Nastere fara violenta

Nastere fara violenta | Autor: Francesca-Anais

Link direct la acest mesaj

Va recomand din tot sufletul cartea lui Frederick Leboyer "Pour une naissaunce sans violence".
Este fenomenala!
sriitorul este medic ginecolog , un om foarte sensibis si chiar poet.
Nici nu am cuvnte sa o descriu. Emotionanta!
Nu numai ca o recomand chiar va rog sa o cititi daca o gasiti. Eu o am in Germana , nu stiu daca este si in romana. O sa incerc sa traduc un pic cate un pic si sa postez aicea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Spune-ne macar ideile principale, pentru ce pledeaza acest medic, ce intelege el prin nastere fara violenta.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni Spiridusul lu' mami Poze noi cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

in eng o fi pe piata... acuma sunt curioasa si eu si as citi



Sarbatori Fericite si La Multi Ani
Nicole mami lui Julian

Cine vrea sa vada poze cu noi sa ma anunte
Opere de arta
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

da, mi-ar place si mie macar cateva fragmente traduse...

sau, daca a aflat cineva, exista in librarii editia in engleza sau in romana?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal
SARBATORI FERICITE SI LA MUUUUUUULTI ANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

mie mi-ar placea sa citesc o asemenea carte nu de la un "Frederick" ci mai degraba de o "Friderika". Barbatii ginecologi au impresia ca stiu cam multe despre nastere, dau idei de-ti vine sa-i ucizi chiar si cand esti pe masa de nastere, pt. ei nasterea e un miracol si o frumusete a vietii, numai nu stiu atunci de ce femeile urla cand nasc?
Nu ma intelegeti gresit, am nascut doi copii, i-am nascut relativ usor, dar barbatii totusi nu au dreptul sa-si spuna parerea despre ceva de care habar n-au.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sexisif spune:

sunt de acord cu gabibarta.
Am o nastere normala si nu a fost fara dureri. In travaliul a fost langa mine sotul meu am crezut ca-l rup cu bataia cand il auzeam"o sa scapi scumpa mea".

Mergi la inceput