extrudat de suport si ca strat de baza pentru aplicarea plasei de armare din fibra de sticla;

2.- placi din polistiren f 16de fatada - grosimea acestora se stabileste in functie de calculul termotehnic specific;

3.- plasa de armare din fibra de sticla - greutate specifica minim 145 g/m2;

4.- tencuiala de acoperire - este un mortar preamestecat in fabrica pe baza de var ciment. Contine pigmenti rezistenti la variatiile meteorologice si adaosuri de imbunatatire a calitatii si lucrabilitatii. In functie de granulatia tencuielii si modalitate

5.- profil pentru soclu;

6.- dibluri pentru polistiren

7-profil de colt cu plasa

pentru pret vezi lista de pret http://www.materiale-constructii.go.ro

Mergi la inceput