Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Deci pana la urma cursul de la Eurocor e cam acelasi lucru cu cartile vechi de croitorie?Totusi ai profesor carui poti pune intrebari. Ma gandesc sa fac si eu, asa ca sa mai adun ceva cunostinte, caci croitoria la mine e ca hobby, dar daca e ca si in carte ...atunci, ma mai gandesc. Eu mi-am luat o carte de la anticariat de pe net cu multe insistente ca uitase sa o mai trimita, mai mult imi place Burda ca nu trebuie sa mai fac tiparul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

cine a lucrat haine de piele si cu ce crede ca e diferit fata de hainele din materiale tesute?as vre sa incerc una si as avea nevoie de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

E un pic mai complicat pentru piele, pentru ca trebuie sa stii cum sa pui tiparul pe piele, dat ca nu toate partile se folosesc, trebuiesc alese cu grija, mai ales la maneci pentru ca risti sa plesneasca daca nu e bine tabacita.
Ca tipare se folosesc cele normale de geci pt ca-ti trebuie oricum captuseala.


"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

cum ar fi o piele prost tabacita mai scortoasa ori mai subtire decat in rest?sa presupunem ca este uniforma si reusesc sa ma incadrez cu tiparele.ar mai trebui sa mai stiu ceva inafara de asta?ma gandesc la ceva intarituri ori alte furnituri.Multumesc de pe acum cui ar putea sa-mi raspunda.trebuie sa ma gandesc sa incerc sa fac si butoniere.aveti vreo idee?fermoarele mi se par mai riscante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Si asta ce spui tu, dar si marginile de la fiecare bucata e mai subtire. Depinde ce tipar ai, ce vrei sa faci? Se pot pune nasturi dar si fermoar.

"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Daveco, inainte sa te apuci de croit si cusut pielea trebuie sa fii foarte sigura pe tipar. Daca o perforezi la cusut, perforata ramane:) Unele zone de asamblare sunt realizate prin coasere si lipit. Inainte sa croiesti trebuie sa stii ce tip de pile ai si ce propietari are, astfel incat sa poti calcula corect adaosul de lejeritate, tinand cont si de faptul ca la purtare pilea se mai lasa/largerste. Bineinteles foloseste o ata buna Si cam atat cred...
Cat despre educatia din Romania in domeniul asta, ce sa spun, daca voi va referiti la postlicealele din domeniu probabil ca e de rau daca asa spuneti voi, eu nu am studiat asta.. dar in faculate, daca chiar vrei, poti invata o gramada de lucruri... dar nu in genul sa devii croitoreasa( ci doar proiectare industriala sa zic asa). Oricum , eu cred ca a fi croitoreasa ( deci a lucra intr-o croitorie) e cu totul altceva sa fii confectionera intr-o fabrica ( mare sau mica). Confectionera de obicei face o serie de operatii si atat. Practic ea stie sa foloseasca masina de cusut bine. 'Croitoreasa' e responsabila si sa faca tiparul, sa croiasca si sa coase, ea practic e 'creatoarea' din zilele noastre:) Sunt atat de multe de povestit...Am vazut confectionere foarte bune in meseria lor ( aveau o viteza la executat operatiile..) dar care coseau bine de la A la B, dar nu ar fi putut sa faca tot produsul, sau sa se mute pe alta masina...si 'croitorese' care fac tot produsul, dar cu atat de multe defecte...bineinteles si croitorese exceptionale..oricum depinde si de masinile/utilajele pe care le ai.

Cicina, cine te-a luat peste picior in Romania? Oricum sistemul lohn in tara noastra incepe sa piarda clienti, deja devine prea scump...

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

interesanta treaba" cu pielea se lasa la purtat".nu mi-as fi imaginat.am sa fac prima data o haina de piele simpla pentru barbati.repere mari ,cusaturi,detalii putine.am studiat o haina de la TCM.n-avea nici un pic de fason.nu tu intarituri ,nimic.oricum am zis ca ce-ar fi sa incerc sa termocolez o bucata de piele si sa imi scot din cap ca nu e o tesatura si s-o tratez normal ce tot atata ?fie ce-o fi.s-a comportat perfect.s-a lipit imediat si nu s-a strans deloc.mirare mare,dom'le.sa fie vre-un viciu ascuns in asta?hm?voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

pisic, ma refeream la scolile profesionale, si nu post-liceale (care nici nu cred ca exista in domeniul asta). Acele scoli din care ies chipurile confectionerele (cusatoresele). E bine daca in facultate se invata meserie, dar de cusut, cine coase???

DeeaDesign webshots www.dropshots.com/LunaNoua" target="_blank">dropshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Fetele, a lucrat careva geanta din piele ecologica? am vazut in mercerie piele ecologica la 180.000 metrul. Eu am lucrat ruxace si genti dar din blugi si raiat, nu stiu cum ar fi din materialul asta.
Daca a facut cineva, puteti pune modelul?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Ppisic, vreau sa-ti spun ca persoana aceea era sau e( nu stiu ca nu sant in tara) unul din aia care taie si spanzura prin parlament. La proponerea mea de a infiinta o scoala in acest domeniu in care se pot invata multe, despre cum se fac tipare, pentru croitorie cat si pt industrial( ceea ce spui tu, e asa) pana la aplicarea lor in CAD, cu cel putin doua programe pe care le stiu. Dansul mi-a raspuns "stii ca canti la vioara dar numai la Stradivarius", adica voia sa vin si cu programele.
Asta-i tara noastra, incurajator, nu?


"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina

Mergi la inceput