Medici pediatri - recomandari

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Viam sa va intreb si eu daca ati cunoaste vreun pediatru bun in Timisoara prin zona Aradului/Torontal/Dacia/Balcescu/ Mehala?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Avem si noi o intrebare pentru cei ce se pricep mai bine:
Pentru un copil daca pana la varsta de un an i s-au facut vaccinul Infanrix( la 2, 4, 6 luni) acum la un an medicul de familie ne-a spus ca nu e nevoie sa mai cumparam niciun vaccin pentru ca acum se fac gratis de la stat...stiti cumva au aceleasi valente? noi daca acum facem cel de stat pierdem ceva, ma refer daca pierde vreo valenta...nu stiu daca m-am exprimat corect...scuze. Multumesc de raspunsuri, anticipat1

Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
UN VOT VA RUGAM SA NE DATI SI NOUA!
http://concurs.pampers.ro/profile/18695
MULTUMIM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo_ionita

Avem si noi o intrebare pentru cei ce se pricep mai bine:
Pentru un copil daca pana la varsta de un an i s-au facut vaccinul Infanrix( la 2, 4, 6 luni) acum la un an medicul de familie ne-a spus ca nu e nevoie sa mai cumparam niciun vaccin pentru ca acum se fac gratis de la stat...stiti cumva au aceleasi valente? noi daca acum facem cel de stat pierdem ceva, ma refer daca pierde vreo valenta...nu stiu daca m-am exprimat corect...scuze. Multumesc de raspunsuri, anticipat1

Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
UN VOT VA RUGAM SA NE DATI SI NOUA!
http://concurs.pampers.ro/profile/18695
MULTUMIM!




Imi permit eu un raspuns.
Au aceleasi substante active, lupta impotriva acelorasi virusi. Indiferent ca sunt facute de Merk, Glaxo-SmithKline (Infanrix), Pasteur (Pentaxim).
Umbla vorba in targ ca sunt mai multe reactii postvaccin la cel gratuit, de stat, nu ma aventurez sa explic de ce pt ca nu stiu. Atat.
Dar in rest AU ACELEASI PROPRIETATI, SIGUR. De aceea sunt obligatorii, indiferent pe care le faci. In rest e optiunea ta sa mergi pe vaccin de stat/ privat.

Acum se pare ca au schimbat firma producatoare a celor de stat, probabil de aici si recomandarea medicului.
Medicul pediatru ce ti-a raspuns la intrebare?



************************************************************************************

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Welcome, my son!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Multumim frumos de raspuns. Eu am vorbit la telefon astazi cu asistenta, care m-a sunat sa ma intrebe daca mergem maine la vaccin, cu dr inca nu am vorbit. Maine mergem sa vorbim cu dansa si sa vedem ce o sa ne spuna. Eu am intrebat mai intai aici pentru ca eram tare nelamurita...inca sunt...si nu stiu ce o sa facem. Am aflat de la alte persoane ca daca il facem pe cel de stat ( Tetraximul, sper ca am scris corect) si pana acum le-am facut pe cel cumparat ( Infanrix) s-ar pierde unele valente. Si tot ei ne-au recomandat sa ii facem acum Pentaximul.



Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo_ionita

Multumim frumos de raspuns. Eu am vorbit la telefon astazi cu asistenta, care m-a sunat sa ma intrebe daca mergem maine la vaccin, cu dr inca nu am vorbit. Maine mergem sa vorbim cu dansa si sa vedem ce o sa ne spuna. Eu am intrebat mai intai aici pentru ca eram tare nelamurita...inca sunt...si nu stiu ce o sa facem. Am aflat de la alte persoane ca daca il facem pe cel de stat ( Tetraximul, sper ca am scris corect) si pana acum le-am facut pe cel cumparat ( Infanrix) s-ar pierde unele valente. Si tot ei ne-au recomandat sa ii facem acum Pentaximul.



Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)





Eu i-am facut copilului meu Pentaxim la 2/6 luni, la 4 luni Pentaxim+EuvaxB, si la un an voi face tot Pentaxim. Am mers de la inceput pe Pasteur, cumparate de mine, sunt fff bune, Noah nu a facut niciodata reactie. Dar asta a fost optiunea mea, am mers pe mana "taticului vaccinului", mr Pasteur. Are exact aceleasi valente ca Infanrix, singura problema pt mine era ca nu are combinat si vaccinul contra Hep B, cum este Infanrix Hexa, de ex, si a trebuit sa fac separat, in alta coapsa, si Euvax B. E f bine asa doar ca s-a lasat cu lacrimipt puiutul meu.
Tu la un an nu mai ai si Hep B (se face doar in maternitate la nastere, la 2 si 6 luni) asa ca poti face linistita Pentaxim singur. Din experienta proprie cu Noah: nu da reactii, e f bine tolerat.

Dar nu fac prozelitism, nu pt spune SIGUR e mai bun decat Tetraxim, cel gratuit, pot spune din experienta ca Pentaxim e f bun, fara sa pot compara.

Vb si cu medicul. (poate raspund si alte fete din experienta sa iti faci o parere completa).

Cert e ca "nu pierzi nicio valenta", asa cum intrebai tu. Este exact acelasi principiu activ, ramane ca tu sa alegi firma producatoare.

************************************************************************************

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Welcome, my son!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Suntem off-topic aici, discutand despre vaccinuri; totusi as vrea sa ii raspund si eu Georgianei: da, Pentaximul are ceva in plus, mai precis tulpina de Haemophilus influenza, care da protectie suplimentara antimeningita bacteriana. Nu stiu ce implicatii sunt daca schimbi acum schema.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Buna!
Am fost astazi la dr. si am vorbit cu dansa despre vacccin, spunandu-ne ca Tetraximul si Pentaximul sunt facute de aceiasi firma, Pasteur, si ca ar fi la fel. Numai ca astazi nu am facut vaccinul pentru ca noi duminica am intrat in contact cu un bebelus care avusese varicela si mai trebuie sa asteptam sa vedem daca a luat si Bianca, asa ca am amanat IAR SA IL FACEM

Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarius spune:

Buna imi recomanda si mie cineva un medic pediatru in cluj.Dar sa-mi spuneti daca trebuie programare,se poate cu bilet de trimitere,noi fiind din alt judet.Eu am auzit de cativa,dar sa-mi spuneti si voi o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza74 spune:

A fost cineva la Dr. Cernatescu de la IOMC?As vrea sa merg cu copilul pentru niste teste de depistare a astmului bronsic pt. ca reaceste f. des.Nu stiu daca ma primeste fara programare si nu reusesc prin centrala spitalului sa dau de dumnealui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_me_31 spune:

Salut,
stau in zona Iancului si am nevoie urgent de un medic de familie; daca cineva imi poate recomanda un dr. din zona Obor, Iancului, care sa fie aproape de zona unde locuiesc. Mentionez ca sunt insarcinata in 9 saptamani si trebuie sa fiu luata in evidenta de un dr de familie care sa-mi dea si retete gratuite( nu vreau sa merg sa platesc consultatiile atata timp cat muncesc si cotizez la sanatate).
Am mers pana acum la un medic de familie al companiei la care lucrez la medlife - grivitei dar este departe de mine si nu este disponibila tot timpul.
Multumesc frumos!

Mergi la inceput