Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

buna seara la toata lumea

Mi-am cumparat si eu o masina Krups de 1 kg

Am facut ieri o painica intr-o 1 si 20 min super buna si azi una cu tarate -la fel de buna dupa retetele masinii
faina cu tarate ieftina gasiti la Metro in Bulgaria -noi mergem o data la 2 saptamani la cumparaturi acolo e mult mai ieftin si au alte produse-cel putin la conserve sunt imbatabili-zacusca , vinete si ardei capia in ulei de masline etc

va pu retetele masinii maine , azi sunt franta ca m-a obosit piticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Deci, nimeni nu are Kenwood? Nu pot vorbi cu nimeni despre retete la aceasta masina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am o prietena(nu de aici de pe dc) care are kenwood si este f multumita de masina, au iesit toate retetele pe care le-a incercat insa ea este mereu contra cronometru si face painica rapida mai tot timpul.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Deci, nimeni nu are Kenwood? Nu pot vorbi cu nimeni despre retete la aceasta masina?




gudinde, asteapta intai sa vina masina si sa studiezi retetele din ea. in general retetele in carticica masinii ies fara exceptie daca ai grija sa respecti cantitatile.
dupa aceea poti incerca orice reteta de pe aici, nu prea conteaza tipul masinii.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Simt ca m-am "copt" si eu pentru o masina de piine . Deocamdata nu m-am hotarit ce model, dar ma bate gindul sa-mi iau una refurbished, Morphy Richards. Are cineva masina de piine de la firma asta?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

monica-elizabet,

Prietena ta a postat pe undeva cum face?

Ieri mi-a venit masina si am si incercat o paine pe modulul rapid bake si .... a iesit necoapta si nedospita.
Astazi am incercat din nou dar varianta normala/lunga. Iat mi-a iesit necoapta.


Deci fetelor ... am nevoie de ajutor ca se pare ca nu ma descurc.

Logica ar fi ca trebuie marit timpul de coacere, dar cum? El vine prestabilit in programul setat. Offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Natalia, are o colega de serviciu Morphy Richards, modelul acela de inox pe dinafara. Eu i l-am ales (observati mandria din voce). Am descoperit f tarziu Electrobazarul si de atunci imi face si mie cu ochiul un Morphy Richards (pentru mine voi lua modelul acela mai compact ca nu am loc in bucatarie). E foarta buna masina (eu am fost la colega acasa si i-am facut prima painica, a iesit bine). Carticica nu prea are retete dar adaptezi dupa astea scrise de fete aici.
Numai ca nu au tot timpul pe stoc modelele...trebuie sa astepti.
Kenwood am vazut pe Electrobazar, chiar eram curioasa cum e, banuiesc ca e acelasi model cu al lui Gudinde (asteptam review-uri).

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Cum adica necoapta si nedospita?
E ceva in neregula...ai ridicat cumva capacul in timpul dospirii?

Daca respecti exact ce scrie in manual...aceleasi cantitati (dar masurate exact, cu cantar digital) trebuie sa iti iasa...daca nu iese, sa nu fie ceva in neregula.
Ai verificat paletuta? Se invarte, da in timpul programului? Ca la mine s-a blocat o data si a ramas painea umeda, nedospita, nenimic...Mi-am dat seama tarziu de ce...s-a blocat paleta, nu s-a invartit, deci nu s-a amestecat nimic ca lumea.
Daca nu se invarte paleta, iti dai seama, ca nu se strange aluatul intr-o bila in timpul framantarii...Sper sa nu aiba nimic masinuta, iti tin pumnii.

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

kid,

Cu siguranta ceva gresesc de asta am spus ca as avea nevoie de ajutor.
Eu mai am electrocasnice marca Kenwood si sunt foarte multumita de ele. De asta am si ales aceasta masina de paine. Chiar am incredere in marca.
Problema e operatorul uman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Gudinde, lasa, daca nu are nimic masina e clar factorul uman care, din fericire, se specializeaza repede!!!
Urmareste, te rog, programul masinutei. In principal treaba cu paleta pe care ti-am spus-o. Se poate sa nu pui paleta bine sau sa fie usor intepenita. Dupa inceperea operatiunii de framantare, aluatul se aduna intr-o bila care se invarte cu furie. Iese asa?
Vezi si ca unele manuale au probleme si rezolvari. (problem solving guide, nu stiu cum ii zice)

bb2

Mergi la inceput