Despre gradinarit (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Pt plantele de apartament si jardiniere: eu le ud intotdeauna cu apa de la robinet care a stat cel putin o zi la temperatura camerei; si asta e f. important: sa nu fie apa rece si asa mai ies din substantele clorurate cu care e tratata apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Multumesc fetelor.
Eu am ramas tot cu panselutele in aer.Acum am putin timp si trag o fuga sa le palntez ca s-a mai incalzit si afara putin.
Mercic inca o data si poate voi revenii cu boze sa spuneti ce parere aveti de florile mele

poze febroarie




"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

CROTONUL....

pana acum m-am descurcat cu el. da am citi ca in perioada asta trebuie fertilizat solul. si nu am gasit cum. cu ce fertilizant? merge oricare? cat de des? o data pe luna? mai des? si cum se foloseste?

si, in plus, as vrea sa-l ramific putin - sa nu creasca numai pe verticala....

asa ca....astept sfaturi si...va multumesc

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

si inca ceva.....

era pe undeva pe aici un club al fetelor iubitoare de orhidee. si nu-l mai gasesc. nici pe fete.....

so, sunteti prin zona....ca am mare nevoie de sfaturi...pliiiiz

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by moana

CROTONUL....

pana acum m-am descurcat cu el. da am citi ca in perioada asta trebuie fertilizat solul. si nu am gasit cum. cu ce fertilizant? merge oricare? cat de des? o data pe luna? mai des? si cum se foloseste?

si, in plus, as vrea sa-l ramific putin - sa nu creasca numai pe verticala....

asa ca....astept sfaturi si...va multumesc

oana



Pentru ramificarea crotonului mai asteapta pana se mai incalzeste putin si pana isi revine el din hibernare (adica pana incepe sa scoata frunze noi). Apoi e de ajuns sa-i tai varful (pe care-l poti pune apoi la inradacinat in apa si faci rost de o noua planta).

Cat despre fertilizatori eu am cumparat din Metro ingrasamant pt plante cu frunze verzi, care se foloseste diluat in 2 l de apa, odata pe saptamana.
Ce croton ai?

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by daniella4

quote:
Originally posted by moana

CROTONUL....

pana acum m-am descurcat cu el. da am citi ca in perioada asta trebuie fertilizat solul. si nu am gasit cum. cu ce fertilizant? merge oricare? cat de des? o data pe luna? mai des? si cum se foloseste?

si, in plus, as vrea sa-l ramific putin - sa nu creasca numai pe verticala....

asa ca....astept sfaturi si...va multumesc

oana



Pentru ramificarea crotonului mai asteapta pana se mai incalzeste putin si pana isi revine el din hibernare (adica pana incepe sa scoata frunze noi). Apoi e de ajuns sa-i tai varful (pe care-l poti pune apoi la inradacinat in apa si faci rost de o noua planta).

Cat despre fertilizatori eu am cumparat din Metro ingrasamant pt plante cu frunze verzi, care se foloseste diluat in 2 l de apa, odata pe saptamana.
Ce croton ai?

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis




cotron petra cred (m-am uitata acum pe net). si e destul de marisor. din hibernare cred ca a iesit. ca a dat si frunze noi si o ramurica laterala. daca-i tai varful, la locul respectiv ies mai multe crengutze?

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Tot Petra am avut si eu. Dupa ce i-am taiat varful, noile ramurele i-au aparut la baza de insertie a frunzelor.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Tot Petra am avut si eu. Dupa ce i-am taiat varful, noile ramurele i-au aparut la baza de insertie a frunzelor.

Daniella, mama lu'Alexis




ai avut? dar ce s-a intamplat cu el?

si inca ceva. nu i-am schimbat ghiveciul de cand l-am cumparat. pentru ca mi se pare ok. ar fi cazul s-o fac? sau, trebuie sa-i schimb pamantul?

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am avut pt ca am facut urmatoarea prostie:
- eu vara am balconul plin de petunii curgatoare, de altfel sunt singurele plante cu flori care-mi rezista la efectul de sera dintr-un balcon inchis orientat W
- vara trecuta au cazut in ghiveciul cu crotonul cateva seminte de petunii, au rasarit plante si pe moment mi s-a parut cool, asa ca le-am lasat sa creasca si sa infloreasca
- a fost cool o vreme, dar pe urma am observat niste pete albicioase pe frunzele crotonului, a incetat sa mai dea frunze noi si l-am pierdut
- alta explicatie nu vad, aveam crotonul de vreo 3 ani si era ff sanatos, ii schimbasem in primavara pamantul si-l pusesem intr-un ghiveci mai mare
- stiu ca unele plante sunt "geloase" si nu suporta sa creasca in acelasi ghiveci cu altele, cred ca asta am patit si eu cu crotonul

Daca ghiveciul ti se pare ok ca marime in raport cu planta nu-l schimba. Eu l-am schimbat de 2 ori in 3 ani: imediat ce l-am cumparat (mie mi s-a parut mic) si in al 3-lea an.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

daca e vorba de croton, am si eu o intrebare. Il pot inmulti doar taindu-i varful? atat?
Eu am 3 tipuri de crotoni, dar unul s-a imbolnavit din pacate, i-am facut tratament si acu isi revine, dar vreau sa-l "multiplic".
Cat despre fertilizatori, am cumparat din magazin =ingrasamant ptr. plante cu frunze verzi.Iarna fertilizez toate plantele cam de 2 ori/luna.

Mergi la inceput