Cum scapam de suzeta?

Cum scapam de suzeta? | Autor: lariana

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor mamicilor am si eu o intrebare cum pot scapa de suzeta?Fetita mea are 2ani si 2luni si nu reusesc sa o dezobisnuiesc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Buna,

Nu mai ti minte ce ti-am spus? Ei o foarfeca si tai putin cate putin din suzeta pana nu mai are cum sa o apuce .

Succes!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu am prins momentul de Craciun (avea 1 an si 9 luni): i-am tot explicat Tianei ca ea e fetita mare de acum si ca daca vine Mosul si o gaseste cu "zuza" se supara si nu ii mai da nici un cadou. I-am spus sa arunce zuza la cos ca nu ii mai trebuie. S-a dus si a aruncat-o si era tare incantata de isprava.
Pana seara... cand a inceput maraiala...
Dar i-am tot zis ca ea a aruncat singura zuza, ca ea a decis singurica si ca o sa vina Mosul si ca o sa fie tare fericit de ea. Si nu prea ii mai venea sa dea inapoi.
Ea mai avea si o paturica pe care o tot cara dupa ea. Tot atunci i-am zis ca la ea vine Mosul cu cadouri si cu ciocolata si sa dam si noi paturica la un copil sarac la care nu vine Mosul. De cum a acceptat am si luat paturica sa n-o mai vada.
A doua zi seara cand m-am intors i-am zis ca am dat-o la metrou la un copil sarac, si ca el s-a bucurat tare si ca m-a rugat sa-i dau si ei o bombonica de la el pentru ca ea a fost asa buna cu el.

A fost cam agitata vreo 2 saptamani, nu prea mai dormea ziua. Crize a facut doar vreo 2-3, dar m-am tinut tare pe pozitii: "zuza" a aruncat-o singura ca e fetita mare, iar "puta" (paturica) a dat-o la copilul sarac si el s-a bucurat foarte tare. Asta a fost placa pe care i-o puneam.
Pana la urma i-a trecut. Dar n-a uitat: inca mai imi explica ce bucuros a fost copilul acela de la metrou!

Concluzia: io am luat-o "la sentiment" ca altfel nu aveam nici o sansa. Era pur si simplu dependenta de ele - 70% din timp era cu suzeta in gura si cu patura dupa ea. Asistenta de la pediatrie o stie ca pe un cal breaz din cauza asta
Succes!

Edit: la noi nu a mers taiatul suzetei. Nu am reusit decat niste crize cumplite de plans. Pana nu a fost ea convinsa si in capul ei ca nu mai are suzeta si paturica, nu am reusit.

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Noi avem 1,2 ani..dar suntem TARE DEPENDENTI DE SUZI!!!

Adica noaptea nu dormim nici noi nici vecinii daca copilul o pierde prin pat. Am ajuns sa mai cumpar vre0 3 de rezerva.

Poate e prea devreme sa-mi fac griji..dar urmaresc subiectul cu interes.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

LARIANA ii poti spune o mica poveste cum ar fi :cand ea s-a nascut,o fetita de varsta ei,i-a fost mila de ea ca plangea mult si ia dat suzeta ei,acum sa nascut alt bebe si la fel trebuie sa faca si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Buna seara !
Noi putem spune ca am scapat foarte usor de suzi inca de pe la 7 luni,in sensul ca atunci nu prea pricepea ea ce reprezinta.
Noi inca de la inceput am fost contra suzetei,dar mama mea i-a cumparat o suzi cand era de vreo cateva saptamani si avea colici,zicea ea ca-si mai consuma starea de agitatie si de durere de burtica cu ajutorul ei si poate nu mai plange atat.Dar d-ra tot asa facea,plangea si se agita si cu ea.
I-am lasat-o pana pe la 7 luni dar numai noaptea,ziua nu i-o dadeam iar daca cumva o gasea o rontaia(o mancau gingiile)ca pe oricare jucarie,iar noaptea nu se linistea nici cu suzeta nici fara suzeta .Sotul meu s-a suparat atunci si i-a ascuns-o si nu i-am mai dat-o nici noaptea .
Cam asa am procedat noi,e drept ca era tare mica si nu-si dadea seama prea bine,plus ca nu era nici asa dependenta de ea,dar eu zic sa incerci,la inceput ziua(cateva zile) apoi si noaptea,dar fetita ta fiind asa mare o sa dureze ceva mai mult.
Nu te ingrijora ca orice invat are si dezvat,doar suntem parinti si trebuie sa facem ce e mai bine pt puii nostrii.
Va dorim multa sanatate!



ROXANA si micuta FLAVIANA(31.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Eu am apelat la forfecuta. Am taiat-o sau mai bine zis i-am facut cateva gauri asa incat sa le simta cu limba. In momentul in care a luat-o in gura a observat ca e ceva in neregula. I-am spus sa o arunce ca s-a stricat. Si a aruncat-o .Nici nu ma asteptam sa fie asa usor. Oricum sfatul meu e sa mai ai de rezerva in caz ca nu se rezolva asa. Cand am facut asta avea 1 an si 11 luni.
DAR............. Am nimerit exact in momentul in care ii cresteau maselutele. Asa ca dupa 3 saptamani de nesomn si agitatie(din cauza lor pt ca pe "titi" nu o cerea, m-am hotarat sa i-o dau din nou. Cert e ca s-a mai linistit.Ajunsese intr-o stare crunta de oboseala. Nu mai are treaba cu ea decat seara cand se culca.
Acum ma intreb daca si a doua oara va fi la fel de usor. Eu sper ca da si cred ca da pt. ca oricum intre timp va mai creste.
Ideea e ca am vazut la TV ca pana la 3 ani nu ar fi probleme(era un medic stomatolog).
Asa ca eu cred ca nu trebuie sa faci o tragedie din asta. Toate la timpul lor. Si ai grija ce moment alegi.

Mami de Stefania-maine fac 2 anisori(sic!)


Georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Si eu sunt disperata cu aceasta suzeta de care nu scapam.Nu i-o dau decat la culcare,dar daca nu i-o dat plange si nu se linisteste pana nu o are in gura.Am incercat sa i-o iau de cateva ori,o data chiar am taiat-o,cum spuneti voi,dar bine ca am avut rezerva ca altfel nu dormeam in noaptea aia.Astept si eu sa mai povestiti din experienta voastra si va multumesc ca ne-o impartasiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Anna avea deja 3 ani si inca avea suzeta cind dormea!!Asa ca la sugestia unei doamne din sat ,cu citva timp inainte de Craciun am inceput sa ii spun ca o sa ii dam suzeta lui Mos Craciun ca sa ii aduca in schimb cadouri!!Am pregatit terenul ,si in seara de Craciun a pus-o pe suzi in brad!!!Binenteles ca a adormit tare greu in seara respectiva,dar culmea e ca nu cerea suzeta ,ci imi spunea ca ii e frica !!a trebuit sa punem televizorul tare ca sa auda ea ca e galagie in casa!!
Binenteles ca a doua zi dimineata cind a vazut cadourile a fost fericita!!
A mai cautat suzeta inainte de culcare ,inca de vreo soua ori si atit!!
Eu zic ca am scapat usor!!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:


Va multumesc pentru sfaturi dar nu merge nici ca e rusine, nici ca o sa rida copiii si nici sai dam unui catel sau alt copil.O da pe moment dar dupa 5 minute incepe sa plinga.Distractia incepe cind o mai pierdem noapte si incepem sa intoarcum asternutul pina o gasim atunci ma apuca toti nervii si zic ca nu o sa-i mai dau oricit ar plinge.Dar o luam de la inceput de a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Noi am renuntat la 1an si 2 luni dintr-o intimplare.
A aruncat-o si nua ma mai gasit-o imediat.
Plingea dupa ea.Am cumparat alta suzeta identica .
Cind a bagat-o in gurita a crezut ca e altfel de suzeta si a aruncat-o si pe asta dar nici nu a mai vrut alta .
Pe cea veche am gasit-o dupa mult timp si nu i-a mai trebuit .
Deci ,depinde cum ai noroc.
Succes!
Eve

Mergi la inceput