Cine mai are gemeni?

Cine mai are gemeni? | Autor: anmichelle

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sint noua pe acest forum si eram curioasa cine mai are gemeni sau daca stiti alt forum numai despre mame cu gemeni.
Eu am baietel si fetita si au 2 ani si doua luni, virsta la care sint o gramada de schimbari in comportamentul lor, chiar foarte rapide unele, si mi-ar fi placut un schimb de experienta.
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Anmichelle, bine-ai venit, uite mamicile de gemeni http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54013

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Hi Anmichelle, suntem mai multe aici, te asteptam cu intrebari si poze!

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anmichelle spune:

Buna la toata lumea,

De fapt ma cheam MIhaela, iar pe pui, Cristina si George care implinit doi ani pe 1 Oct. Intrebari ar fi cu carul, dar ma limitez la una sau doua. Cind si cum ar trebui inceput cu olita? Fetita deja de vreo citeva saptamina duce mana jos si zice " caca" cind ii vine sa faca pipi. Asta am observat eu, dar babysittera zice cum ca la ea nu face. Nici macar nu stiu care sint semnele sa indice ca ar fi pregatitzi de olitza.
A doua intrebare este legat se somn. A mei dorm in aceasi camera, iar seara cind ii pun in patutze trece cel putin o ora daca nu si mai mult pina adorm. Vorbesc, rid, chicotesc intre ei, ma bufneste si risul cind aud. Ma intreb daca ar trebui sa ii separ sau nu.
Multumesc pt orice sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Bine ai revenit Mihaela,

Mai este inca o Mihaela aici, cu gemenei, tot baiat si fetita, numai ca ai ei sunt un pic mai mici.
Fetele mele au implinit 2 ani acu o saptamana iar aceste doua topice, olita si somnul, sunt "fierbinti" si la noi acasa..Una din fetitele mele imi zice "kk" de indata ce face cate ceva, uneori zice si pipi dar cred ca e aleatorie alegerea caci oricum inca nu realizeaza ce e aia.Cand incerc sa o pun pe olita este de acord doar daca are pampersii pe ea, fara-face urat.Dintre semnele pregatitoare, din care am citit eu, unul principal este limbajul, deci cand incepeti sa va intelegeti binisor unii cu altii;un alt semn ar fi intervalul de timp in care stau uscati, asta arata gradul de maturizare a vezicii sau sfincterelor, ar mai fi mai multe semnale, insa astea sunt principalele.Am auzit de copii potty trained de la 1 an si ceva, am auzit si de altii care inca au scutece la 3 ani.Cred ca fiecare copil este individual si s-ar putea (aproape sigur) sa constatam noi astea cu gemeni, ca fiecare va avea un pattern diferit si vor reusi sa foloseasca olita/toaleta la varste usor diferite.Eu nu sunt pentru principiul invatat cu forta, am mai citit ca atunci cand creierul ajunge suficient de matur, ei vor simti clar ca nu mai pot sta murdari si uzi si vor solicita singuri olita.Din punctul asta de vedere, scutecele cu unica folosinta fac un deserviciu fiindca unele sunt atat de absorbante incat copilul nu se simte ud si nu se sinchiseste prea tare.
Ca si cai practice, pe mine toata lumea ma sfatuieste sa astept vara si sa le scot in gradina in fundutul gol si acolo pe iarba, incepem experimentarile.Eu as incepe de acum, insa vrem sa vindem casa iar mocheta este deja plina de pete de provenienta culinara..
Cu somnul, nu cred ca are rost sa ii separi, ar suferi si ar fi si mai nelinistiti.Si eu mor de ras cand le aud prin monitor ce mai chitcaie si rad si povestesc,tot cate vreo ora pana in final cad la datorie..Mai incolo am inteles ca or sa renunte la somnul de amiaza, iar seara vor fi lati pe la ora 7 si ceva, asta daca se scoala devreme..Deci amuza-te (daca poti) de conversatiile lor nocturne si sa speram ca vor veni vremuri mai bune...
Mihaela, daca te uiti, vei mai vedea subiecte aici pe forumul gemenilor, intra si tu pe topicul general unde scriu toate mamicile, si mai revino cu intrebari sau povestioare..
Mai sunt mamici cu gemeni peste 2 ani care poate deja au invatat sa faca la olita (copilasii evident), astept si eu sfaturi practice..

