ADOPTIA-pro sau contra !

ADOPTIA-pro sau contra ! | Autor: Roxiana

Link direct la acest mesaj


ADOPTIA--CURAJ SAU NECESITATE?
-postati aici parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nu cred ca poate fi numita necesitate. Sunt parinti care au deja un copil si se gandesc ca pe al doilea sa il adopte. Mi se pare foarte frumos. Cine adopta din "necesitate"?? Adopti pentru ca iti doresti un copil si nu il poti avea altfel sau adopti pentru ca iti mai doresti inca un copil si vrei sa faci loc in inima ta pentru un copil al nimanui.

Este pe de o parte si un act de curaj, dar eu cred ca predomina actul... dragostei si despre asta pot vorbi mai bine fetele care au adoptat.

Sunt pentru!


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Roxiana ,incep direct prin a spune ca nu-mi place stilul asta de a crea subiecte ,arunci o intrebare si gata .Mi se pare normal sa spui intai ce parere ai tu ,cine esti ,de ce te intereseaza parerile noastre .
Iar intrebarea e prost pusa .Adoptia nu e nici curaj ,nici necesitate .Daca vrei pareri mai pe larg ,spune-o pe a ta intai.



Editez ca sa-ti spun ca ai ales prost si locul de a posta subiectul ,evident ca aici toata lumea e pro ,de aceea sectiunea se cheama "M-am hotarat...adoptie".

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Mie mi se cel putin ciudat titlul subiectului : Adoptie pro sau contra .Daca esti aici , la : "adoptia sau a iubi....." e clar ca esti pro.
Toate fetele care intra aici sunt pro .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

total de acord cu ce a scris Briantis.
toate de aici suntem pro, prin simplul fapt ca suntem aici.
nu te supara, dar felul in care pui problema tine mai mult de stilul ZZ, pentru ca clar va genera polemici !
povesteste'ne putin despre tine, de ce te intereseaza subiectul...
titlul parca e extras dintr'un articol din "libertatea"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Initial creeata de Roxiana


ADOPTIA--CURAJ SAU NECESITATE?
-postati aici parerile voastre.




Adoptia nu e nici una nici alta.
Daca vrei polemica- nu e cazul aici.Daca vrei niste pareri atunci expune problema cate te doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Asteptam parerea ta despre adoptie. O poti posta aici

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Dupa mine ,adoptia este chiar o necesitate.Si nu cred ca trebuie sa spun "de ce".Este o necesitate, pentru a putea darui si pentru a putea primi dragoste.Pentru a putea primi un drept pe care intr-un fel sau altul il castigam.Acela de a deveni MAME!!!!!!!!Este necesitatea pe care toti cei care nu au copii biologici ar trebui sa o simta.
Cat despre curaj....nu stiu la ce te-ai gandit.Cred ca e bine sa ne spui si parerea ta .Vrei sa adopti un bb si nu ai curaj?
Noi toate suntem aici sa-ti intindem o mana!Mie mi-a trebuit curaj sa-i spun sotului meu ca vreau sa fiu mama...si culmea este ca nu a fost asa de greu (culmea este ca si el voia sa fie tata,dar nu stia cum sa spuna).A acceptat iar acuma asteptam cu drag bebita pe care ma visat-o.Nici o clipa nu ne gandim ca este adoptata.Ea este A NOASTRAAAAAAA si o sa-i oferim o dragoste mare,mare.


corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paris_h spune:

Acu vreo 2 luni eram "IN dilema". Imi punem fel de fel de intrebari pt care am fost criticata si nu intelegeam bine de ce.Cineva mi-a spus ca atunci cand voi fi pregatita am s-o fac fara sa ma mai gandesc. Ma bucur ca acum nu mai am nici un gand. Vreau doar un bb mic si sanatos. Atunci cand vine din interior iti doresti pt ca vrei sa daruiesti dragoste. E ca atunci cand esti indragostit, nu-ti pasa de nimic.
Abia acum inteleg de ce erau asa "rele" fetele cu mine. Ele chiar iubesc si apara ce-i a lor.
Cred ca esti si tu in faza de "dilema". Aici bobarnacele te vor ajuta sa te decizi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Paris meriti o floare

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Ma rog subscriu la ce au zis fetele ca politicos e sa spui tu mai inati ce si cum.
Dar curaj e nevoie ca sa te lupti cu birocratia si legea prosteaasca tradusa mot a mot de afara fara sa se tina seama de conditiile locale, de interpretare etc etc.
Necesitatea este aceeasi ca si atunci cand nasti propriul prunc. Un cuplu si mai ales o femeie nu e implinita daca nu are un pruncut. Si el trebuie sa fie mai inatai in sufletul parintilor si mai apoi el este conceput sau adoptat. Eu una nu stiu daca pot au ba sa am propriul prunc da mi-am dorit sa si adopt unul si sunt pe cale asta si-l simt al meu desi nu l-am nascut eu. Doamne Doamne a facut ca el sa ma aleag, fiindca el m-a ales pe mine si nu eu pe el si fetele stiu povestea pruncului meu. Un copil nu este adus pe lume sau infiat decat atunci cand esti pregatit mai ales sufleteste pentru asta. Partea materiala se mai rezolva, dar pregatirea psihologica de a deveni mama este sau nu este; de aceea mamele care-i fac pe unii dintre micuti ii abandoneaza fiindca nu au maturitatea si pregatirea sufleteasca de a fi mame.
Cat despre curaj, curaj iti trebuie si sa te casatoresti, si sa iesi pe strada etc.
Uneori ma intreb daca unele persoane "pasager" nu deschid subiecte doar ca sa vada daca reactionam...
Noi aici suntem ca o familie mare raspandita peste tot chiar peste mari si tari. Unii nu ne-am vazut niciodata, altii s-au mai intalnit, dar ne ajutam moral si uneori nu numai. Unii incercam sa facem ceva pentru sufletele nevinovate si asta nu din mila ci din dragoste parinteasca.

Mergi la inceput