Cum scap de gandacii de bucatarie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Si noi tot cu REGENT am scapat de gandacii rosii de bucatarie, care tot asa apareau doar noaptea dar erau si in baie si am gasit si in dormitor.
Am facut solutia in sticla de geamuri cu pulverizator si am dat pe la colturi, in masca de chiuveta din buc si baie, pe tevaraia, pe sub dulapuri. Nu am avut probleme cu cel mic de nici un fel. Nu are miros.


Cornelia mami de Eduard(21 06 2004)
POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

garantat Regent eu am fol o fiola la un litru de apa.cand ne-am mutat aici in casa in care locuim misunau peste tot toate crapaturile la parchet erau pline,nu va spun ce au inceput sa iasa cand am dat cu sokl asta,adunam cu farasul.de atunci nici urma de altul.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

i-am prins in doua nopti!!! vin prin scurgerea de la chiuveta din bucatarie (de la vecinii imputzitzi)
se pare ca nu ne-au colonizat, dar sunt cam speriata sa nu se aciuiasca vreunul, exista un produs foarte bun (SANO 600), dar marele necaz e ca nu-l putem folosi decat in concedii (din cauza de copil, caine si pisica nu dam cu insecticid, normal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

am avut si eu acum cativa ani, am incercat de toate, veneau de la vecini. Eram disperati!!Si am mai avut si in camin in Grozavesti, doamne cati erau!! Asa ca...bine ca ne-am mutat!Vecinii tai au?!
Aici vad ca nu avem probleme pana acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Pentru gandaci foloseste Regent. Se gaseste la farmaciile veterinare si la BricoStore in fiole de 2 si 10ml. Dilueaza 2ml in 0.5 litri apa si stropeste cu un pulverizator pe la toate locurile pe unde pot veni (langa tevi, gauri, usi, ferestre - inclusiv exterior), pe langa pereti, pe hol in fata usii, toarna solutie in scurgerea de la chiuveta si lasa asa o vreme.
Nu lasa copilul langa solutie ! Pulverizeaza in camera in care nu se afla copilul si asteapta cateva h sa se depuna toti stropii inainte de a intra cu copilul acolo.
Cred ca ar trebui sa nu stergi locurile respective cel puti o saptamana, sa isi faca efectul.
Sora mea a scapat de gandaci la servici cu Regent, intr-o cladire veche, bine populata de indivizii cei mici si rosii dar rezistenti la o serie de alte deratizari...
Eu dau periodic cu asa ceva, preventiv, de cateva ori pe an si nu am avut niciodata probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Da asa este Regentul este bun dar eu l-am folosit si in amestec cu Fendona. Asa mi s-a spus de la magazin. Am scapat definitiv de gindacii de bucatarie. Eu aveam si animale in casa mai exact doi pisici si nu au patit nimic. Se pulverizeaza la o distanta de 10 -20 cm de podea pe pereti si pe linga tocurile usilor. Nu miroase si nu este toxic pentru oameni si animale.(Atita timp cit nu ingurgitezi solutia respectiva.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

regentul este foarte bun dar si raidul cu spuma este la fel de bun eu am cumparat de la o vecina de-a mea un congeletor si tot asa nu ne-am dat seama ca avea gindaci stiti unde aveau cuibul sub capacul de deasupra asa ca ei pot avea cuibul oriunde trebuie cautat bine eu una nu imi dadeam seama pina am deschis usa congeletorului odata si am vazut un gindac incotro o lua nu va pot spune ce am gasit acolo cind am desfacut capacul eram oripilata.Dar slava domnului am scapat iar acum nu mai am picior de gindac

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Si eu am scapat de gindacii din bucatarie tot cu Regent .Este f bun are rezultate spectaculoase,dar trebuie cautat si locul din care vin.Eu dadeam seara in bucatarie cu solutie si pina dimineata nu mai mirosea .La mine am controlat peste tot si am vazut ca veneau pe sus de la fostii mei vecini (unde era o mizerie crunta),Am dat cu silicon ca sa astup toate gaurelele de la tevi si am scapat de gindaci definitiv.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Acum vreo 4-5 ani, inca pe cind stateam la garsoniera, am scapat de gindaci folosind gelul Globol. E un gel de culoare maro, fara miros, pe care trebuie sa-l aplici in picaturi mici prin locurile preferate de gindaci. "Chiriasii" nostri au disparut in citeva zile si n-au mai aparut deloc, cel putin pina am plecat noi de acolo. Am mai recomandat si altora acest remediu, care s-a dovedit a fi eficient de fiecare data.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ce pot sa-ti spun eu din experienta proprie. La mine, la etajul 4, au fost ceva gandaci dar numai la inceput, cand m-am mutat ca dupa aceea i-am vazut foarte rar. Eu cred ca daca faci curatenie bec si nu lasi nici o sursa de "alimentare" pt. gandaci, scapi incet de ei ca nu au ce manca. La mine cosul de gunoi e inchis etans, painea o tin in frigider si vasele nu raman murdare in chiuveta pana dimineata. Doar cand am zugravit, am mai miscat ceva acolo, de au mai aparut 2-3. In rest, pot sa spun ca nu am treaba cu asa ceva. Incearca si tu metoda asta, vezi poate iti iasa.

Mergi la inceput