Sa continuam sa-i ajutam pe batrani

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,
Maine la 11 trebuie sa fim acolo. Ne vedem la 10.45 in fata.
Contactnicole scuze ca nu am raspuns dar am avut o saptamana super incarcata.
Mai avem de luat sucurile. De tort se ocupa Iulia cadourile le-am luat eu, am luat si farfurii de unica folosinta si am luat si lingurite( nu de unica folosinta) . Le-am luat si mohair, pna,andrele, ace, snur de martisor, sa isi confectioneze martisoare.
Dupa ziua de maine revin cu lista de cheltuieli. Intre timp trebuie sa ne apucam sa mai strangem bani pentru ca imediat o sa vina si Pastele."Sa continuam sa-i ajutam pe batrani" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64856
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:


Voi incepe cu socotelile:andrele, materiale pt tricotat si crosetat- 167 ron
(le ajung in jur de 2 luni)
200 lingurite -160ron
farfurii de unica folosinta-20 ron
ace de gamalie+ snur de martisor- 15 ron
cadouri reprezentand deodorante si stick-uri- 153 ron
sucuri- 40 ron
tort- 107 ronTotal bani cheltuiti in februarie: 662 ronAsadar revin cu cheltuielile din ianuarie :Din 2500 ron s-au cheltuit 289 ron pe : Cadouri flori- 125 ron
tort- 108 ron
sucuri: 56 ronAu ramas 2210 ron[/red] din care s-au cheltuit in februarie pe cele enumerate mai sus suma de 662 ron Inseamnaca ne-au mai ramas 2210 ron- 662 ron = [red]1548 ron
"Sa continuam sa-i ajutam pe batrani" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64856
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Insist foarte mult cu aceasta lista deoarece vreau ca totul sa fie cat mai transparent.Am reinceput campania de strangere a unei noi sume de bani.Carolinah- 100 ron
Terry- 100 ron Nu as vrea sa le amestecam deoarece alocam aceste fonduri diferit.Acum ca am terminat cu lista sumelor cheltuite si stranse, imediat o sa va povestesc cum a fost"Sa continuam sa-i ajutam pe batrani" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64856
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Ca de fiecare data a fost foarte emotionant. Bunicii s-au invatat deja cu noi, ne asteptau nerabdatori, ne-au cantat, ne-au spus poezii, ne-au facut si ei cadouri, fularase si caciulite tricotate de ei. Fetita lui Terry a fost sarea si piperul. In prezenta ei deveneau atat de normali, nu mai erau nici senili, nici tristi, erau niste oameni in varsta care se comportau impecabil cu un copil.
Pe langa deodorant i-am facut cadou " Italiencei" un fard, un ruj si o pereche de cercei ( era sarbatorita) si s-a bucurat atat de mult...mi-a aratat si ea fardurile ei ( f vechi, tinute intr-o cutie de margarina- o sa ii fac cadou un port fard- data viitoare) Este foarte cocheta. Am aflat si povestea ei. A fost sotie de aviator si profesoara de violoncel la liceul de muzica din Bucuresti suflet de artist...se vede...mi-a intrat la suflet, toti mi-au intrat la suflet.
Ce sa mai...am ajuns sa ii visez noaptea... sincer va spun ca nu ii putem abandona si noi. Imi e teama de momentul in care nu vom mai merge la ei oricat de departe ar fi el...ma framanta foarte tare aceasta problema. Imi e teama de momentul in care vor murii...

Asistenta sociala mi-a dat o veste buna. Mi-a spus ca s-au alocat niste fonduri unei fundatii in ajutorarea lor. Vor primii niste instrumente muzicale cu care sa-si ocupe timpul. Doamne ajuta! In alta ordine de idei...s-au gandit sa faca o revista a lor...cu poeziile lor, cu povestile lor, cu tristetea si singuratea lor si cu tot ce se intampla in jurul lor. In felul acesta ar ajunge poate mai aproape de cei care i-au izolat si indepartat. Sustin foarte mult aceasta revista...Ar putea fi vanduta pe net, in institutii, oriunde exista oameni cu suflet dispusi sa dea 10- 20 de mii pe ea si cu banii obtinuti sa stranga un fond pe care sa il foloseasca. O sa pun si la generale acest subiect si ar fi super sa reusim sa ii ajutam.Vreau sa va multumesc ca va intereseaza soarta lor si ca sunteti alaturi de ei si de mine. Va dati seama ca m-am implicat foarte tare sufleteste ( nu aveam cum altfel)...Pana acum erau "ei" niste batrani cu probleme pe care vroiam sa ii facem fericiti, acum au devenit : Italianca( Iustina), Veronica, Irina , domnul Teodorescu, etc...au devenit cunoscuti, au devenit prieteni si simt ca nu ii mai pot abandona. Sunt atat de fragili si multi dintre ei nu ne au decat pe noi. Am un nod in gat cand va scriu...mi se rupe sufletul si imi doresc foarte mult sa ii facem fericiti cat de putin.
Poate iesim o data in parc, cand se face mai frumos, poate facem o excursie...o sa vedem...Cam astea sunt gandurile mele. Cand aveti timp si puteti va astept si parerile voastre.
Va multumesc inca o data ca existati. Va pup si tinem legatura.
"Sa continuam sa-i ajutam pe batrani" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64856
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Mie mi-e foarte greu sa ma exprim. Am fost 'fotograful' acestei petreceri si am privit cu un altfel de 'ochi'. Poae am fost ochiul care a citit suferinta de pe chipurile lor. Dar nu pentru asta ne-am dus acolo. E prea putin sa descriu in cuvinte ce a fost acolo. Ca o concluzie: EI au fost fericiti. Si asta a contat foarte mult pentru noi si ne-au facut sa avem incredere in fortele noastre si sa credem ca ceea ce facem nu facem degeaba si suntem rasplatiti cu zambete. Aceste zambete sunt foarte pretioase.Eu as mai veni cu o propunere. Dupa mine ar fi super daca i-am coopta in diverse competitii rasplatite cu premii. Putem organiza concursuri de sah; table; expo de pictura; poezii; concurs de dans... O multime. Cu juriu si cu tot ce ii trebuie unui concurs adevarat, cu juriu... Va las si pe voi sa va ganditi. E doar o propunere.Eu si fetita mea (care deja a devenit membra a campaniei "Nepoti pentru o zi" asa cum imi place mie s-o numesc) va pupam pe toti si toate si sa nu-i uitam. Ar fi pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Fetelor, ! E minunat ce povestiti voi aici si e bine pt. noi cititorii ca avem mai multi "ochi", putem prinde imaginea din mai multe unghiuri. :)Multumesc mult!
Mi se pare tare buna ideea unor intalniri bunici-nepoti, e o adevarata forma de terapie. De asemenea ideea cu revista si concursurile, asta ii va mai scoate din paragina ca sa zic asa.
Va pup si Doamne ajuta ca temerea lui buggy cu sfarsitul sa nu se adevereasca niciodata!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

BUGGY asa de zapacita am fost cu zugravitu meu,ca ai vazut ce era in casa la mine cand ai venit sa iei coletu ca am uitat sa-ti dau cai 100 ron care sunt la mine de la Orchid.
cu scuzele de rigoare astept vesti sa vad cum facem sa intrii in posesia banilor.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna,
Andreea, poate facem cumva sa ne vedem pe undeva saptamana viitoare.
Saptamana asta o am full.
Trebuie de asemenea sa ne mobilizam pt luna aceasta. Poate reusim sa gasim o solutie si cu revista.
Loreg, ma gandeam ca poate am reusii o sponsorizare de la RTC pt azil cu recuzite.

"Sa continuam sa-i ajutam pe batrani" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64856
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Am citit acum cateva pagini din acest subiect si as vrea si eu sa ma implic in vreun fel pentru a ajutora acesti batrani. Am priceput ca trebuie bani, dar as vrea sa stiu ce lucruri as putea trimite (in afara de gheme de lana si andrele) si unde, pe ce adresa.
Cu mult drag,

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Fete dragi, in primul rand va rog sa ma iertati ca nu am mai dat nici un semn, dar am avut o perioada foarte nasoala, si sa nu mint nici macar subiectul de aici nu l-am mai citit.Cu toate astea sunt cu sufletul alaturi de voi si sper din rasputeri ca in viitorul apropiat sa pot ajuta efectiv.

Mergi la inceput