PARODONTOZA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Eu stiu de tratamentul cu tinctura de PROPOLIS (de la piata,de la cei cu mierea). Daca nu e prea grava treaba,rezultatul e mai mult decat imbucurator.Sigur !
Se unge gingia cu un betisor de urechi imbibat in tinctura,de doua-trei ori pe zi.Eu zic ca merita incercat,inainte de operatii,implanturi si alte chestii. Si detartrajul e foarte important.Iar intre detartraje,o data pe saptamana inlocuita pasta de dint cu praf de bicarbonat; si ala mai inlatura din acumularile de tartru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

si eu am fost diagnosticata cu paradontoza dupa sarcina. e adevarat ca am neglijat igiena dentara cit am fost insarcinata si in primul an cu copiii si s-a vazut imediat. un incisiv jos si un canin sus se miscau chiar. am fost la dentist, mi-a facut o detartrare in profunzime, cu anestezie. apoi am facut un tratamet cu laser sa omoare bacteriile care s-au adunat intre dinte si gingie. am facut 3 luni tratament cu apa de gura speciala (nu imi amintesc ce avea in ea) si detartrare la 4 luni. in acelasi timp ma clateam cu apa in care dizolvam 3-4 picaturi de ulei esential de oregano. ustura tare dar merita. acum, la 2 ani dupa diagnostic, nici urma de paradontoza. ma perii pe dinti de 2 ori pe zi si folosesc ata dupa fiecare masa. merg la curatat la 4 luni si mai folosesc uleiul de oregano din cind in cind.

aveti grija mare ca unii dentisti pun diagnostice aiurea ca sa mai faca si ei un ban. se intimpla peste tot. mergeti la cel putin 2 sa confirme diagnosticul. eu as fi avut 3 coroane care nu erau necesare daca nu cautam o alta opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheroghina spune:

iin cele din urma am gasit un stomatolog bun; adica din ce am gasit pana acum acesta mi se pare competent; intai mi-a facut dertrataj si m-a invatat cum sa fac curatarea dintilor in fiecare zi, tratament urmat cu strictete; peste vreo 2 sapt voi merge la un chiuretaj al pungilor cu puroi si dupa asta o sa vedemce urmeaza; bineinteles ca la prima concultatie cu dertrataj am lasat 250 ron; dar ce sa fac dintii merita sacrificiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fetelor, am inceput de 2 sapt tratamentul cu gelul Pericare...cica e un tratament inovator...e un fel de alternativa a vaccinurilor si se pare ca da rezultate ffff bune, adica reface osul! E o metoda realtiv noua, cred ca e inca in faza de experiment...dar merita incercat. Tratamentul se face timp de 3 luni, sunt niste gutiere speciale in care pui gel si stai cu gutierele alea in gura o ora pe zi. Trebuie sa te tii cu strictete de tratament. IN acelasi timp, bineinteles, trebuie tinuta o igiena fff stricta si, normal, trebuie facut detartrajul la timp.
In ceea ce ma priveste, stau relativ bine, dr. e de parere ca stadiul nu e avansat, oricum numai doi dinti sunt afectati mai mult (si inca doi mai putin), nu (mai) au deloc mobilitate, insa gingia e destul de retrasa. Ma rog...Dr. zice ca dupa tratamentul cu Pericare se va imbunatati simtitor situatia. Eu una nu cred in totalitate in minunile facute de gelul asta....pana nu vad cu ochii mei....si pana nu fac radiografie sa vad ca s-a refacut osul.
Oricum, in continuare ma dau cu capul de toti peretii ca mi-am neglijat dantura atatia ani....OAMENI BUNI, ORICATE PROBLEME ATI AVEA SI ORICAT DE OCUPATI ATI FI, NU NEGLIJATI DANTURA, SI MAI ALES DETARTRAJUL!!!
Acum sunt cat de cat mai impacata, mi-am tratat, mi-am imbracat, mi-am pus coronite de portelan cam peste tot unde era nevoie...POt spune ca sunt multumita de cum arata dantura mea...mai ramane acum sa vad ce va fi cu parodontoza la cei patru incisivi de jos...dr e optimista, zice ca nu numai ca nu va mai avansa....ba dimpotriva, ca osul se va reface...Cica osul isi continua refacerea si post-tratament...adica dupa cele 3 luni, procesul de vindecare continua. Repet...deocamdata nu cred in minuni...pana nu vad eu cu ochii mei rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klavia spune:

acum vreo 2 sapt. am dat cautare pe interent sa citesc si eu ce inseamna parodontoza, pt. ca banuiam ca am legatura cu asa ceva, si am dat de site-ul asta, unde am citit cat am putut de mult, dar mai este ,
www.doctorspiller.com
parodontoza se numeste gum disease. daca cineva doreste, pot sa mai traduc.
parca totusi mai multe am citit aici (gelul inovator si vestile bune de la voi, costuri omenesti etc.)

pe site, in mare am citit tot ce ati scris si voi. americanii, din cauza costurilor de aici , pun mare pret pe preventie, merg 1 data la 6 luni la "cleaning" de care eu banuiesc ca este detartrajul.

sper sa nu deranjez pe nimeni, eu zic ca toti cu parodontoza suntem in aceeasi galeata, dar doctorul asta spune ca singura cauza a parodontezi este periajul insuficient,care trebuie sa fie spalat pe dinti cu periuta+ ata dentara, de care eu nu am folosit niciodata. el spune ca daca nu folosim ata dentara, periuta nu este suficienta si ajungem unde ajungem. si mai da el un soi de scobitori care spune ca sunt acceptabile in loc de ata dentara.

ma bucur mult sa aud vesti bune dinspre Ro, ca sunt tratamente si dau rezultate. stau cu un ochi aici, ca probabil merg si eu tot acolo. aici nu prea se poate, adica la problemele mele dentare cu banii astia cumpar o casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Si eu caut de cativa ani solutii la paradontoza, mi s-a recomandat Ney Pulpin, pe care nu-l gasesc si Vaccin Stafilococic D de la Inst. Cantacuzino pe care il tot urmaresc sa se fabrice. Poti sa-mi spui te rog pisi_ella daca esti multumita de rezultatele tratamentului cu gel Pericare ? mai am o rugaminte, daca imi poti recomanda doctorul la care mergi cu aceasta problema. Multumesc.

mani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Buna fetelor!

A trecut mult timp de cand a fost activ subiectul asta..dar din ce am mai cautat, mi s-a parut cel mai interesant.

Fetelor care ati inceput diverse tratamente, puteti spune care mai este situatia?

Eu am fost de curand la stomatolog (tot un Georgescu. Bogdan. Si cred ca si parintii sai lucrau in aceeasi clinica...pt ca erau 3 de Georgescu...unul specializat in parodontologie, din pacate nu cel care m-a vazut pe mine), la clinica EliteDent, undeva pe Dorobanti. La incisivii centarli jos aveam gigngia inflamata si putin desprinsa...am facut detartraj si periaj profesional, am primit instructiuni sa folosesc Paradontax si o apa de gura pe baza de clorhexidina dar care ar fi o inovatie, in sensul ca poate fi folosita mai mult fara sa pateze dintii sau sa afecteze gustul...se cheama Curasept.
Ca si diagnostic nu mi-a spus ca as avea efectiv parodontoza, ci ca am o predispozitie, si ca pana la urma tot acolo voi ajunge...
Ei bine, eu sunt absolut socata si disperata...eu nu am avut in viata mea probleme cu dintii...nici macar o carie nu am, am toti dintii, toate maselele...sunt drepti, albi...deci absolut o dantura perfecta am avut de cand ma stiu...si acum s-a abatut nenorocirea asta asupra mea....vreau sa fac ceva neaparat, ACUM! Dar nu stiu de unde sa incep...vreau sa merg la un dr bun, nu sa faca x si y experimente pe mine...sau sa-mi propuna cine stie ce tratamente si interventii doar ca sa ma jecmaneasca... Va rog daca aveti o recomandare de dr specializat in parodontologie, serios, foarte bun...

Multumesc!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Raluca, secretul este in igiena dentara.
Daca dupa fiecare masa folosesti ata dentara si te speli apoi pe dinti, daca faci detartraj de 2 ori pe an, ai toate sansele sa ramai in faza asta :).
Ai grija, spalatul pe dinti + clatit nu sunt suficiente, trebuie neaparat folosita ata dentara sau periute interdentare cu ajutorul carora sa scoti toate resturile alimentare.
Daca ai folosi si un dus bucal dimineata si seara ar fi perfect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Multumesc de raspuns!

Culmea e ca eu am avut dintotdeauna grija mare cu igiena dentara. Am fost crescuta in spiritul asta, ai mei avand probleme cu dantura din tinerete, asa ca au fost foarte stricti cu mine in privinta asta...si bine au facut, drept dovada am dintii intacti! Inca!
Chiar si ata dentara am folosit, e drept ca nu chiar regulat....

Acuma, multumesc lui Dumnezeu, gingia s-a vindecat bine...doar un pic se mai vede. Mi-am luat si periuta speciala, cu peri moi pt a nu rani gingiile...am luat chiar si periute din alea micute pt periajul interdentar....si medicul mi-a recomandat si dusul bucal...am sa ma interesez.
Cred ca n-am avut pana acuma nicio problema de sanatate care sa ma sperie mai rau...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

E foarte bun aparatelul ala pentru dus bucal!! Eu n-am parodontoza, dar mi l-am cumparat fiindca mi-e frica sa nu fac :D. Se gaseste si in varianta micuta, de purtat in rucsac .
Dupa ce ai folosit ata, spalat cu periuta si clatit normal, dusul mai scoate alte resturi care ar ramane langa gingie si ar afecta-o (plus mirosul neplacut pe care il dau prin descompunere, desigur).


Mergi la inceput