Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

valy, multumesc mult abia astept sa o incerc

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Slippers, ca bine zici. Am citit si eu, demult, aici pe DC de un morcov ras pe razatoarea mica si adaugat la paine. E super! Ii pastreaza prospetimea painii mai mult timp. Nu am mai pus de mult, dar la inceput numai asa faceam.
Spune-mi, te rog, cand scoti painea din Moulinex ca sa o coci in cuptor. A mea piuie din cand in cand (in carte scrie sa nu bagam in seama piuitul....ce sa mai zic) si nu stiu cand sa o scot ca sa nu o intrerup din dospit sau sa nu isi fi inceput deja coacerea.
Iti mai zic ca eu am un Moulinex cu o singura paleta si cu cuva pe verticala. Eu am cumparat masina acum 2 ani si mai bine... Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy1969 spune:

Am facut o reteta noua de paine si mi-a placut cum a crescut si cat de frageda a iesit.E drept dureaza mai mult poate din cauza programului.
Paine de 1000g
200ml lapte
200ml apa
3linguri untura topita
1 lingurita sare
1 lingura zahar
600g faina alba 000
25g drojdie (un paghetel mic)
program: 2 Paine alba
Mie mi-a reusit daca doriti incercati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Am si eu o reteta buna de paine, pt fetele care au Alaska BM... si rapida, o fac cu programul 5(Rapid -1h20min):

- 500 gr faina; (uneori inlocuiesc ochiometric cam 100 gr faina cu tarate)
- 250 ml apa calduta;
- 1.5 lingurita sare;
- 1 plic drojdie uscata Dr. Oetker;
In plus, eu ung recipientul cu ulei de masline.

Cu acelasi prg 5 am facut si cozonac, a iesit f. bun, dar n-am reteta la indemana acum.

Monica-Elizabeth, iti urmaresc cu interes retetele, am si incercat cateva de la topicul cu arabesti, esti tare priceputa . Acum lumineaza-ma te rog: cum reusesti tu sa faci paine cu faina din secara, ca eu am incercat de 2 ori si a iesit o chestie tare naspa care a ajuns direct la cos.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yubi spune:

Ok, ma duc si eu sa iau o masina de paine , ca deja .Am retinut ca ar fi indicat sa aiba cuva pe orizontala http://tt.lilypie.com/4bBqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Monica-Elizabeth,
uite aici o reteta de paine cu cartofi.

PAINE CU CARTOFI

3ooml apa sau lapte
2 linguri margarina
1 ou
100gr cartofi fierti si pasati(sau 1oo gr. pireu de cartofi)
1 lingurita sare
1 lingura zahar
540gr faina
1 pachetel drojtie uscata(2 lingurite)

Preparare program: NORMAL

Eu fac painea aceasta cand imi ramane pireu de cartofi de la masa.

Daca va place painea cu ceapa sau usturoi, la programul normal de facut paine cand piuie se pune o lingurita de usturoi praf, sau puneti o ceapa tocata fin in compozitia painii de la inceput pentru ca sa se coaca si ceapa si sa nu se innegreasca folositi ceapa alba.


Si asa ca o inventie de a mea : la compozitia normala pentru o paine am redus faina cu aprox.100 de grame, am adaugat masline taiate, ardei sau gogosari taiati cuburi,sunca cubulete(in proportii ochiometrice) si un ou. A iesit o paine "aperitiv" super buna , care se poate folosi si la sandwiciuri si taiata mai mic ca aperitiv sau cu putina brinza deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, nu am mai intrat de multicel pe-aici
petra multumesc pentru reteta
V.Erica, multumesc pentru aprecieri...ma bucur tare mult ca ti-au fost de folos retetele...fetele de la sub cu papaita arabeasca(ca de altfel toate fetele de pe dc sunt minunate si stiu muuuulte retete
yubi, ai cumparat masinuta?
ref reteta de paine cu secara , eu folosesc reteta asta de mai jos


Paine cu faina de secara
305 ml apa
1,5 masuri mici sare
0,5 masura mare zahar
415 gr faina alba
95 gr faina de secara
1,5 masuri mici drojdie uscata

ingredientele puse in ordinea aparitiei lor este si o poza undeva in albumul de post daca vrei sa vezi cum iese...mie imi place fff tare



monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Kid2003, scuze, n-am mai intrat demult, am avut niste probleme de sanatate cu piticii.
Eu scot aluatul cam dupa o ora, inainte de al doilea framantat. Si masina e pusa pe programul 1,cel mai lung, la 750 gr (cred ca avem aceasi masina). Si mai las aluatul sa creasca in tava. Nici eu nu tin cont de piuituri, ca nu le-am inteles inca timing-ul.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ana,ref timer vezi in cartea de retete(la mine la moulinex) scrie exact ce face...5 min sa zicem framanta, 10 min pauza, bip, 5 min framantat, 5 dospire, etc...si tot asa pana se termina tot programul

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu am folosit reteta asta destul de des.
Am luat-o de pe Culinar.

Toast & Sandwich Bread

2 lingurite drojdie uscata(instant yeast)
1 lingura zahar
1 cup lapte caldut (eu am facut cu apa)
1 1/2 lingurita sare
3 cups faina
2 linguri unt topit

Am folosit, de fapt, mai multe retete de acolo si mi-au placut.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput