Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

liliana intr-adevar mama si tata trebuie sa stea cat mai mult cu micuta, cel putin mama sa faca un efort si sa stea cat mai mult langa ea, sa o mangaie si sa-i vorbeasca, pt ca ea din burtica o auzea pe mamica ei. le tin pumnii !

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Salutare la toata lumea. de pe 1 august avem si noi o fetita care a venit la 29 de saptamani. Cantarea la nastere 1500 gr.si avea 40 de cm. Am trecut printr-o perioada foarte grea dar acum este bine multumim lui Dumnezeu. Ioana are acum 4100 gr si 53 cm la 2 luni si 3 saptamani.Eu sunt foarte multumita de ea si sper sa nu apara probleme pe viitor. Multa sanatate la puiutii vostri si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Bine ati venit. Sa va traiasca gamaliile:-)
Cine nu e pe lista sa bage un PM la mine, pls.


Sofia are la 6 luni 5.720 si 61 de cm. MAnechin:)) Mi se pare amarata tare dar o compar cu Catrina care a fost indesata si scurta. Catrina la 6 luni era caltabosh:)) Probabil ca Sofia va incepe un program de gimnastica recuperatorie deoarece nu se intoarce pe burta si nici de pe burta pe spate. In mare parte e vina mea ca nu am pus-o pe burta ca am eu strsuri cu dormitul bebelusilor pe burta. Si in plus ea doamre in sac de dormit deci are arie limitata de miscare. Insa vrea sa stea numai in fundulet si are tendinta de-a se ridica singurica.


Va pup!

aaa intrasem sa va spun ca am citit la generale despre micuta SARA si mi se pare horror s-o declare medicii mai mica de greutate si varsta ca sa se spele pe maini la o adika...



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

papadie, stai linsitita ca nu e timpul trecut sa se intoarca singura. Livia mea s-a intors de pe burta pe spate la 7 luni, iar invers s-a intors abia aproape de 10 luni. Maya nu s-a intors pina pe la 9 luni deloc. cind a inceput, se intorcea mereu de pe burta pe spate, invers nu imi amintesc sa se fi intors pine mai tirziu. statea in picioare, se misca in 4 labe, dar nici vorba de intors. cum o puneam asa o gaseam. acum se rostogoleste bine merci.

si eu m-am ingrijorat dar pediatrul mi-a spus 2 chestii: 1) sa consider virsta corectata pina la 2 ani pt ca practic ele aveau 2 luni mai putin decit alti copii nascuti odata cu ele si 2) sa nu le compar cu media ci cu percentila 25%, din acelesasi motive.

bafta la rostogolit.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Da, esentele tari se tin in sticlutele mici.
A mea e foarte mica.Va citesc pe sarite la tot ce gasesc pe aici, cautand nici eu nu stiu ce: poate speranta care medicii o spulbera atat de usor in cateva fraze seci.
Maria s-a nascut acum cateva zile...are doar 500 gr, dupa 26 de saptamani cand s-au rupt membranele si am pierdut in cateva minute cea mai mare parte a lichidului amniotic.La o zi dupa ea, un caz similar a fost din pacate un esec.Un baietel care pt cateva ore a impartit cu ea incubatorul.
Pana acu 24 de ore, frumoasa mea Maria, atat de mica si fragila n-a avut probleme majore.Dar iata ca au inceput sa apara crizele de apnee.Stiu care sunt riscurile, de la cel fatal pana la handicapurile permanente.Stiu ca doar Dumnezeu hotaraste in cazul ei.Imi rupe sufletul cand o vad si cand ma gandesc la ochisorii ei care uneori ii deschide cu efort transmintandu-mi atata emotie si bucurie.Nu vreau sa moara, nu vreau sa aiba handicapuri, nici sa ma rog nu mai pot atat de disperata sunt.Imi inabus cu greu lacrimile cand ma lipesc cu fruntea de incubatorul ei incercand sa-i transmit dragostea mea si tot ce pot da eu prin sticla aceea care ma impiedica sa o simt.....Habar n-am de ce scriu aici...poate sa ma descarc...habar n-am de ce sunt acasa si nu langa ea...poate pt ca accept explicatia ca nici prezenta mea acolo non stop nu o poate ajuta mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

FlorideCires suntem alaturi de tine. Iti doresc din suflet sa fie totul bine si sa creasca fata ta mare si sanatoasa. ma rog sa pentru copilul tau si pentru tine, sper sa vii sa ne dai vesti bune in lunile ce urmeaza. Va doresc multa putere si tie si micutei tale luptatoare.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Floricica de cires pupici pt mika ta comoara. Am impartit la a doua anstere salonul cu tipa care nascuse la 27 de sapt. O fetita. Acum era insarcinata cu gemeni si ai mika venea cu taticul in vizita. O frumusete. Are deja 3 ani si e voinicuta de voinicuta, inteligenta, frumoasa. PRIMUL AN de viata au umblat in carut cu un aparat ca la spital cu 3 senzori (aia pt respiratie, bataile inimii si inca ceva). Din cauza crizelor de apnee. Asta trebuie supravegheate si intervenit. Am intrebat si eu la spital despre crizele de apnee. Doctorii mi-au spus ca supravegheat copilul le depaseste usor si nici vorba de handicapuri. Colega de salon mi-a spus ca pe-a ei pe-a mica o puneau la oxigen si avea si acasa o instalatie dintr-asta portabila si ca ea a observat ca aceste crize mici de apnee apareau in conditii de stres de genul prea mult stat afara. Ne rugam pt mica ta comoara!!!
Nu stiu ce sa-ti spun s ate consoleze...stiu ca e al naibii s anu poti face nimik pt o manuta de om insa vrabiuta asta mica a ta are stofa de mare invingtor. La ce spital e? I-au facut eco tranfontanelara si eco la organele interne? Sta in patut incalzit sau in incubator? Primete oxigen sau respira singurica? Presupun ca e hranita cu perfuzii sau gavaj!!!

va pupaim cu drag!!!




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

FloriDeCires (frumos nume), nu stiu nici eu ce sa iti spun sa te faca sa te simti mai bine, poate doar sa-ti impartasesc din experienta mea.
Paul tot la 26 saptamani s-a nascut, si eu am trecut prin acelasi stari ca si tine, de disperare si neincredere ca va supravietui. Ma gandeam ca desi va supravietui, va avea o multime de probleme si nu va putea avea o viata normala. mie doctorul care mi-a facut cezariana, vazandu-ma asa de disperata si plansa mereu mi-a spus niste vorbe pe care nu o sa le uit niciodata. nu cred ca cineva a rostit cuvinte mai de incurajare ca el. mi-a spus asa: "poate Paul nu va putea sa-si ia un PhD in fizica (sotul e fizician si tocmai discutam cu doctorul ca nu a inteles fizica niciodata) dar cu sigurata ca va putea fi medic ginecolog."
Vreau sa te asigur ca drumul e lung, insa apneea e ceva care nu e ingrijoratoare, toti prematurii asa de timpurii si mici fac apnee, si desatureaza. pana spre 30-32 de saptamani. sistemul lor neurologic nu e suficient de matur.
exista si un tratament: cafeina.
in general fetele fac apnee pe o perioada mai lunga decat baietii.
am discutat si eu cu neonatologii si mi-au spus ca nu stiu cat apneea afecteaza neurologic, pt ca nu au termen de comparatie, nevand bebelusi asa mici care nu fac.
probleme care pot aparea sunt multe, insa fetele sunt mult mai reziste decat baietii.
Paul al meu nu a avut nici o problema majora, alta decat plamanii.
Maria e pe ventilator? a primit surfactant?
Inteleg prin ce treci, mie nici acum dupa un an si ceva nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat. Paul nu are nici o problema, e un copil sanatos foarte fericit. E susceptibil la raceli la plamani si trebuie sa-l feresc de multime si copii, insa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu are probleme.
E foarte important sa ii dai laptele tau Mariei. Incearca sa fii tare, sa te odihnesti un pic.
O sa va tin pumnii si o sa ma rog pt micutza Maria, sper sa aveti noroc si sa fie sanatoasa.
Daca ai vreo intrebare, iti pot impartasi din experienta mea si din cunostiintele mele acumulate.

