carucioare...

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

eu am ochit caruciorul asta :

http://www.muccelmic .com/carucior-quattro-tour-deluxe-p-121.html

(am pus un spatiu inainte de .com)

ma tot uit la el dar nu pricep ce vrea sa spuna explicatia asta

Cosuletul de mana poate fi folosit in carucior dupa cum urmeaza:
- se lasa scaunelul la pozitia orizontala, se asaza cosuletul in carucior, iar husa acoperitoare se muta cu totul in partea din fata;
astfel parintele va avea vizibilitate completa asupra copilului

inteleg ca manerul nu e reversibil,dar pot totusi sa asez copilul cu fata la mine?
cum???
ca nu inteleg nimic din exprimarea lor

35+


adica husa acoperitoare o poti muta, nu e cusuta in partea din spate.
e ff bun caruciorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

daca tb sa mergi mullt cu mijloacele de transport in comun, e foarte greu de manuit, eu nu l-am putut ridica niciodata, nu a tb sa-l folosesc prea mult asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Am fost si eu curioasa sa vad carucioarele dintr-un post de pe pagina cealalta (am o parere buna despre Maclaren) si a gasit asta, daca va intereseaza...
http://timesonline.typepad.com/alphamummy/2009/11/the-maclaren-recall-what-dont-we-love-our-kids-fingers-here.html

Nicoleta

------------------------------
Sa aveti o primavara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mousel spune:

....poate ma lamureste si pe mine cineva

caricioarele sport care se pot folosi de la 0+ luni ...trebuie sa fie inclinate perfect la orizonatla ? din cate vad eu in poze inclinarea spatarului nu e la orizonatala... (e cam la 15 grade)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Multumesc pentru link...Zilele trecute scria ceva despre asta la subiectul despre sling-uri, dar nu am mai intrebat acolo....In schimb am studiat caruciorul (noi inca il mai folosim la 3 ani si 7 luni, nu zilnic, dar cand avem drumuri mai lungi de facut). Si nu am inteles exact ce se intampla. Mi se pare ca cineva ar putea sa-si prinda degetele in mecanismul de strangere, dar nu inteleg ce ar putea sa amputeze - ar trebui sa fie ceva taios. Tot asa, nu inteleg ce cauta copilul cu mana in mecanismul acela cand eu strang caruciorul. De fapt, mi se pare ca nu as putea sa strang caruciorul daca ar fi copilul intre mine si carucior (cand strang caruciorul, in dreptul mecanismului este piciorul meu). Din articolul dat de tine am inteles ca problema e in alta parte, dar tot nu am priceput. O sa-i arat articolul si sotului meu, el e mai "tehnic"....

Ma mai gandesc ca s-au intamplat mai multe accidente cu carucioarele Maclaren fiindca sunt mult mai folosite decat alte marci. Nu stiu cum e in USA, dar in Europa, mai ales in destinatiile de calatorie (in Spania, la mare sau la Disneyland) vezi mult mai mult carucioare Maclaren decat orice alta marca. La Disneyland sunt parcari de carucioare si chiar poti numara - cred ca un sfert din toate carucioarele sunt Maclaren.

Eu am folosit la viata mea ceva carucioare (si "no name" si Chicco si Inglesina) si Maclaren mi s-au parut cele mai rezistente (am omis sa scriu ca uneori se culca in caruciorul celui mic si fratele lui de 5 ani - si mult peste cele 15 kg pentru care este prevazut caruciorul...). Mi se par si manevrabile, au o dimensiune convenabila - trec prin aparatul de la metrou...Mi se pare important ca husa se scoate si se spala in masina de spalat (cred ca pe ea scrie sa se spele de mana, dar eu am spalat-o repetat in masina) - eu mi-am plimbat mult copiii in carucior si s-a intamplat sa manance in carucior sau sa bea suc si pentru mine a fost important sa pot spala husa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mousel, tocmai e o discutie incinsa la "generale", daca un nou-nascut trebuie sa stea cu coloana perfect dreapta sau cu ea curbata. Se pare ca nici medicii (si nici mamicile) nu s-au pus de acord.

Eu am folosit landou ca sa stea copilul cu coloana perfect dreapta, dar nu stiu sigur in ce masura a fost o idee buna. Landoul cumparat separat costa o gramada, dar si "3 in 1" (sport + scaun de masina + landou) costa mult mai mult decat "2 in 1" (fara landou). Si, cu siguranta nu vei folosi landoul mai mult de 6 luni, eu nu l-am folosit nici macar atat, de pe la 4, maxim 5 luni bebe face incercari disperate sa se ridice, sa vada afara...La Chicco Trio se ridica un pic spatele si la landou, dar bebelui meu tot nu i-a mai placut...

Dar cred ca mai poti gasi si alte carucioare orizontale. Cred ca era unul in penultima oferta de la "Cora" - oferta cred ca s-a terminat, dar presupun ca mai au caruciorul. Imi pare rau, nu am retinut marca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codman spune:

eu am luat cadou la o prietena de a mea care a nascut si este set complet la promotie, am gasit cu tot cu cosulet si se poate monta usor de la Chicco: http://www.kids-shop.ro/dulapul-mamei-detalii_977_Carucior-SportT-CT-0.2-cu-scaun-auto-cosulet-Chicco.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mousel, un carucior sport nu e potrivit pentru un bebelus mic, sub 6 luni. unul cu landou e mai potrivit, in primul rand pentru ca de obicei un bebelus adoarme afara si asa doarme cel mai comod.
cand incepe curiozitatea si vrea sa exploreze lumea e ok un carucior mai usor, care se inclina, etc.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor va rog mult recomandati-mi si mie un carucior mic si bun pe care sa il pot baga in matiz eventual in portbagaj. mentionez ca bebe are o luna.

35 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

inglesina zippy intra in portbagaj de micra...nush com o fi matizul, banuiesc ca pe acolo. si cred ca si peg perego intra. eu pe astea le stiu mici cand sunt pliate si se potrivesc la bebe de la 0luni+, sistemele 3 in 1.
inglesina e cam scumputz, modelul nou, dar cred ca si ala de anul trecut e numai bun si mai ieftin cu vreo 5 mil

ralu- de bebe albastru
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput