Antibioticele si lactatele

Antibioticele si lactatele | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Stie cineva daca este adevarat faptul ca lactatele inhiba actiunea antibioticelor? Nu mai stiu cine sau unde am auzit asta; daca este adevarat, in timpul tratamentului cu antibiotic, trebuie sa intrerupem alimentatia cu lapte, branza, iaurturi, etc?
Pe prospect nu scrie nimic despre asta, si totusi...!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

si eu am auzit ceva de acest gen,dar n-am respectat niciodata,avand in vedere ca nici un medic nu mi-a zis asta,
(ce-i drept nici n-am intrebat),acuma sunt curioasa ce zic restu'

anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Chiar e indicat sa consumi lapte si in timp ce faci un tratament cu antibiotic. Stiu de la mai multi medici ca nu este adevarat ca laptele diminueaza efectul antibioticului.

la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Da, tetraciclinele (cele mai cunoscute : tetraciclina, doxiciclina )pot fi inactivate de catre lapte, in plus poate aparea colorarea in galben a smaltului dentar :( .

Nici preparatele cu Co-trimoxazol (Biseptol, Sumetrolim, Tagremin, Co-Trim, etc...) nu se impaca prea bine cu laptele, in plus ...nici ouale nu sunt o prezenta fericita in acest caz :(




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

din contra, mie mi s-a recomandat, si mie si fetei, sa mincam mult iaurt in timpul tratamentului cu antibiotice (si din pacate am facut destule!) ca sa nu avem pb. digestive (se distruge flora intestinala rezultind diaree). plus ca la adulti (femei) pot aparea si ciuperci (candida).
acuma nu stiu, noi asa am facut si n-am ajuns niciodata la diareee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am citit si eu asta, intr-un supliment de sanatate de la Jurnalul National: laptele scade influenta antibioticelor folosite in tratarea infectiilor respiratorii.

Acuma eu nu cred ca nu trebuie sa bei lapte deloc.. doar ca nu trebuie sa bei imediat dupa sau inainte de antibiotic. Dar la copii mici nu stiu cum poti respecta asta, pentru ca ei trebuie sa bea lapte cind le este foame..

Sa speram ca nu scade eficienta chiar de tot..



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu stiam ca nu este bine de luat antibioticul cu lapte,in loc de apa,ceai sau suc de fructe,pentru ca poate scadea eficienta antibioticului si in plus poate da si diaree.Dar daca este luat inainte sau dupa nu este nici o problema.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

nu se recomanda lactatele in timpul tratamentului cu antibiotice din clasa tetraciclinelor,explicatia este ca se leaga calciul de anumite legaturi din structura chimica a tetraciclinei,acesta eliminindu-se din organism(nu se absoarbe,nu isi face efectul).sper sa aveti parte de cit mai putine antibiotice.sa cresteti mari si sanatosi.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

quote:
Originally posted by katik

din contra, mie mi s-a recomandat, si mie si fetei, sa mincam mult iaurt in timpul tratamentului cu antibiotice (si din pacate am facut destule!) ca sa nu avem pb. digestive (se distruge flora intestinala rezultind diaree). plus ca la adulti (femei) pot aparea si ciuperci (candida).
acuma nu stiu, noi asa am facut si n-am ajuns niciodata la diareee



Asa stiu si eu. Cu laptele insa nu stiu cum e situatia, dar iaurtul stiam ca e chiar bine sa-l bei cand iei antibiotice(nu stiu insa daca chiar deodata cu ele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Fetelor,


Asa cum am mai zis si cum bine a intarit si Kover doar anumite antibiotice nu trebuiesc asociate cu alimente, preparate bogate in Ca. Este cazul TETRACICLINELOR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

mie mi s-a recomandat de dr. ca daca fata nu vrea sa manince iaurt sa-i dau Biotics (sunt niste pliculete cu fermenti lactici:lactobacillus acidophilus si lactobacillus bifidus). astea se iau deodata cu antibioticele . eu cred ca interdictia se refera doar la lapte nu si iaurt, zic si eu...

Mergi la inceput