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anmichelle spune:

Multumesc de raspuns si de sfat
Cred ca si eu sint cam pe acelas principiu, sa nu-i fortzez, sa-i las sa le vina de sine instictul de olita. Ziceai ceva de pampersi cum ca sint foarte absobanti. Aici exista unii, pull-ups, care nu sitn absorbanti, adica sint special pt copii care se trainuiesc pt olita. Ramin uzi si sint foarte necomfortabil daca faca pipi in ei, plus ca pot fi ridicati si dati jos de puiutzi.
Patricia, am observat ca esti in UK, presupun ca si puii tai sint bilinguali? Ai observat daca stiu sa faca deosebirea cu cine trebuie sa vorbeasca in engleza si cu cine in romana?
Acum ma chinui, oarecum, sa ii invat vreo 2 poezioare sscurte. Una este cu "tica tica tica m-a batut mamica.....", iar a doua este cu "un pitic atit de mic........" Fetita este foarte atenta, si repeta fiecare cuivint din poezia, cind incearca s-o spuna singura este foarte funy deoarece spune doar cuvintele care sint mai usoare. De ex la poaezia cu piticul zice asa " un pitic, mic, baie, bic, vai vai (si duce minutzele la obrajiori) necat. Baiatul am observat ca refuza cu desavirshire sa fie invatat. De fiecare data cind vorbesc cu el, si il invat sa numere, sau sa invete o poezie, zice " no" si fuge:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Da, incerc sa le invat bilingv, tot ceea ce fac acuma este sa vorbesc in exclusivitate in romaneste cu ele.Asta este cica secretul: un parinte-o limba. Daca vorbesti cu ei in engleza si apoi vrei sa ii inveti cate ceva in romaneste, ei primesc mesaje amestecate.Pana la varsta de 3-4 ani oricum vor amesteca cuvintele, apoi vor realiza spontan care cuvinte apartin carei limbi.Deci la noi tati vorbeste engleza cu ele iar eu vorbesc in exclusivitate romaneste.De multe ori, chiar in aceeasi fraza, cand ma adresez sotului meu incep in engleza dar cand vorbesc cu ele comut pe lb romana.In felul asta ele o sa inteleaga treptat ca sunt 2 limbi.Trebuie perseverenta, mai ales ca banuiesc ca numai tu vorbesti romana cu ei.Este greu la inceput, eu sunt entuziasmata cand le aud ca spun ceva corect in engleza, si ma trezesc ca uit de romana.Poate ar fi mai bine, cu baietelul, doar sa vorbesti asa simplu, nu sa ii spui ca vrei sa il inveti ceva sau sa ii ceri sa repete dupa tine.Pur si simplu vorbeste-i asa si convinge-te ca intelege (actiuni simple, cuvinte uzuale)
Sper sa mai vorbim despre asta, despre deprinderea a 2 limbi in acelasi timp.Eu uneori cred ca nu o sa reusesc si imi vine sa ma las pagubasa de pe acum.

Si la noi sunt pull-ups Pampers, mersi pentru sugestie, o sa incep sa le iau din astia de acuma, dupa ce termin rezerva de 5+


Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Hai salutare fetelor…..

Si noi am inceput potty training, dar deocamdata sunt la mana lor…darn u ma las!!!

Au venit bunicii si vor sta la noi pana in aprilie, asa ca e cel mai nimerit sa-I invat cu olita de pea cum. I-am mai pus eu mai pe la 10-11 luni, dar cand am inceput sa-i trimit la gradi, mi-a fost imposibil sa ii pun la oala dimineata…numai eu singura. Mi-I se lungeau urechile si de nervii lor…si de ai mei….asa ca acum la 1.5 luni am reinceput training-ul…pana acum timp de 1 saptamana i-am pus in fiecare dimineata la oala, doar doar….pana acum nu am udat-o deloc. Mi-i s-a mai inamplat sa-I mai pun in timpul zilei cand am simtit ca fac KK….dar a fost un circ total. Nu vor sta stea deloc si sunt tare nervosi si plang ca-i…….deranjez din process!!

O sa o scoatem noi la capat cumva….va tinem la current. I familie avem 2 cazuri extreme….nepotica mea a invata la oala de la 2 ani…..nepotul din partea sotului facea in pamapers si la 4 ani !!! de nu-l primeau la nici o gradinita….ca sa nu mai spun ca era un circ sa gaseasca/confectioneze pempersi pe marimea lui….

In legatura cu vorbitul, inca suntem la stadiul de mama si tata…dare eu le citesc cu ardoare din carticele cu povesti atat in ro cat si engleza. Andrei baiatul cred ca pricepe, ca el sta tare atent langa mine sic and ma opresc zice ///a…a…..adica mai da mama o pagina si citeste in continuare….

Cand o sa plece socrii copii se vor re-intoarce in colectivitate full time, si cred ca isi vor da drumul la vorbit mai ales in engleza. Sa vezi atunci cum voi invata eu poezii in engleza….



Mergi la inceput