try, multa bafta maine, sper sa se rezolve totul si sa uitati toata perioada asta. deja ii merge mai bine. cum au stiut ca are hemogoblina mica in uter? s-a vazut la eco?
chiar ca-s foarte buni doctorii.
ai nascut mai devreme sau l-au scos doctorii pt ca era mai bine sa stea afara sa ii faca transfuzii?

sheannamp, mi-au dat lacrimile cand am citit ca au fost nascuti la 27 de saptamani.
au luat bine in greutate, sunt niste voinicei.
eu anul asta am stat cu frica in san sa nu apara probleme, stiu ca iti faci mii de ganduri.
nu stiu cat esti de familiara, e o revista preemie magazin, si chiar au scos un numar nou zilele astea, pe coperta e un baietel de 27 de saptamani care are acum are 2 ani jumate.
e frumoasa povestea si cu "happy ending", daca vrei ti-o pot trimite pe email (da-mi un PM cu emailul tau), sau o poti vedea la preemiemagazine.com, te inregistrezi si poti citi toate numerele, apare trimestrial. pe coperta sunt numai copii nascuti 26-27 de saptamani.
multa sanatate la micutzi, cum ii cheama?

multa sanatate tuturor esentelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Se spune ca suferintza uneste sufletele si face oamenii mai buni!
Sunt sigura insa ca rugaciunile nostre sunt auzite si ca Sara, fetitza Florii de cires si toti ceilalti micuti luptatori sunt suflete deosebite si deja au schimbat ceva in lumea asta in care traim.
E inutil sa spun ca sunt cu tot sufletul si ma rog sa le fie bine noilor noastre colege. Stiu prin ceea ce trec dar Dumnezeu e mare iar minunile exista. Sunt chiar copilasii nostri: Gabriel si Ioan (baietii mei), Paul, Adrian, Daria, Sofia si lista dupa cum se vede e nesfarsita.
Eu am doar un sfat: sa va rugati sa fie sanatosi. Restul au spus colegele mele.
Ma bucura faptul ca si datorita acestui forum Sarei i s-a oferit o noua sansa.



Felicity, multumesc pentru tot. Mi-am modificat profilul in asa fel incat sa pot primi PM. Sper sa mearga (nu am stiut ce sa fac la inceput).
Scumpii mei Gabriel si Ioan au evoluat exceptional (afirmatia neonatoloagei care ii stie de la inceput) dar exista inca teama nespusa privind dezvoltarea lor ulterioara (dupa cum spuneam au avut hemoragie cerebrala pe ecografia transfontanelara dar se pare nu grava).
Dar toti prematurii au hemoragie cerebrala mai mica sau mai mare si majoritatea recupereaza complet. E din cauza vaselor cerebrale care nu rezista foarte bine la presiunea de oxigen din atmosfera si se pot rupe.


Papadie, bine ca ai venit ca imi lipsea energia si aplombul tau. 6 luni de la nastere sau 6 luni corectate ca e important? Ca si ai mei au 5 luni de la nastere, 2 luni corectate si au 4800gr si 4300gr. Mai alaptezi?
Cam cand ar trebui sa inceapa sa se intoarca si ce ii face Sofiei la gimnastica recuperatorie?
Multumesc de reaspunsuri. Trimit prin PM datele noastre pentru listutza.


Va pup pe toate

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
De intrat n-am intrat de mult, dar va citesc cand am timp liber. M-a impresionat povestea micutei Sara, ii doresc sanatate si sa creasca mare, iar mamicii mult laptic si curaj, pentru ca Dumnezeu e langa ea si fetitza ei!
Flori de Cires, eu as spune ca langa fetitza ta ar trebui sa stai, stiu, e groaznic sa fie asa mititica, dar cred ca va avea putere sa lupte, mai ales daca e si mamica langa ea...Eu am nascut-o pe Diana la 37 de sapt fara o zi, cu 2530 gr si nu ma puteam dezlipi de langa ea, mereu ii vorbeam si boceam langa ea cand o vedeam asa...cat o mana de om. Asta e foarte important pentru prematuri...prezenta mamei. Pupici fetitzei si sa treaca peste toate greutatile!
si celorlalte mamici de esente tari!
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput