Ochelari-Miopie

Ochelari-Miopie | Autor: marinaa

Link direct la acest mesaj



Sunt cam ingrijorata.Am trait cu speranta ca purtand ochelarii ,fetita mea(anul acesta in iulie 12 ani) isi va reveni la normal.Am inteles ca miopia este ireversibila.Acum un an avea -0,75 acum are -1,25 cu astigmatism 0,5.Adica trebuie lentila cilindrica.
Noi nu purtam nici unul ochelari.Singura din familie este soacra care este mioapa.Mi s-a spus ca este genetic.Am incercat sa o ajut si cu medicamente naturiste mirtillo,visual forte,ulei de catina.
Stie cineva alte remedii?Un centru optic foarte serios pentru a pune lentilele recomandate?Ceva sfaturi de la cei purtatori de ochelari,astfel incat sa fac alegerea cea mai buna?

Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Draga Marinaa,

eu sunt mioapa din nastere, in ciuda faptului ca parintii si sora mea nu au avut nici o pb. INSA 2 verisoare primare de-ale tataului sunt mioape..deci, intr-adevar, miopia este genetica.

Eu am dioptrii f. mari (-12 si cu operatii pe ochi de dezlipire de retine). Miopia a tot progresat pina la virsta de 18 ani. De atunci am aceleasi dioptrii.

Eu stiam ca ajuta sa maninci multi morcovi si daca ia posibilitate sa-i dai afine.

De dat inapoi.......sunt cam slabe sansele (eu persnal nu stiu pe nimeni), dar cu o urmarire corecta din partea unui dr bun (OFTAPRO - dr. TEODORESCU Luminita, de ex.) o poti "ajuta2 sa nu-i creasca f-. mult dioptriile.

Api, ce nu am stiut eu si am aflat abia cind am facut dezlipirea de retina: NU are voie efort fizic (sport, carat greutati/bagaje, .mie de ex. mi-au zis - dar iti spun, eu am aflat f. tarziu - ca nu aveam voi esa car mai mult de 2 kg).

In plus, fereste-o de calculator pe cit poti, ca-i oboseste rau ochii. Sa ai grija ca lumina sa fie cit mai naturala si sa eviti neonul in camera ei (sau becurile cu halogen - deci, lumina alba, ca e obositoare).
Sa nu face excese cu cititul (eu de ex. citeam pe sub plapuma, la lanterna).

Inca ceva: ai grija ca la scoala sa stea cit mai in fata, ca sa nu-si forteze ochii cind se uita la tabla.

Cred ca, dupa ce i se stabilizeaza cresterea dioptriilor, si daca nu va avea alte pb, ar putea face operatie de stagnarea sau chiar indepertarea miopiei (am auzit ca sunt clinici - parca una e in Floreasca - unde se fac ambulatoriu astfel de operatii). Dar nimeni nu se va baga cred sa-i faca o interventie acum, in perioada de
crestere........

Mai multe, nu prea stiu ce sa-ti recomand...

Cind i-ai descoperit miopia? Eu i-i fac control anual (si chiar si de 2 ori pe an) fetitei mele de 6 ani si mi-au spus ca nu a mostenit miopia mea. Pina acum, am primit si in RO la dr Teodorescu, dar si aici in Germania acelasi rasp.: fata nu a mostenit pb mele de ochi.

Multa sanatate fetitei tale si nu dispera! E o "boala" cu care se traieste mult mai usor decit in cazul altora (asta ca sa-ti mai ridic un pic moralul, ca-mi dau seama ce e in sufletul tau si cit de neputiincioasa te simti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Draga Marinaa,

si eu am trecut prin aceiasi ingrijorare week-end-ul asta, cand am gasit ca trebuie sa-i punem ochelari baiatului meu (-1), si nu are decat 10 ani.
Eu sant mioapa, dar acum 3 ani am facut operatie LASIK si sant foarte multumita de rezultate.
In ultimi ani, stiinta - optica - a evoluat foarte mult. Chiar de cand nu mai port lentile de contact, au aparut chesti noi. Asa ca pana cand o sa faca fetita ta 18 ani, o sa apara ceva sa o ajute chiar daca i se mareste miopia.
Cand am fost cu fiul meu, mi-au recomandat niste lentile de contact care se poarta noaptea, si-ti corecteaza vederea cand dormi, iar dimineata le scoti si vezi clar. Sant facut de Paragon CRT - web site daca vrei sa-ti arunci o privire este www.paragoncrt.com
Cu lentilele astea de contact, pentru ca modifica cornea in timpul somnului, opreste si din evolutie miopia. Eu nu am optat pentru ele deocamdata ca este scump pentru primul an - sant vreo 10-15 vizite pana cand ii face lentilele sa se potriveasca pe ochi. Lentilele astea sant bune pana la dioptrii -6.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:


Andreia,
Eu nu port ochelari dar pt ca sotul meu are miopie(-7,-6,5),am dus-o pe fetita mea la un cotrol,defapt primul pt ca are abia 3,10ani.Deocamdata e totul in ordine.
Sotul meu are miopie mare mostenita de la tatal lui,defapt toti cei 3 copii au mostenit-o desi procentul de transmitere e cam 5%.

Din discutiile cu doctorii si din experienta sotului si cumnatilor,miopia(daca e sa apara)apare pe la virsta scolara,intre 7-14 ani.
Sotul meu poarta ochelari de la 9 ani,a inceput cu -2 si a ajuns la -7,cel mai mult dioptriile au crescut pina pe la 18 ani,acum aproape deloc sau cel mult 0,5 la 10 ani.

Oricum in zilele noastre,in afara de reusitele operatii,ochelarii sunt frumosi,au lentile subtiri si sunt f sic,mai sunt si lentilele de contact.

Sanate si rabdare!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina,

merci mult pt raspuns si info.

La mine miopia a fost din nastere si descoperita la vremea gradinitei.

Din cite m-am interesat eu pina acum, la mine prea multe nu prea mai sunt de facut decat sa ma grija de mine si sa nu-mi distrug si singurrul ochi cu care vad (adica stingul). Pb e ca nu prea am grija si........acum iar sunt ingrijorata pina ajung iar la dr sa se uite la retina.

Referitor la Bianca, dr. Teodorescu de la Oftapro mi-a zis ca, daca e sa aibe pb, ele se vor manifiesta pe la 10 ani. Iti dai seama ca eu sper din sufletmacar ea sa nu aibe pb..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Si fetita mea are probleme grave cu ochii din cauza nasterii premature, si la 2.5 ani am aflat ca are si o miopie cam -5 ...

M-am mai documentat pe net si am constatat ca sunt medici care pun cresterea miopiei pe seama ochelarilor, cu argumente, experimente etc, asa ca sunt intr-o mare dilema ... Pe termen scurt ochelarii ar ajuta-o sa vada la distanta, dar pe termen lung ar duce la o crestere semnificativa a miopiei (care deja e f. mare la noi) si asta poate usor duce la dezlipire de retina (si stam deja foarte prost la capitolul retina).

Ca alternative la purtatul ochelarilor cu -, mai ales la copii, cica ar fi anumite exercitii sau purtatul de + numai la citit/scris (ambele metode au ca scop relaxarea muschiului ciliar care la miopi e prea incordat).

Uite cateva links:
http://www.preventmyopia.org/
http://www.rebuildyourvision.com
http://www.i-see.org/
http://www.chinamyopia.org/mainenglish.htm

Stiti pe cineva care a incercat asa ceva ? eu le-am scris catorva organizatii/firme , dar cei cu aparate pt exercitii mi-au zis unii ca fetita e prea mica deocamdata, altii ca nu poate beneficia de ele pt. ca ea vede doar cu un ochisor ... medicii cu care am incercat sa discut despre asta in Buc s-au uitat stramb la mine ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

din pacate singura veste buna pe care pot eu sa o transmit este ca...dupa 20 de ani miopia nu mai creste;dar pina atunci, convingeti-va copiii sa poarte ochelarii si informati-va despre operatiile cu laser desi, sincer vorbind, este vorba de ochi, eu una n-as avea curaj sa fac operatie la ochi!!!!!!!!!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaa spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Draga Cristina T ai atata dreptate ca medicii din Bucuresti cand incerci sa le spui ce ai mai citit pe internet sau auzit despre ceva nou in oftalmologie se uita stramb la tine....
Anul trecut in decembrie am fost prima data la un control cu Diana.A venit de la scoala cu o trimitere pentru ca nu a vazut bine la control la cabinetul scolii.A fost un soc pentru mine,mai ales cand am testat-o si m-am convins acasa ca asa este.De cand am nascut-o ,efectiv am trait cu aceasta frica deoarece are ochii albastri ca soacra mea ,iar noi nu avem si nici ochelari nu purtam.
Sunt constienta ca sunt lucruri mult,mult mai rele pe lume dar ca orice mama vrem ca totul sa fie perfect legat de copilul nostru.
Primul control l-am efectuat la Oftapro la dictorita Teodorescu care sincer nu mi-a placut.A fost atat de drastica si de acra incat m-am necajit si mai rau.Am mai consultat inca doi medici pana sa-i pun primii ochelari.Problema era ca toti imi dadeau (-) deci miopie clara ,dar nu aceleasi dioptrii dar apropiate.Asa ca dupa al treilea control i-am pus ochelari cu -0,75 dar fara cilindru.Niste ochelari usori si care sa-i stea bine pe nas,sa nu o jeneze ,cu lentile Zass si antireflex pentru calculator.
Dupa un an si o luna,chiar daca nu mi s-a plans ca nu mai vede bine(niciodata nu a zis ca nu vede,ca o doare capul,nu a apropiat cartile,deci nici un semn vizibil)am fost la control la Oftapro ,ca e aproape de casa si scoala,dar la doctorita Dragomir care a fost mult mai amabila.Acum la dioptron a iesit un pic mai mare(m-am uitat pe bonulet si am comparata cu cel vechi)si mi-a recomandat -1.25 si cu cilindru de -0.5.
Acum dupa raspunsurile voastre chiar ma intreb ce sa fac...O ajuta sa stagmeze sau sa incetineasca miopia daca tot ii schimb ochelarii(medicul zice ca la 6 luni)adica ochiul vede bine si nu mai munceste(parerea mea)...
Hai ca am scris o intreaga poveste...dar tare sunt suparata.
Se poate sa-mi expilici si mie mai mult desprelentilele de contact purtate noaptea.Eu n-am auzit de asa ceva.Nu e periculos oare???
Va multumesc mult la toate,simt ca m-am descarcat un pic de ce ma framanta,oricum nu ma impac cu aceasta idee,sunt constienta ca nu pot da timpul inapoi...sa fie totul perfect.

Toate cele bune,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Marinaa,

Eu am purtat lentile de contact ani de zile. Am vorbit si cu doctorul fiului meu, si mi-a zis ca lentilele de contact se introduc acuma la copii de 6-7 ani, asa ca fiul meu, la 10 ani, ar fi in stare sa le scoata si puna in ochi.
Mi-a recomandat examen la ochi la 6 luni, si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_nitu spune:

Nu mi se pare chiar o tragedie sa fii miop sau mioapa cu ochelari se corecteaza si duci o viata foarte buna si normala. Nu ma vad diferita de un om asa zis "normal" Consider ca a purta ochelari sau nu e ca si culorile diferite ale parului. Miopia mea de -3 nu ma impiedicat la nimic. Am facut sport de performanta, citesc mult, lucrez pe calculator nu mam abtinut de la nimic. Sint pictor de icoane si nu am avut nici o piedica din cauza ochilor. Nu as incerca operatii laser sau lentile de contact. Fetita dvs. e la fel de normala ca orice copil. Dzeu sa va ajute.

Mergi la inceput