Fetele din America (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

La scoala la cupilu' meu fiecare duce (daca vrea) ceva, si invatatoare le face pungute si le imparte la toti. Si ea le aduce la copii o mica atentie. La serviciu nu s-a facut nimic, anul trecut a adus cine a vrut bomboane, etc. si le-a pus la vedere intr-un bowl din care fiecare s-a autoservit. Dar noi in permanenta avem cate ceva de rontait pe aici si fara ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Fetele care sinteti prin Florida...da-ti si mie idei (ca io nu feusei decit la Disney de nsphe mii de ori). Vrem sa petrecem 2 saptamini in Florida prin mai. Deocamdata avem pe lista Tampa (si Busch Gardens ca altfel nu pot fii momitzi copiii)...vrem sa mergem in jos catre Ft. Myers/Naples, sa vedem Everglades si apoi sa poposim prin Miami. Din Miami vrem sa facem excursie prin Florida Keys. Daca aveti ceva sugestii de locuri de vizitat, restaurante, alte chesti, as fii recunoscatoare.



Anamaria mama la Nick (7)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

La multi ani Bic si o Smaranda ascultatoare!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

cald, soare, plaja, nisip, scoici la Sanibel, un pic de Dali in muzeul din St. Petersburg, o Venetie si un Napoli locale, un cer zgariat, c-un pic de noroc, de niste antrenamente cu avioane pe la Pensacola, vedete, Miami si, mai ales, Miami Beach, nisip, nisip si iar nisip, castele de nisip...

aligatori, rechini, delfini in voie sau delfini scoliti in Seaquarium-ul local (Miami), Cape Canaveral, Disney-Word a enshpemiaunu oara, strazile scurte si inguste ale Key West-ului, casa lui Hemingway, piatra lucioasa langa care tot turistu'si face poza si unde scrie ca-i cel mai sudic punct al US si, dac-o iei inot, in 90 de mile ajungi in Cuba.

apoi Everglades-ul, unde-i frumos sa iei o barca cu fund de sticla (valabil si pentru Key West, pentru corali) sa faci in sac la crocodili.
tantari, pasari calatoare care, paradoxal, pleaca odata cu venirea verii; greieri pictati in galben si rosu, flamingo subtirele in silueta, racoon-i ghidusi, pelicani obositi, fluturi, multime de fluturi la Butterfly World.

daca va place, incercati un mers cu masina pe plaja, la Daytona Beach.

Fort Lauderdale, The Venice of America, unde am locuit cand am ajuns aici, un orasel ce si-a facut loc printre ape si unde mie mi s-a parut ca toate casele au macar o fereastra spre apa, ca, oricum mi-as fi ales un drum, era aproape imposibil sa nu trec peste un pod.
o plimbare pe Las Olas, principalul bulevard de pe malul Atlanticului din Fort Lauderdale...

mie mi-au placut mai mult plajele pe coasta de vest a Floridei, unde-i mult mai linistit decat pe coasta atlantica si o civilizatie din aia mai pensionara, mai luxoasa, fara sa fie opulenta (cea mai cea: Siesta Key).

drumul spre Key West nu e spectaculos decat in ultima parte, pe US 1, de cand se ingusteaza pe o singura banda si trece prin mijlocul apelor.
while in Key West, as sugera sa lalaiti in principal pe strazi, au farmecul lor, casele cu arhitectura deosebita, vechi, populatie gay si baruri numai pentru ei (cu steguletul la intrare), casa lui Hemingway, am mai spus, un tur cu bicicleta si nu uitati apusul de soare, care e ceva spectaculos cu adevarat (se vede bine de la docul din Mallory Square).

am mancat acolo una din cele mai reusite clam chowder si, in general, peste. Duval Street, strada principala, e plina de cafe-uri in aer liber.

puteti sa faceti si ceva scuba diving, daca va permite timpul, daca nu, se face si in zona Miami.
o miniatura de White house, unde isi reincarcau bateriile presedintii Truman si JFK, daca mai tin eu bine minte; un Ripley’s believe it or not, poate juniorii vostri sunt mai curajosi, al nostru nu s-a dat dus (era si mic atunci).

prin Miami Beach, o plimbare, seara, pe Lincoln Road (plus Espanola), sunt cafes and restaurants cu mese pe strada si muzica + galerii si magazine deschise pana tarziu.

South Beach sugestii: brunch la Nemo's, drinks la Wet willie's, light lunch la News Cafe, plus plimbarea de seara (dar seara, dupa 10), pentru fetite, masini si masculi cu muschi luciosi. :-)

cam asta... trebuie sa-ti mai spun ca tot ce-am spus ca mi-a placut e parere pur personala si orice asemanare cu sentimente de acelasi fel starnite in terti este pur intamplatoare.

PS: da' unde pleci, ca tocma' da firul urzicii... :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Wow Lexi...m-ai data gataaaaaaa...pai Frommer n-are nika pe linga tine

Notat barca cu fundul de sticla, notat Cape Canaveral (Nick e fanatic cu NASA), notat Pensacola...super idei. Am mai trecut o data prin Clearwater si bagai okiu' la Dali...
Noi plecam in forta cu trupele, o sa vedem cit ne tin piciorusele...dau print la ce zici tu si pun la file
Tentativ aterizam in Tampa si plecam din Fort Lauderdale.

Tu ma momesti rau cu urzicile....

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Fetelor, wow, imi faceti pofta cu Florida

Bic, multumesc! La multi ani si tie si numai bucurii si impliniri si pupici multi Smarandei!
Mey cu reportajul n-ai pierdut inca nimic eu aveam impresia ca pe TVR International il dau duminica asta, da' acum am intrat pe pagina lor de web si vad ca inregistrarea este deja acolo! pe http://www.tvr.ro/webcast/inregistrari.php la inregistrarile de vineri, 17.02, emisiunea "Cealalta Romanie". M-am uitat si eu acum, grupul nostru apare in ultima parte, de pe la minutul 31 pana la sfarsit.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si pe mine ma bate gandul pentru o vacanta undeva in Florida. Eu sant in cautarea unui resort care au si water ski. Ma gandeam la Sandpiper, ca ar avea si copii ce face.
Si mie mi-a placut mult Ft Lauderdale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noi am avut programata Europa pentru mai dar ma simt asa de obosita ca pur si simplu nu mai am chef de zboruri transatlantice cu piticii...(ca sa nu mai zic de preturile de la avion cind inmultesc cu 4). M-am gindit ca daca dam asa o tura pe plaji, ne refacem si tinem si piticii fericiti, ei sint incintati de mare si soare...

In plus, e prima oara pentru mine si sotul meu cind avem 2 saptamini de vacanta (la un loc)

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Vacanta placuta, Ocebine, de-ai sti ce te mai invidiez...de aici avem vreo 8-9 ore de zburat pana in florida, asa ca nu ma incumet cel putin acum, cu pupi asa mic...
iar tu lexi esti bestiala, am printat si eu relatarea ta ca sa nu ratez obiectivele cand oi ajunge prin florida. uf, frumos tre sa mai fie...si mi-e pofta si de urzici!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Fetelor, va implor din tot sufletul sa ma ajutati!
Sotul meu a primit o oferta de job in Norfolk Virginia. Noi acum stam in Anaheim, Ca si avem si un ghidus de baietel de 1,9 ani. Singurul motiv pt care eu nu as pleca de aici e vremea, baietelul meu e disperat sa stea afara, daca ar putea sa si doarma afara ar fi cel mai fericit. In plus in Ro am trait la munte si sunt satula de frig. Pe de alta parte, e adevarat ca sansele sa-ti iei o casa aici sunt mici, dar eu nu sunt genul pe care sa-l tii in casa. Decat sa am 10 camere dar sa fiu nevoita sa stau in casa ca-i frig mai bine dor 2 camere si stau afara la plimbare.

Ce nevoie de ajutor am de la voi?! Spuneti-mi ce stiti de zona asta, please! Cum e vremea, care sunt preturile la case, cat de scumpa e viata, cum sunt scolile, gradinitele? Tot ce credeti ca m-ar putea ajuta sa ma hotarasc daca sa plec sau nu. Din nefericire el are un interviu final marti, deci pana luni ar trebui sa ma hotarasc.

Va multumesc de mii de ori pt fiecare informatie


Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Ericutzul meu bebelus

Am un anisor deja!

Mergi la inceput