Despre gradinarit (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Oana - cum ziceam, nu ma pricep, dar am cautat pe net: "Cyclamenul iubeste expunerile luminoase si chiar reci din casa. De aceea se simt la fel de bine pe casa scarii, la intrare sau in camere cu temperatura ideala de 13 pina la 17 grade.
- udati cu masura si regulat pe marginea vasului si niciodata sub bulb, de 2 sau 3 ori pe saptamina in functie de temperatura si marimea vasului.
- apa statuta ar putea afecta radacinile. Este de preferat sa se arunce apa care n-a fost absorbite dupa o jumatate de ora. Adeseori tijele moi si indoite sint semnul unei udari in exces decit de uscaciune. Este bine sa se verifice ca substratul sa ramina usor umed"
Eu as zice, deci, ca merg si la o fereastra nordica, pusa la geam sau aproape de el.
Dar poate ca o sa te ajute cineva care stie mai bine din practica.


Ela si Cristina (21.04.2004)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Oana, si eu am avut cyclamen, era foarte frumos si l-am pus intr-o camera neincalzita in timpul iernii. A rezistat vreo doua luni si a putrezit, tot era prea cald pentru el. Ii trebuie multa racoare si lumina (este o floare careia ii plac gradinile de iarna - un fel de sere luminoase si racoroase pline de flori - sau terase, balcoane inchise). Ei bine eu n-am asa ceva si am hotarit sa nu-mi mai bat capul cu astfel de flori daca n-am conditii pentru ele. Dar tot mi-a luat barbatu-meu cyclamen si azalee si anul asta... Ei bine le-am lasat afara de-a dreptul, pe terasa (neacoperita) iar cyclamenul a murit. Daca tu ai un balcon sau o terasa inchisa (racoroasa dar luminoasa si fara temperaturi sub 10°C) atunci poti sa tii un cyclamen, o azalee si alte flori carora le place racoarea.

Peca, mersi de info pentru gazonul japonez. Eu nu-mi pun decit intr-o portiune mica de gradina (citiva metri patrati) si daca ajung floricelele mele si la vecini n-au decit sa-mi multumeasca de asa floricele frumoase, ca eu m-am saturat de buruieni de-alea cu radacini adinci in forma de morcovi de trebuie sa aduci macaraua ca sa le poti smulge si-ti mai ramine si gaura-n pamint. Si daca mi se umple mie gradina de floricele de-astea frumoase si salbatice (in special maci) eu una nu ma supar deloc! Ba chiar am avut si anii trecuti maci crescuti asa aiurea si tare-i mai iubeam! Doar ca iti e cam mila pe urma sa mai tunzi iarba sa nu-i omori... Dar asta sa fie baiul!


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

otilia si ela76, multumesc frumos pentru raspuns. m-am convins. nu-mi mai cumpar. n-am nicaieri in casa 10-15 grade. ar fi o varianta sa-l tin pe casa scarii....dar la ce bun? io vreau sa-l am in casa si sa ma bucur de el.

dar oare ce planta cu flori ar merge in aceste conditii? fereastra spre nord, circa 20 grade....sa ma gandesc la o orhidee?

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by Otilia
maci crescuti asa aiurea si tare-i mai iubeam! Doar ca iti e cam mila pe urma sa mai tunzi iarba sa nu-i omori


si eu am in gradina maci salbatici...crescuti de la mama natura...si as vrea sa ma scap de ei...da nu pot...ii tot smulg cu radacina dar iar apar


maci gasesti in comert precis seminte caci sunt mai multe feluri: batuti, cu flori duble, care fac seminte...doar cu floare...

de ex.
http://www.blumensamen-shop.de/shop/Blumensamen-Start.htm

uita-te dupa denumirile care contin in ele : mohn= mac, de ex:
Kalifornischer Goldmohn
Klatschmohn
Gartenmohn
Mohn / Mohnblumen - aici vei gasi mai multe sorturi ...frumos! merita vazut! ai denumirea latina langa a.i. vei putea "gugali" si gasi mai multe inf.


iar pt. gazonul japonez aici se foloseste asa ceva:
Japanischer Blumenrasen (in al 3-lea rand de jos in sus si al 3-lea plic de la stanaga la dreapta)
sau.

Feldblumen (deasupra de jap. blumenrasen al 2-lea plic)

sau:
Wiesenblumen
al 3-lea rand de sus in jos ultimul plic
cu click pe ele ti de deschi uneori la o categorie mai multe "oferte"

spor la admirat si facut planuri




peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ce mai faceti gradinereselor?
Fetelor chiar nu mai vine primavara ? M-am uitat pe net si saptamana viitoare arata minus noaptea .
pupici

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Azi merg la o intalnire a iubitorilor de plante la Baile Felix. Pacat ca vremea este nefavorabila.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ce interesant, Adi!

Sper ca ne vei povesti despre intalnire.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ne adunam cativa din Bucuresti, Satu Mare, Deva si Oradea.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut gradinareselor!

Revin si eu dupa o lunga perioada de pauza...cu o noua intrebare!

Am o begonie de anul trecut si acum stau si ma intreb daca va face la fel de multe flori ca anul trecut in vara...Am inteles ca peste iarna ar trebui sa ramana doar bulbul...si in primavara sa creasca dinnou...ei bine, floarea mea a ramas la fel, a mai crescut un pic, a ramas cu un bobocel de foloare toata iarna, abia acum a inflorit acel bobocel...ce urmeaza de acum?Ar trebui sa-i tai frunzele sa inceapa sa creasca din nou??Va rog sa ma dumiriti si pe mine!

Astept si eu primavara....


Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ma primit si pe mine in clubul gradinareselor? Sunt cam amatoare, imi plac florile, dar nu prea ma pricep la ele ... si nici n-am prea mult timp sa ma ocup ...

Iubirea mea cea mare sunt cactusii, am avut ceva noroc cu ei, unii imi infloresc in fiecare an, altii nu ...

In rest, plante cu flori, anuale, ca n-am unde sa le tin peste iarna.

Mi-am luat anul trecut, de Sfinta Maria, o DRACAENA micuta. am zis ca-i merge bine, mi-a dat un pui, dar peste iarna (tinuta in casa, la 23-24 grade, linga fereastra cu expunere spre vest, deci lumina intre 3-4 dupa-masa si 7 seara) au inceput sa i se lase frunzele si sa se ingalbeneasca una cite una. In disperare de cauza am scos-o in balcon (inchis, temperatura aproximativ 10 grade, expunere spre sud, lumina intre 9 dimineata si 4 dupa-masa). Nu pare sa-i mearga mai bine ...
Ceva sfaturi, ce-as putea sa fac ?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput