Sarcina si cafeaua

Sarcina si cafeaua | Autor: MaryP

Link direct la acest mesaj

Fetelor voi beti cafea in timpul sacinii? Eu am baut aproape in fiecare zi o cescuta, ca nu m-am putut abtine...Am citit tot felul de articole legate de asta: toti zic sa reduci consumul dar ca poti sa bei cate una pe zi...Voi ce credeti?
Eu ma simt vinovata ca am baut...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Mary, mie la prima sarcina chiar doctorul mi-a recomandat sa beau o cafeluta rece dimineata, pentru a scapa de constipatie. Recent m-am intalnit cu o prietena f.buna care e doctorita si care mi-a spus ca mai nou s-a descoperit ca gravidutele care consuma o cafeluta prezinta un risc mai mic de diabet gestational.
Eu de obicei beam cafea decofeinizata, din cauza lipsei de calciu, dar si la prima sarcina, si acum, beau cate o cafea dimineata. Sunt chiar zile in care mai imi fac si un "supliment" micut, pentru ca am mult de lucru si mi se inchid ochii de somn.
Deci... enjoy your morning coffee... doar sa nu faci abuz de ea.

Vlad

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Mary draga mea..nu ai de ce sa-ti faci griji. Medicul meu mi-a spus ca 3 cescute de cafea pe zi sunt ok.....

Eu am mai baut, dar fara tigara nu prea merge...in schimb campioana la cola am fost pe toata perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Mary nici eu nu am putut renunta la cafeluta de dimineata, cei drept mai micuta dar foarte eficienta pt ca m-a scapa de constipatie.
Si cum cafeluta nu merge fara fumat am bagat si 2- 3 tigari...
te pup si sarcina usoara !

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Bea linistita, mai ales daca ai tensiunea mica. Nu ai nici un motiv sa te simti vinovata!!!
Legatura cu diabetul gestational nu o vad, poate de la zaharul din cafea ceea ce mi se pare o maaare exagerare. Oricum, poti pune zaharina in ea daca tii neaparat!


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Multumesc fetelor ca ...ca beti si voi cafea! Ce bine ca nu sunt singura si ca nu sunt probleme...
Ma duc sa imi fac o cafeluta!
Va pup si sarcina usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mary si eu beau cate o cafeluta cu lapte la 2-3 zile ca sa pot merge la wc.la mine fucntioneaza de minune.l-am intrebat si pe medic si mi-a spus ca nu e nici o problema,sa nu fie foarte tare,atata tot.

11+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

In primele 3 luni nu am putut bea din cauza gretei,dar ma durea ingrozitor capul,de la 3 luni beau in fiecare diminata cate o cafeluta mica,la recomandare medicului,am si tensiunea mica.Nu cred cai va face rau la bebe
31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

MARY poti linistita sa bei o cana de cafea pe zi!e chiar indicata daca ai tensiune mica!incearca sa nu o bei dimineata pe stomacul gol asortata cu 1-2 tigari!

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

si eu am baut zilnic cate o cafea dimineata (dupa ceva mancare), cu mici pauze cand greata sau "lipsa de pofta" m-a facut sa nu ma ating de ceasca (a se citi nu puteam sa o vad in fata ochilor).
Deoarece "fara" imi cadea capul de somn ...am intrebat si eu daca e in regula sau il agit si pe BB(cafea la mine inseamna o lingurita cafea+o lingurita zahar)....ca depinde si de obiceiuri...Raspunsuri? Inclusiv Dr. a zis ca e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

stai linistita ca si eu am baut 1 ceasca de cafea pe zi, sint hipotensiva, si nu a fost nici o problema, acuma nu trebuie exagerat... in schimb cind am alaptat mi-am luat decafeinizata!
bafta

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput