Scoala nr 179 -sector 1

Scoala nr 179 -sector 1 | Autor: danilamonica

Link direct la acest mesaj

Buna.
Are cineva copilul la scoala 179 din sector 1 str Ardealului.
As vrea sa-l dau acolo si ma intereseaza cum este scoala , invatatori..daca merita sau sa caut undeva mai departe de casa...
Multumesc
Monica

pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Monica, din cate stiu eu, sc. 179 e o scoala de fitze:)
pentru ca si baietelul meu merge anul asta in clasa intai, am avut in vedere si aceasta optiune. Am inteles ca renumele scolii este de dinainte de '89, cand era directoare sotia unuia din cc.
chiar ieri am vorbit cu mamica unei fetite de la gradi si mi-a zis ca meditatiile sunt la mare moda pe-acolo, la fel si cadourile costisitoare pt. invatatoare, profesoare etc.(stia asta de la o mammica ce avusese fetita la 179).
mai intereseaza-te si tu, dar eu am eliminat aceasta varianta.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Buna.

Si eu am avut in vedere acesta optiune ptr. fetita mea, mai ales ca ea a fost la Gradinita Ursuletul (probabil o stii dc locuiesti in zona) si baietelul e inca in acea gradinita, mi-ar fi fost comod sa ii duc odata apoi mi-ar fi luat-o cei de la gradi si ar fi tinut-o pana la pranz. Am renuntat din motivele expuse de Denizel. Eu, mama nebuna, m-am mai dus pe linga scoala pentru a observa elevele mai mari, imbracaminte, machiaj etc...si nu prea mi-a placut. Nu stiu cum mai sint acum, dar anul trecut pe vremea asta pustoaicele erau super machiate, cizme cu toc, buricul la vedere etc.
In plus, mama unei fetite de la gradi care locuia lg scoala si avea o vecina profesoara acolo s-a interesat de o invatoare buna, ne gandeam sa fie fetele in aceeasi clasa, si profesoara respectiva i-a spus exact ce a zis si Denizel...si anume, ca scoala nu mai e ce a fost. Urmarea, nici colega fetitei mele nu a mai mers acolo, desi locuia chiar in blocul de linga scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Si atunci care ar fi cea mai buna scoala din zona Bd. bucurestii noi ca noi locuim pe langa Cris-Tim si alte scoli sunt ceva mai departe... si chiar nu stiu nici o invatattoare in zona.
Monica

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

La cea de linga Piata 16 februarie te-ai gandit? Mai era o fata pe forum, din pacate nu am vazut de mult postari d-ale ei, si ea stia cam aceleasi lucruri despre 179 si pana la urma a inscris fetita la scoala de care iti pomeneam, cea de lg piatza.

In ceea ce ma priveste, fetita mea e la 182, cam departe de unde locuiesti tu. Eu am optat ptr aceasta scoala ptr ca e f aproape de casa (din Sos Chitilei, la stinga, pe stradutze, imediat dupa Podul Constanta) si a fost singura invatatoare despre care stiam ceva. Pana acum sint f multumita, desi e o scoala de cartier fara pretentii, e curata, pazita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Multumesc
O sa ma mai interesez si eu.
Monica

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitzusca spune:

Buna!
Despre scoala 179 eu am auzit doar lucruri bune; cunosc o fetita care a fost la aceasta scoala si care acum este la liceu la Neculce. Alti colegi de-ai ei acum sunt la Iorga, Lazar, Caragiale sau chiar Sava. Scoala 179 este considerata a fi cea mai buna in zona. Fata pe care o stiu provine dintr-o familie obisnuita, nu cu posibilitati materiale extraordinare(nu se pretind cadouri la scoala); a avut o invatatoare foarte buna-Mihaela Gheorghe(Murza).
A nu se confunda cu Scoala nr. 79 din sectorul 4, cea de langa Creanga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by tzitzusca



A nu se confunda cu Scoala nr. 79 din sectorul 4, cea de langa Creanga!




Monica, mii de scuze!!!
tzitzusca are dreptate. Am confundat scoala 179, cu scoala 79(asta e cea de fitze!). Dupa raspunsuri, cred ca si celelalte fete au confundat-o.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

Eu am fetita la scoala 79 si pot sa spun ca nu-i de fitze. Atita doar ca se impune un anumit regulament si o tinuta cit mai decenta [ ceea ce nu cred ca-i un lucru rau].Sunt copiii din toate categoriile sociale . Noi nu suntem cu fitze si facem fata cu brio tuturor cerintelor.

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu n-am confundat-o, in mod sigur...Asta nu inseamna, Doamne fereste, ca nu sint si profesori buni acolo. Din pacate, renuntand la aceasta scoala, nu pot confirma sau infirma cele auzite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

quote:
Originally posted by tzitzusca

Buna!
Despre scoala 179 eu am auzit doar lucruri bune; cunosc o fetita care a fost la aceasta scoala si care acum este la liceu la Neculce. Alti colegi de-ai ei acum sunt la Iorga, Lazar, Caragiale sau chiar Sava. Scoala 179 este considerata a fi cea mai buna in zona. Fata pe care o stiu provine dintr-o familie obisnuita, nu cu posibilitati materiale extraordinare(nu se pretind cadouri la scoala); a avut o invatatoare foarte buna-Mihaela Gheorghe(Murza).
A nu se confunda cu Scoala nr. 79 din sectorul 4, cea de langa Creanga!



Deja ma speriasem si cautam o alta scoala nu de alta dar acolo am auzit ca se face engleza si germana si vroiam sa sti cam cu cat timp inainte trebuie sa il inscriu..daca se cere ceva sau alte amanunte.
Oricum multumesc pt ca m-ati linistit..o sa mai studiez..
Monica

pozele noastre

Mergi la inceput