Case din lemn

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Noi stam in Vendée, pe coasta Atlanticului, clima oceanica cu foarte mult soare, iarna mai mult ploua, iar "anotimpul cu soare" dureaza din martie in noiembrie, uneori si mai mult. Vara e cald, dar nu foarte, cam 26-28°, iarna ploua din cand in cand, iar cand ninge ...e sarbatoare nationala aici! De exemplu iieri a nins vreo ora, azi avem 11° si un soare de poti iesi fara ochelari de protectie ... Mara are colegi care nu au vazut zapada decat de 2 ori in viata ...deci clima este, zic eu, ok pentru lemn...Cat despre ce ziceai tu, MIK, nu sunt prea multe case din lemn, dar ele incep sa apara din ce in ce mai multe, cineva imi zicea ca aici, in aceasta parte a Frantei, deabia in ultimii ani s-au "descoperit" casele de lemn...

Aveti vreo idee, cat de des ar trebui tratat lemnul, ca sa nu fie probleme?

Merci fain,

Mirunda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "case lemn"
postat de preda_vicky, 20/03/2006, 15:29:08


Am si eu o intrebare, aveti idee de firme care se ocupa cu constructia unor case din lemn? Am o bucatica de teren (in Bucuresti) si as dori sa daram constructia existenta (o casa veche) si sa construim o casuta din lemn. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc.

Vicky



raspuns postat de claudia_2803, 20/03/2006, 15:43:39

Vicky, da o cautare pe net "case din lemn" sau "case prefabricate din lemn" si gasesti o sumedenie de firme care se ocupa cu asta. Intra pe mobinstal.ro si vezi ca au date si preturi aproximative pentru fiecare model.
Intrebarea mea este: si-a facut cineva o astfel de casa? Este multumit de ea? Pe noi ne bate gandul sa facem una dar toti cunoscutii ne descurajeaza. Inca ne mai gandim ...

Claudia



raspuns postat de ileana, 20/03/2006, 20:40:31

Servus,

Miercuri, incepe ConstructExpo ( sau asa cred, ca incepe si Romtherm)...in afra pavilionului central si pe langa pavilioanele 14-16 , intotdeauna vin firme cu case de lemn.
Vezi modelul, intrii in ele, te plimbi pe acolo, pretul este afisat, aia iti explica...

ileana



raspuns postat de preda_vicky, 21/03/2006, 09:00:24

Multumesc frumos pt. raspunsuri. Am cautat pe internet, si ma intreb acelasi lucru ca si tine, Claudia, daca si-a construit cineva, daca sunt multumiti de ele. Bani sa-mi cumpar un apart. nu am, solutia mai convenabila pt. mine asta ar fi. Dar merita investit? O sa merg si la targul de case, poate acolo aflu mai multe...

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Ma bate un gand de la o vreme... sa ma mut de la aprtament la casa. Apartamentul valoreaza in jur de 42-44 mii eur. As face un credit de vreo 6000 nu mai mult pt. o parcela de 500 mp ( se gasesc mai la periferia Iasului).Intr-un credit mai marenu vreau sa intru. Asa ca in banii astia ar intra o casuta de lemn de vreo 110 mp,la cheie (sunt cateva firme chiar in Iasi care le fac). Toata viata am stat la bloc! Multe cunostinte ma sfatuiesc sa nu ma bag! Voi ce ziceti? Copii nu avem inca, suntem doar eu si sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Draga Anca,
Noi ne-am vandut apartamentul si ne-am apucat de construit o casa din lemn. Nu e gata inca, asa ca nu pot sa-ti spun daca suntem multumiti sau nu. Inainte de a ne apuca am vazut o casa din asta si am vorbit cu proprietarii. Ziceau ca sunt foarte multumiti, ca nu regreta deloc ca si-au vandut apartamentul de la bloc. Ei o aveau cam de un an, ziceau ca desi stau cam in camp, fara prea multe constructii in jur, iarna e cald, consuma mai putin gaz decat s-au asteptat, iar vara e racoare.
Noi nu mai avem mult pana la final, la inceputul lui sept. ne mutam, asa ca daca ai si alte intrebari iti raspund cu placere din experienta noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Bineinteles ca am intrebari! Chiar multe! Ma bucur ca am gasit pe cineva care face asa o casa! Cred ca e singura pe care ne-o putem permite! Cam ce suprafata construita aveti si cate v-a costat? Se face proiectul si contractul din start cu suma finala sau mai apar si "surprize" pe parcurs? Cu ce firma lucrati? Eu am gasit aici http://www.mobinstal.ro/ modele si preturi foarte atractive. Si am avantajul ca sunt din Iasi si nu platesc transport! Inca nu am fost sa vorbesc cu ei! Pare un vis deocamdata dar incep sa-mi doresc tot mai mult! Multumesc anticipat pentru orice informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

1. Noi construim un duplex impreuna cu parintii mei. Supr. totala 268mp, deci fiecare are cam cat vreti si voi.
2. Pt ca am semnat contractul inca din februarie am prins un pret f. bun (250 EUR/mp). Acum ac. constructor cere 350/mp.
3. In contract apare o clauza care zice ca pretul ramane acelasi doar daca nu se schimba pretul materialelor de constructii pe perioada derularii lui.Oricum asteapta-te sa cheltuiti cu totul in final cam cu 20% mai mult decat ati crezut initial. Si nu neaparat pt. ca cresc preturile, dar daca optezi pt varianta la cheie, constructorul are plafoane f. joase de pret. Pt gresie si faianta de ex., noua ne-a spus sa ne-o alegem noi, dar sa nu depaseasca 200 mii mp., sau punem noi diferenta. Si cum am zis ca gresia si faianta nu o schimbam in fiecare zi, am ajuns sa dam noi in plus 18mil. Sau am cerut mai multe prize decat ne pune el, am vrut terasa acoperita,iar in oferta era descoperita etc.
4. Am ales o firma din Campina, Neoconstruct se numeste, tot din motive de pret si neplata transport.
Eu zic sa mergeti sa vorbiti cu cei de care spuneai si neaparat cereti sa va arate case facute de ei si sa vorbiti cu proprietarii.
Pt. alte intrebari, cu placere, doar ca nu intru f. des fiindca nu apuc. Oricum cand intru iti raspund cu siguranta.
Bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

PS: Si inca ceva f. important! Cand te gandesti la cati mp iti permiti ia in calcul si grosimea peretilor. La noi din 268mp totali 34mp sunt peretii. Eu nu am stiut si asta la noi a insemnat 8500EUR in plus fata de cat calculasem. Eu imi schitasem singura un plan dragut si proiectantul a spus ca-l poate folosi pe acela, asa ca am avut un soc cand am aflat ca suprafetele alea ma costa mult mai mult decat credeam eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

In curand, daca va fi de acord investitorul sa inveseasca si in Romania , se vor construi case de lemn la 200 euro/mp. O casa in rosu va fi in jur de 25.000 euro. Asa mai merge. Sper sa fie cat mai curand....
Oricum eu am vazut ca prin alte tari, casele sunt la aproape jumatate de pret fata de Romania (nu numai cele de lemn). Nu ma refer la zona unde sunt amplasate ci la constructia efectiva.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Ma tot bate mama la cap ca a vazut ea (eu nu!) o emisiune la TV cum ca aceste case nu ar fi deloc convenabile, ca mai multi proprietari ar fi in proces, ca apar diverse neajunsuri....etc.... Daca ar fi fost de acord sa mearga si ea cu noi am fi reusit mult mai convenabil. Asa ca ea a taxat planul ca "nerealist" si a iesti complet din "afacere". Pe de alta parte poate e mai bine sa ne descurcam singuri. Totusi nu sunt suficient de convinsa ca putem face ceva decent cu 44oooEur!!! Iar de mai mult efectiv nu dispunem! Luam mobila din apartament (ca e noua), mai completam cu cate ceva si ar trebui sa ne incadram strict in bani! Din experientele mele de la renovare in cuvantul mesterilor (referitor la pret) nu prea e bine sa crezi! Oricum vom incepe (daca!) la primavara, asa ce mai e timp de gandit si de informat! Va sunt datoare pentru orice sugestii!

Mergi la inceput