Cununie la catolici

Cununie la catolici | Autor: dilaural

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor... si baietilor...

In 3 saptamani voi fi nasa la cununia unor prieteni. Ea este catolica si el ortodox. Noi suntem ortodocsi casatoriti anul trecut.
Am inteles de la viitoarea fina ca a vorbit cu preotul ei, i-a povestit despre noi si a spus ca se poate sa fim nasi, ca la ei nu se folosesc lumanari dar daca tinem noi foarte tare putem veni cu lumanari ca sa ne respectam traditia noastra. Dar noi nu tinem foarte tare sa amestecam lucrurile asa ca vom merge pe ritualul lor.
Intrebarea mea este: cine imi poate povesti cum se desfasoara cununia la catolici? Ce se intampla? Ce trebuie sa facem noi ca nasi? Se dau bani la popa ca la ortodocsi? Cand? Cum? Cat?
Va rog mult sa ma ajutati.... am fost luati cam repede ca ei s-au hotarat in decembrie. El nu este in tara, vine zilele viitoare. Va fi o nunta mica (30 de pers.) numai in familie...

Va pup si va doresc numai bine la toate/ toti!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060619/dt/7/k/ce22/preg.png

Dilaural 16+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

sa incepem cu plecatul rubedenilor de acasa....
toate lumea pleaca odata la biserica. Mireasa ramane acasa...ea vine ultima!
Ajunge lumea la biserica...intra in biserica, se aseaza frumusel pe scaune...rudele de gradul I (parinti, frati, surori, etc) in primul rand de scaune.
Miresicu' sta cuminte la altar si asteapta...nasii, undeva cam in acelasi plan, alaturi de el. Vine miresica, coboara din masina, e intampinata in fata usii bisericii de tatal ei. Inaintea lor intra in biserica don'shoarele, o melodie oarecare - probabil ave maria. Moment solemn - intra mireasa cu tatal de brat - marsul nuptial!! Ginerica plin de emotii, preia mireasa de la tata (si promite lu' tati c-o s-o iubeasca pana la adanci batraneti )
Incepe slubja, preotul citeste una alta....apoi...cand urmeaza aprtea cununiei propriu-zise (aia cu se cununa roaba cu robu', de al ortodocsi)..preotul, impreuna cu paritnii parca, si nasii, pun "cununiile" care sunt mai mult niste coronite...apoi isi spun juraminte unul altuia, in fata invitatilor...mai canta un pik corul....si gsts cununia...pupat mireasa,, luat ginerica de brat, iesit afara doar ei doi, asteptat invitatii la pupaturi si poze.

despre treaba cu platitul preotului.....nu'sh ce sa iti spun...daca se mai dau bani in afara taxei de biserica....

Concluzia...nu prea sunt multe de facut, ca nasi ai unui cuplu catolic ...si iar zic..si o voi spune ori de cate ori voi avea ocazia...slujba la catolici este un vis trait cu ochii deschisi .... este ceva ce te patrunde dincolo de credinta......o sa vezi....numai cand auzi corul ala cantand si orga..o sa ti se faca pielea ca de gaina....


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Dilaural, draga mea, sa inteleg ca se face cununia aceasta la catolici, in biserica catolica, da???
In acest vaz, voi, ca ortodocsi, aveti voie sa fiti nasi??? Eu am o colega care face cununie la catolici (va fi mireasa) in sept anul acesta si stiu ca lor preotul le-a spus clar, de la bun inceput, ca nasii trebuie sa fie tot catolici. Asa cum la ortodocsi, nasii pot fi doar ortodocsi. Desigur, cu dezlegarile de rigoare, cred ca se mai incalca regula...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

Dilaural, draga mea, sa inteleg ca se face cununia aceasta la catolici, in biserica catolica, da???
In acest vaz, voi, ca ortodocsi, aveti voie sa fiti nasi??? Eu am o colega care face cununie la catolici (va fi mireasa) in sept anul acesta si stiu ca lor preotul le-a spus clar, de la bun inceput, ca nasii trebuie sa fie tot catolici. Asa cum la ortodocsi, nasii pot fi doar ortodocsi. Desigur, cu dezlegarile de rigoare, cred ca se mai incalca regula...


In cazul bisericii catolice....trebuie tinut cont de urmatoarul aspect:
Biserica catolica se imparte in 2:
- greco-catolica
- romano-catolica

Si aici evident sunt diferentieri:

Biserica Greco-Catolica
Una din conditiile impuse de acesta religie ar fi ca viitori miri sa ia legatura din timp cu preotul pentru pregatire si catehizare iar mirii sa fie crestini botezati. In cazul in care unul dintre miri nu este greco-catolic el trebuie sa promita ca nu-l va impiedica pe partener la frecventarea cultului si macar unul dintre copii sa fie botezat in rit greco-catolic. Aceasta biserica accepta casatoriile mixte dar nu primeste la savarsirea acesteia pe cei care au divortat decat daca se dovedeste ca solicitantul a fost fortat la prima casatorie sau daca fostul partener nu dorea copii sau a comis adulter. Nasii pot fi de alta confesiune.

Biserica Romano-Catolica
Credinciosii romano-catolici care doresc sa se casatoreasca la biserica sa se prezinte cu cel putin trei luni inainte de casatorie la preot pentru pregatire si consiliere. Acestea sunt necesare pentru ca preotii catolici nu accepta divortul sub nici o forma. Biserica Romano-Catolica in schimb, are o viziune mai ecumenica acceptand casatoria mixta neimpunand ca partea necatolica sa frecventeze cultul decat la cererea expresa a acestuia. In privinta nasilor, macar unul dintre ei ar trebui sa fie catolic.

dilaural, din ce spui tu (fina a vporbit si preotul a spus ca se poate), banuiesc ca finii tai sunt greco-catolici. Deci, se poate


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Fetelor sunteti niste scumpe... va multumesc din suflet... m-ati mai luminat!!!!
In familia viitoarei fine numai ea si mama ei sunt catolice. Tatal si sora ei mai mare sunt ortodocsi. Finul este si el tot ortodox.
Ea (fina) mi-a spus ca a vorbit cu preotul ei despre noi si i-a spus ca suntem ortodocsi. El a spus ca nu este impotriva dar a intrebat de cat timp suntem casatoriti, cat de bine ne cunoastem, daca avem o relatie solida, etc.
Da, intr-adevar, pe ea a chemat-o la pregatire de 2 ori pe saptamana. Ar fi trebuit sa mearga si el dar nu este in tara si va merge minim o data inainte de cununie.
Ref la lumanari, v-am spus ca preotul a zis ca daca noi ca nasi tinem mortis sa ne respectam traditia, el este de acord. Dar noi am zis sa nu amestecam treburile ca nu e bine si nu mai intelege lumea nimic!
La fel am mai aflat ca la sfarsitul cununiei mirele si nasul merg in altar sa semneze in niste catastife bisericesti. Dar de ce numai ei... nu stiu !?!??
Alta chestie... trebuie sa ma inchin ca la catolici??? Ca eu nu vreau. Eu sunt ortodoxa si vreau sa ma inchin dupa ritul meu!
Mai stiu ca la ei nu sunt icoane si alte chestii care trebuie pupate. Dar mana preotului se pupa? Sau evanghelia? Sau treaba cu impartasitul ala cu "banutzul" ala care se pune pe limba... nu radeti de mine dar intreb si eu toate bazaconiile ca sa nu fie momente penibile pe acolo...
Stiu ca la ei nu e treaba cu piscoturile si vinul....

Aaaa... si alta treaba.... eu sunt gravidutza si se vede bine burtica. Nu cred sa fie vreo problema, asa-i???

Va pup si va astept cu vesti...
Spor la pregatiri pt. anul acesta si daca mai aveti nevoie de sfaturi de la "astea mai batrane" ... don't hesitate to contact us!!!


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060619/dt/7/k/ce22/preg.png

Dilaural 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Krelia, tu, care ziceai in stanga si in dreapta ca nu le ai cu biserica, ca nu vrei, ca nu iti place, acum vii cu Surprize, surprize... Documentata mai esti!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

banutul se cheama, ca si la noi, anafora, si de obicei se foloseste pentru impartasanie (ca asta se intampla cand iti da de fapt sa "bei" si sa mananci", nu?)......de inchinat, te inchini in religia in care ai fost botezata...chestia cu pupatu'....tine de aleagerea fiecaruia, asa e, ei nu au icoane, dar au statui...si lumea care vrea, le pupa....daca vrei s-o faci...n-ai decat (dar, nu cred ca vei avea timp, si nu tin mine sa fi vazut la vreo slujba catolica, preotul sa-ti faca turu' bisericii si sa te puna sa pupi statuile, asa cum am vazut in bis. ortodoxe, la cununii....
Biblia (ca evanghelia e parte a noului testament, nu?), in orice cult ar fi, este cartea sfanta si va exista un moment in cununie cand veti fi pusi in situatia de a o pupa, cred.....iar pupatu' mainii preotului.....daca el nu ti-o intinde (caz in care, o pupi, sa nu te faci de ras , sau macar te faci ca o pupi), atunci iar e aleatoriu....treaba cu piscoturile, nu e...ca de aia iti da anafora (banutul)..insa vinu' e prezent si aici...ca doar e sangele lu' Isus ...faza cu mirele si nasu'...nu cunosc....iar cu burtica....iarasi nu cunosc...

Auzi, da' ia intreaba tu finutza daca nu cumva se fac pregatiri la biserica, cu o saptamana inaintea nunti...ca eu asa stiu...si oricum, daca mai ai nelamuriri, duceti-va odata acolo si aflati tot ce trebuie chiar de la "Sursa"


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Krelia, ma uimesti!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

Krelia, tu, care ziceai in stanga si in dreapta ca nu le ai cu biserica, ca nu vrei, ca nu iti place, acum vii cu Surprize, surprize... Documentata mai esti!

Ha!
Nu-mi place biserica ortodoxa..... ca si institutie...si ca ce a devenit....si ca ce te "indruma" sa faci...si mai mult..nu-mi plac obiceiurile ortodoxe....daca s-ar fi putut sa ma fi botezat catolic...sa ma cunun catolic.....
Nu stiu cat de documentata sunt...insa....ma simt mai aproape de religia asta....catolica (desi are dogme mult mai stricte), dar nu este atat de "taraneasca" precum ortodoxismul (fara rosii...).....daca ai ocazia, du-te la o slujba catolica si mai mult..la o cununie catolica...si imi vei da dreptate.....


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

Krelia, ma uimesti!

Si probabil te intrebi...de unde stie dom'le atatea????


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Am avut ocazia si am fost la o cununie la catolici. Mi-a placut, nu pot zice nu...
Si te inteleg perfect.
Nu dam cu rosii ca sunt scumpe acum!
Si chiar asa, de unde le stii, dom'le? Internetul sa traiasca, cumva???

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput