Parinti de copii cu SD 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by disperata

impreuna: pt ca sa dea un astfel de diagnostic , inainte de examenul de sange *cariotip*, trebuie sa aiba mai multe semne, nu neaparat obligatorii:
* degetele mari de la picioare sunt departate de celelalte... au un spatiu mai mare intre ele
* ochii sunt intr-adevar ca de chinez
* ceafa este mare, cu piele multa... sa zic asa
* palma prezinta doar o linie
* limba este f lunga, motiv pt care o scoate mereu
* inimioara poate fi bolnavioara
* poate avea malformatii
astea sunt in mare primele indicii. ma repet nu se regasesc toate, in functie de cat de afectat este copilul.

ii doresc copilului sa fie sanatos si sa n-aiba parte de nici o boala!

s-auzim numai de bine! si

sarbatori fericite!



Multumesc
Din cate mi- zis taticul fetite, doar "ochii de chinez" le-au dat medicilor de gandit, nu i-au spus ca ar fi si alte semnale...
Oricum medicii se contrazic intre ei, unii sustin ca ar fi ceva, altii ca nu. Mi se pare aiurea sa se intample toate astea inainte de analize.
Cariotip-ul il vor face luni din cate am inteles, sa speram ca medicii se inseala...

Mersi Garga inca o data de incurajari


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Paula, imi pare tare rau ca e asa bolnavioara printesuca, ma rog la Doamne Doamne sa se insanatoseasca repede (inainte sa nasti). Sper ca ati gasit si antibioticul. Pupici Alexa, fetita curajoasa!

Impreuna, tin pumnii stransi si ma rog ca fetita prietenilor tai sa nu aiba nimic.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cred ca stiti ce am patit in vara cu ea in spital, le urasc, nu le suport eu, dar copilul. Vineri la 12 am fost din nou la urgenta, iar febra foarte mare dar peste toate i-au aparut bubite, iritati????pe burtica si tot aveam eu drum la Polizu am spus sa o duc si pe ea. Nu va spun ce trafic...am crezut ca mor, am facut 2 ore pana in centru cu taxiul, si astia conduc ca nebunii...Plus ca de emotii si frica sa nu o ranesc nu am putut sa-i fac tratamentul de la pranz, asa ca am chemat un taxi si la urgenta. Au spus ca nu are nimic cu bubitele si ca este iritata de la transpiratie, spirt, otet.....asa spun ei, dar pana seara s-a umplut tot corpul, si pe spate si pe gat, fata...seara a facut din nou febra foarte mare si dai cu supozitoare...nu stiu ce sa-i mai fac, este si o situatie delicata cu nasterea, sarbatorile, sora intra si iese din garada aproape zilnic dar ma duc dupa ea la fiecare spital ca la mama acasa.
Acum doarme, ieri nu a mancat nimic dar pe seara a baut 250 ml de suc de fructe si parca a fost mai vioaie dupa(i-am dat 2 flacoane de perfuzii de dimineata), avea chef de joaca....mult mai bine fata de zilele trecute cand nu aveam cu cine vorbi.
Sa nu intrati in panica ca nu intru pana luni, daca am timp am sa intru dar nu promit, am putina treaba si nu vreau sa-l las pe sotul in plop. Nu nasc sapt. viitoare, am fost la control si ma duc din nou joi. BB e bine si sper sa vina la timpul potrivit, adica la timp.
Va pupic si un w-k placut.






Sarbatori fericite si indestulate.







Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Paula voi ati facut ROR? Ca cu epidemia asta de rujeola asta ar putea fi. Doamne ajuta sa nu fie decat iritatie si sa se aca repede bine printzesuca.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Flavia, numai in urma unui test genetic care se face la o luna de la nastere, se poate depista daca are sau nu SD. Si eu in toate pozele din copilarie am avut ochii ca un chinezoi ...si nu am nimic, nici vorba de gena...
Eu spun sa nu-i parasesti tocmai acum si sa va vizitati ca si pana acum, sa nu dai de banuit ca stii ceva si sa nu aduci vorba de nimic. Este foarte dureros dar au nevoie de prieteni, de cei dragi langa ei. Au sa inteleaga ca i-ati parasit daca ati aflat sau...cine stie ce. Incurajatii foarte mult si fiti alaturi de ei in aceste clipe pana la aflarea adevarului. Va fi o luna lunga si grea pt. toti.
Alex de ex. nu are decat la o mana o linie, degetele mai scute, membrele superioare la fel si e foarte pufoasa(termeni medicali- hipotona)dar cunosc si copii foarte slabi, ....si care nu au nimic din semnele caracteristice bolii si sunt SD. Nu intra in panica. Alex a avut o fata foarte ciudata, pana la nas avea un fel fata si de la nas in sus altfel, nu pot sa-ti explic cum dar avea ceva ciudat. Nasul mic, foarte mic, nici nu avea,(o tragem zilnic de nasuc si parca acum i-a mai crescut un pic, cel mai frumos e ca se trage si ea dupa ce o tragem noi, in joaca), corpul ca un balon si muschii corpului nu erau formati.
Daca va fi, trebuie sa treceti repede peste moment ca timpul nu are rabdare si atunci mai vorbim. Eu sper din tot sufletul sa nu aiba nimic, ar fi foarte bine. Ca si analize, acum nu se pot face decat de inima, cap, stomac, ochi...adica de toate sa se vada daca are malformatii si la o luna cum am spus cel de genetica.
Sanatate multa si sa va iubiti mult.






Sarbatori fericite si indestulate.







Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am facut in martie vaccinul si de atunci le-am facut pe toate. Dr ne-au spus ca nu face nici o boala daca i-am facut vaccinul, mama spune ca nu ar fi dar nici altceva nu stim ce paote fi. Sa vad azi cum mai arata...






Sarbatori fericite si indestulate.







Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Paula multa sanatate si pupici Alexandrei si burticii! Ne gandim la voi !
Iar Flavia.. numai vesti bune sa afli despre bebe
Tuturor va dorim sarbatori frumoase si pline de iubire!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

SARBATORIFERICITE
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Multumesc fetelor de incurajari
Andora si Oana asta ne rugam si noi si.... speram.
Paula imi pare rau pentru Alexandra, sper sa treaca cu bine mititica peste boala si sa fie sanatoasa. Ce bine ca e totusi cuminte si intelegatoare, cred ca ii o scumpa. Nu stiu cum faci fata si la situatia cu Alexandra, tu esti pe ultima suta de metrii cu nasterea, mia sunt si pregatirile de sarbatori... ai mare grija de tine
Ai dreptate in ceea ce-i privesc pe prietenii nostrii, vreau sa ii ajutam cum putem, cu cat putem, mi-a prins tare bine ce mi-ai scris, ca mie mi-era greu sa ma pun in locul lor sa imi dau seama ce simt. Sa speram ca totul va fi bine.




Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

paula: am uitat din nou sa-ti scriu ( sunt asa de ravasita mereu) ce rau imi pare ca e bolnavioara alexa!!! fii atenta, nu te agita prea mult chiar daca ti-a zis doctorul ca nu nasti. eu am fost miercurea la spital cand eram gravida si dr mi-a zis ca e totul in regula. joi si-a schimbat pozitia , sambata aveam contractii false si duminica am nascut. si inainte cu 1 luna si jumate. asa ca.... medicii astai..

aici copilasii care au temperatura sunt dezbracati la pielea goala si pusi in fata ferestrelor deschise.... cica le scade temperatura imediat. si noi ii indopam cu antibiotice. iti vine sa crezi?

si reuseste sa stii, chiar daca nu crezi!!

sanatATE multa!

s-auzim numai de bine! si

sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

o felicitare pentru voi la http://www.student.ait.ac.th/aitchina/flash/happy.swf , impreuna cu mesajul:

La multi , multi ani fericiti, sa va traiasca sanatosi copilasii si voi pe langa ei! sarbatori fericite!

s-auzim numai de bine! si

sarbatori fericite!

Mergi la inceput