Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NOKI, tu ai cerut CIC in 2005? Daca da, tu nu trebuie sa depui decat declaratia aia la primarie.
Daca intri in CIC in 2006, tu trebuie sa depui dosarul si nu angajatorul.
In alta ordine de idei, in normele metodologice la articolul 6 , punctul 2, spune ca este nevoie de certificat nastere copil dupa 01.01.2006..si de chestia asta se leaga ca limiteaza la copii nascuti anul asta.
Plus ca pe pagina la Directia..ddfssbuc spune ca trebuie stagiu conform legii 19.. .daca voi mai intelegeti....

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Joy - io chiar ca nu mai pricep nimik. E clar ca e o scapare a lor daca se refera doar la certficat de nastere de dupa 1 ian 2006.
Io intru pe 4 in CC, deci anul asta Totusi, angajaturul meu, baiat de treaba, mi-a zis ca-mi depune el actele. Inclusiv cererea aia.

Deci ca sa inteleg si eu: cele la care va depune angajatorul, ati completat totusi si declaratia aia de 6 apgini? Unde, la primarie? Sau ati dat-o si pe aia angajatorului? Ca io asa am facut si acuma nu stiu daca mai trebuie sa o depun separat - din nou? - la primarie, sau nu?

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

TANIA... scuze ca te-am sarit...LA MULTI ANI pt STEFANEL SA CREASCA MARE SI VOINIC si bravo ca nu te-a mai cusut , poate scapi

Mai NOKI, daca iti depune angajatorul dosarul, f bine, nu cred ca-l mai depui si tu ca doar tot acolo ajunge.
dar am sunat acum la un telverde ..unde mi-a spus ca angajatorul este obligat sa-mi depuna dosarul, ca va fi sanctionat daca nu o face si sa-l DENUNT !!!! Ca eu ar trebui la primarie sa depun lunar declaratia aia tip, copie dupa buletinul meu si certificatul de nastere al copilului...!!!!!!!

EU NUMAI SUN NICAIERI SI-MI BAG TOTI BANII LA BANCA CA M-AM SATURAT DE EI.

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

multumim pt urari... daca ma intreba cineva in ce data suntem azi habar n-aveam. da' stiam ca poimaine ne ducem la vaccin ...

pauza de noapte la noi...
pai nu schimbam scutec... nu ne dam jos din pat, dureaza fix juma de ora, in care intra 2 sani si 2 ragaituri. fara sa aprindem lumina... doar cu lampa de veghe. dar de obicei pauza asta e la 6 dimineata, cand ne culcam la loc. consideram c intuneric afara inseaman noapte.

io as iesi afara, ca fetei sigur nu-i e frig in carut, infofolita, da' mie imi pica nasul pe gerul asta, si cum nu pot sta in carut prefer sa stau la caldurica.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu am procedat asa : am facut copii dupa toate actele mele, si am completat in 2 exemplare toate formularele lor idioate; un set le-am dat lui dan, si unul l-am lasat la serviciu; sa isi aleaga fiecare ce vrea si ce ii trebuie. lui dan i-a luat numai cererea; la serviciu nu s-au dus pana la ora asta.

noaptea - la noi pe la 6 - il schimb de scutecel, il pun la sani - cam 20 de minute la unul, altfel face scandal; in timul asta ma duc si eu la toaleta, imi ung sanii cu ceva unsuros, ori bepanthen, ori garmastan, ca ii aluneca mai bine intre buzite si nu ma doare asa rau, dau drumul la tv si ma uit la ceva, ca tati doarme si ma plictisesc (ii mai trag cate un cot daca sforaie), pe urma il ragai pe luca daca a inghitit aer, il infas la loc, il pupicesc nitel si il mangai pe frunte si doarme dus.
vreo 50 de minute in total; eee, abea acu se trezeste tat-su; dar asta adoarme mai repede, nu trebuie schimbat, si il tin la san mai putin ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by joy04


In alta ordine de idei, in normele metodologice la articolul 6 , punctul 2, spune ca este nevoie de certificat nastere copil dupa 01.01.2006..si de chestia asta se leaga ca limiteaza la copii nascuti anul asta.
Plus ca pe pagina la Directia..ddfssbuc spune ca trebuie stagiu conform legii 19.. .daca voi mai intelegeti....

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze



Joy, nu te ingrijora. Ce ai vazut tu acolo, ai interpretat gresit.
In ordonanta scrie faptul ca de acest tip de indemnizatie (pt ingrijire copil) se acorda copiilor din primele 3 nasteri dupa data de 1.01.2006 (Art. 6(1)Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate în una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2).); daca inainte de acesta data ai mai nascut, numarul copiilor nu se contorizeaza, deci de aceea e precizat acel "certificatele de nastere ale copiilor nascuti DUPA 1.01.2006" pentru ca ordonanta va actiona si cativa ani mai tarziu (teoretic, pt ca sigur se va schimba intr-un fel sau altul) si deci, vor fi familii la a 4 nastere din care 3 copii sa fie nascuti dupa acesta data...
Daca citesti intreaga ordonanta si normele, vei vedea ca sunt prevazute TOATE categoriile de mamici, cele care au nascut inainte si dupa 1.01.2006, cele care au intrat inainte sau dupa in CIC...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Tania, ne place mult de Stefanel. Gata, il bagam in cursa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

tradatoarelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am comis-o !!!

V-am zis eu ca mi-a revenit lapticul, sanii plini iar seara, culcat fata fara probleme, luat bine in greutate, etc. Asa ca ce mi-am zis eu ia sa o iau mai moale cu tratamentele pt lactatie ca daca o sa am o noua scadere sa am cu ce sa-i vin de hac! Minte creata !

Asa ca de cateva zile incoace (de joi) am abandonat ceaiul si m-am apucat sa iau numai 2 pastile de Nutrinatal pe zi in intentia sa-l elimin de tot. Asa ca ... mi-a scazut iar laptele . Ieri dimineata mi-am dat seama ca nu e OK, dimineata de regula aveam sanii beton iar ieri cam slabut asa ca am facut iar ceai si m-am reapucat in forta de Nutrinatal 3/zi. Dar in a 2-a parte a zilei ii dadeam sa manance tot la 2h ca nu se atura. Si din laptele strans in 2h (de fapt sub 1j 1/2 pauza intre alaptari) - ce sa se sature. I-am dat sa pape la 22.30 dar pe la 23.30 plangea de foame. Asa ca, in disperare de cauza, mi-am trimis sotul dupa lapte praf. Mi-am zis ca daca imi scade laptele de tot -asta e, tot va trebui sa-i dau, iar daca imi revin - inseamna ca a fost doar o exceptie, plangea clar de foame si muream de mila ei. I-am facut laptele praf dar am zis sa-i mai dau san si de la 0.10 a mai supt o bucata. Dupa aia ne-am chinuit rau ca nu accepta biberonul (am folosit bibe Avent - de la pompa), a trebuit sa-i dau o gaura mai mare cu acul inrosit ca nu curgea absolut nimic prin el. Pe la 1 in sfarsit a baut biberonul, a baut vreo 100ml saraca.Tampenia a fost ca a dormit apoi pana la 9 jumate cand am trezit-o eu. Bine era sa se trezeasca mai devreme, sa-mi stimuleze sanii.

A supt un san jumate si s-a culcat pana la 13. Acum iar a supt un san jumate si a varsat o gramada... Of!

Sper sa-mi revin iar cu laptele in urma tratamentului si daca am norocul sa-mi revin nici ca-l mai abandonez. Desi mi-e clar ca in timp o sa dea dependenta si n-o sa mai aiba efect. Atunci o sa iau si Galactogil si dupa aia, vorba lui Noki, numai Metoclopramid-ul imi ramane, sau completarea.

Oricum, sper tare, tare, tare mult sa nu-i mai dau completare prea curand ... OF! [bamg] desteapta am mai putut fi!

Tania la multi ani lui Stefanel si ma bucur ca ai scapat deocamdata de cusatura. Nutrinatalul sunt capsule si se gasesc de regula pe la magazine naturiste tip Plafar. Daca tot beneficiezi de mama, soacra, etc, roaga-le pe ele sa dea turul Plafarelor din diverse cartiere ale Sb-ului.
Tania, eu am intrat in CIC pe 10 decembrie, deci ma incadrez la cele la care dreptul s-a stabilit deja asa ca se ocupa angajatorul fara sa aiba ce sa comenteze.

Nasol ca va trebui sa depunem lunar la primarie o declaratie ca nu avem alte venituri. Ceea ce e o tampenie ca la cei 8 mil avem dreptul pt am cotizat dar... in fine, dreak sa-i ia.

Maria ma bucur ca esti OK acum.

Noki poate a luat mai putin din cauza inapetentei de dupa vaccin. Nu prea merge asta cu tinutul lapticului (in san). lapticul tinut pana la urma dispare.

Silvia ce mai faci?

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Lavi, imi pare rau de ce ai patit, dar daca a mers o data tratamentul, va merge si a doua oara. Bafta multa!!!!!!!!

Tania, scuze, la multi ani si printisorului tau. Si poate scapi de cusatura, ca tare multe ai mai tras.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput