Top 10-lucruri de facut in viata

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Of, cum de n-am gasit eu subiectul asta pana acum? Citind dorintele voastre mi-am dat seama ca eu nu ma incadrez doar in 10. Mai degraba cateva zeci. Asa cum spune sotul meu, sunt o sursa inepuizabila de "dintotdeauna mi-am dorit sa...."
sa purcedem:
1.(si cea mai realizabila, caci nu ma las pana n-o pun in practica) Sa vad un apus de soare in Ia(Santorini), pe o terasa, cu sotul meu si cu un pahar de Vinsanto in fata.
2. Sa am o casuta in sudul Cretei si un avion personal cu care sa ma deplasez acolo cand imi tuna(mai bine zis cu care sa ma mai intorc din cand in cand aici!!)
3. Sa ajunga miraculos in posesia mea o casa/palat cu o isorie in spate; o casa care sa aiba cel putin o suta de ani, care sa fi vazut toate splendorile perioadei interbelice, care sa aiba ceva de povestit prin fiecare ungher. Evident, ar trebui sa descopar si o legatura nestiuta pana atunci intre mine si vechea familie de vita nobila ce-a locuit casa, ca altfel n-as cadra in peisaj!Domeniul pe care se afla casa ar trebui sa aiba o alee lunga stajuita de castani si o gradina cu multe flori si un lac in spate si o padure in fundal.
4. Sa am o data in viata ocazia sa port o rochie a la Scarlet O'Hara si sa particip la un mare bal cu tot cu rochie!
5. Sa scriu o carte care-mi tot umbla prin cap dar nu ia forma si sa fie un mare succes!
6. Sa invat sa calaresc si sa calaresc pe malul marii la apus. Evident, pe undeva pe unde nu exista nimeni altcineva pe plaja la ora aia.
7.Sa vizitez in tihna toate locurile la care visez de cand ma stiu. Sa vad Franta, Italia, Spania, de Grecia nu mai zic ca de la dorinta nr.2 incoace am deja casa acolo!Sa vad piramidele, sa ajung in Japonia, sa vad Moscova, sa cutreier SUA, sa ajung in America de Sud, sa vad Irlanda...ati inteles ideea...sa vad LUMEA!
8. Sa stau cateva zile la Burj-Al-Arab!
9.Sa dansez tango la mama lui acasa!In prealabil ar trebui sa si invat sa dansez asta!
10. Sa am atat de multi bani incat toate dorintele de mai sus si multe altele care-mi zboara prin cap sa devina o problema de "in ce ordine sa le iau?" in loc de "se vor materializa vreodata?...."

Uitai sa precizez ca in toate locurile si situatiile de mai sus vreau sa fie si sotul meu cu mine, desi am un dubiu ca dorintele noastre coincid cand vine vorba de baluri si tangouri!!!


Creta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

- sa facem casa noua
- sa traiesc atat cat sa imi vad copiii sanatosi si mari cu familiile lor ( sa ii pot ajuta)
- sa imbatranesc frumos
- sa merg pe Marele Zid Chinezesc
- sa vad Mormantul Sfant
- sa merg in vacanta in Africa
- sa merg in vizita la N.A.S.A.
- sa merg in Caraibe
- sa aniversez nunta de argint in Turnul Eiffel
- sa fac parte dintr-o echipa de paleontologi si sa particip la o descoperire fantastica

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna la toata lumea.Eu una nu imi doresc decat sa fiu fericita tot restul vieti alaturi de fica si sotul meu,pentru mine asta este tot ce imi doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

A trecut aproape un an de cand mi-am facut ordine in vise, le-am categorisit si vreau sa va spun ca parte din ele s-au implinit.

-Am reusit sa spun stop atunci cand problemele ma depaseau, am invatat sa las grijile deoparte si am visat aici cu voi prin fiecare punctisor din lista.
-Am inceput sa dansez,cu fetita mea si e amuzant sa gresesti pasii si sa inveti din nou , s-o iei de la capat.
-Am patinat tot odata cu ea si mi-am pus clapari in picioare pentru prima data dar nu se pune in lista si faptul ca am stat o luna cu mana in ghips .

He,he... am fost si la bal , balul de terminare a gradinitei unde m-am intalnit cu diverse "personaje" care de care mai simpatice si m-am distrat.
Si iarasi nu se pun noptile nedormite de munca la rochita printesei mele, visele mele din copilarie m-au ajutat sa-i gasesc rochita potrivita care a fost identica cu imaginea intiparita.

desene @


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76746" target="_blank"> Povestile forumului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

M-am gandit sa reactivez Topul in preajma de An Nou, sa ne punem noi dorinte si sperante sa le implinim pe cele de pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

foarte bine te-ai gandit, country girl..


quote:
Originally posted by fatima

1. sa am doi copii cat mai repede: o fetita, Eva Ioana, si un baietel, David si amandoi sa aiba ochii sotului meu (verzi)
2. sa vindem tot ce avem si sa ne cumparam o casa in Seychelles unde copii nostri sa se joace mereu fericiti sub razele soarelui si sa deschidem acolo un mic restaurant pe plaja, cu specific pescaresc, cu muzica cafe del mar, mese de lemn pe nisip si lumanarele seara.
3. sa-mi pot lua cu mine acolo toata familia, toti apropiatii si prietenii, ca de altfel oriunde as calatori.
4. sa reusesc sa o fac pe mama sa nu se mai simta atat de singura mereu. ea ar fi fericita doar cu atat, se multumeste cu putin.
5. as dori ca tatal meu sa-si gaseasca drumul, linistea si rostul in viata, sa fie mai responsabil si sa nu-i mai port grija mereu, ca unui copil.
6. sa joc intr-un film, sa iau un premiu, dar apoi sa fiu uitata ca celebritatea are multe dezavantaje.
7. sa-mi regasesc inocenta copilariei macar 1 data pe saptamana si cu ea sa mai pot fi capabila sa scriu niste poezii, asa cum scriam cand eram copil.
8. sa nu gresesc cu nimic in educatia copiilor (viitori) mei.
9. sa pot face un film cu imaginile fantastice inregistrate pe retina la care am fost martora in scurta mea cariera, cu zborul dintre nori, ploaie si ocean, din Maldive, cu fulgerele ca niste artificii de dimensiuni galactice din India, cu dimineata cu miros salbatic de la safari-ul din Africa, cu zborul deasupra Himalayei..
10. sa se inventeze odata un remediu impotriva tuturor bolilor, un panaceu.




am regasit subiectul, mi-am regasit dorintele..


intre timp, mi s-a indeplinit prima dorinta..(prima parte din ea) :
am o fetita, de 2 luni, pe care o cheama Eva Ioana..nu stiu inca ce ochi va avea, dar oricum e o scumpa..

si as mai modifica un picut dorinta nr. 4..as dori sa-i redau sanatatea mamei mele, care intre timp s-a imbolnavit destul de grav..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by country girl

M-am gandit sa reactivez Topul in preajma de An Nou, sa ne punem noi dorinte si sperante sa le implinim pe cele de pana acum

Ina



Gand la gand cu bucurie. Eu am reusit in mica masura o dorinta mica-mica de pe lista, am mai scris de bunicii mei (fara sa public insa), anul asta as vrea sa ma mobilizez insa sa adun intre doua coperti ce m-am priceput sa fac.
Am implinit insa alte dorinte nementionate. De pilda m-am facut mai mobila, ma duc la gimnastica si am descoperit ca miscarea se poate face si cu placere.

Va doresc un an cu vise frumoase si realizabile.

Cu drag,
Scarmanus

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Au trecut aproape doi ani de cand Scarmanus a deschis subiectul asta.
Haideti sa facem fiecare un bilant ce am realizat sau cat de aproape suntem de a realiza oricare din cele top 10 lucruri de facut in viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ce frumos..
Eu imi amintesc ca am tot dat tarcoale subiectului cand l-a deschis Scarmanus si m-am gandit ce mi-as dori.. dar nu stiu de ce n-am postat..
Din ce imi doream acum aproape doi ani s-a intamplat un inel si o sa se intample o nunta la vara; m-am intors in Brazilia; mi-am mai imbunatatit cat de cat cunostintele de sarba si cele de tango argentinian; am fost o noapte intreaga la karaoke; imi place mult mai mult ce fac pe plan profesional decat acum doi ani (desi fac practic acelasi lucru, dar in alta faza).
Ce imi doresc in continuare:
1. Copii.
2. Sa fiu inteleapta si iubitoare in casnicie si sa mi se raspunda cu aceeasi moneda.
3. Sa gasesc o modalitate de a face ceva pentru toti oamenii minunati pe care i-am cunoscut anul acesta si macar pentru unii din cei multi pe care ei ii reprezinta.
4. Sa gasesc o profesie prin care sa se poata implini punctul 3. si care sa imi aduca la fel de multa satisfactie ca activitatile de anul asta.
5. Sa fiu o fiica si o nepoata mai buna.
6. Sa vizitez Africa Subsahariana, Peru, Rusia, Polinezia franceza, Republica Dominicana, Noua Zeelanda, Japonia, Iran, sudul Italiei.
7. Sa ne putem cumpara un loc al nostru, o casuta, un apartamentutz, ceva mic si dragutz, orice, sa fie al nostru.
8. Sa ajung sa dansez tango ffff frumos.
9. Sa ajung sa vorbesc sarba fluent.
10. Sa invat sa surfez.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Visul meu cel mai frumos... sa fiu din nou copil!!!
Pt ca din nefericire nu poate fi transpus in realitate, incerc sa ma bucur de fiecare clipa din copilaria fetitelor mele (atunci cand stresul ma lasa in pace)

Mergi la inceput