A nascut cineva la maternitatea Bucur ?

A nascut cineva la maternitatea Bucur ? | Autor: dolcebaby

Link direct la acest mesaj

Fetelor as vrea si eu sa stiu care sunt conditiile da la maternitatea Bucur si cam cit costa o nastere pentru ca sunt foarte speriata de ce am mai citit pe forum, se vorbeste cam "urit" de medici, asistente, conditii etc.
Eu urmeaza sa nasc pe la inceputul lui mai si deja m-am mutat odata de la un medic care a fost superficial cu mine, acum am gasit aici la Bucur o doctorita Camelia Constantinescu si va rog daca stiti ceva despre dinsa sa imi spuneti si mie.
Va pup si astept sfaturi !

dolcebaby

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Buna, eu voi naste la Bucur la sfarsitul lunii. Am mai fost internata acolo in iulie pentru cerclaj. Maternitatea nu e vreun monument de curatenie dimpotriva. Dar asistentele de la Avorturi (sectie unde am fost internata) au fost mult mai amabile decat ma asteptam chiar daca nu le dadeai nimic. Oricum mie mi s-au parut atat de multe ca mi se pare imposibil sa dai ceva tuturor. La fel si cele de la reanimare unde am stat cateva ore dupa anestezie. Iar daca le dai zbarnaie.

Eu o sa nasc cu dl. dr. Olaru in care am mare incredere si pentru care nici nu am ales alta maternitate. Oricum pt. cateva zile cred ca voi putea suporta si conditiile de acolo.

Despre d-rita ta nu stiu nimic, poate te ajuta alte fete.

Cu drag,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Iti multumesc Maria si sper sa reusesc sa imi invig teama...
Si cu asistentele eu cred ca in toate spitalele este la fel, dai un ban da` stai in fata.

Iti doresc nastere usoara !
Astept sa-mi povestesti cum a fost la nastere

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Finutzul meu a fost adus pe lume de dr. Constantinescu - in iulie 2003. Mama lui (prietena mea) a fost si este foarte incintata de doctorita. Si-a revenit usor dupa operatie, dr. venea mereu sa vada cum se simte, iar seara suna de-acasa la asistentele de garda sa se intereseze cum se simte proaspata mamica.

De spital nu stiu foarte multe. Eu am fost acolo cu niste colege sa ducem lapte si hainute pentru copiii abandonati si mi s-a parut curatel, dar n-am intrat in saloane, am vazut doar holurile si biroul sefei de la Pediatrie.

Leta si un bebe
POZE DE DECEMBRIE

want my life back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Nu am nascut la Bucur, dar sint in tema. Dr Constantinescu mi-a urmarit sarcina de la 5 saptamini la 3 luni jumatate. Mi-a placut foarte foarte mult de ea; din pacate, am fost sa vizitez maternitatea, si nu mi-a placut deloc. Asa ca am cautat o maternitate cu conditii mai bune, am gasit CFR2-ul, si apoi am ales un dr de acolo. Parerea mea este ca doctori buni gasesti in orice maternitate, dar conteaza foarte mult si conditiile maternitatii si asistentele.

Sa stii ca si eu am schimbat 3 doctori in sarcina (e sanatatea mea si a copilului in joc, nu ma intereseaza ce zice lumea in privinta asta).

Iti urez nastere usoara, si sanatate multa!

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Gata, am nascut. Pe 10 dec. Acum pot sa-ti povestesc despre maternitate, mai ales ca am stat acolo 9 zile.

Fiindca mi s-a rupt apa la 1 noaptea am ajuns la spital, la camera de garda pe la ora 2 fara un sfert si toata lumea dormea. Am fost consultata de dr. de garda si apoi am chemat dr. meu (Gabriel Olaru) care a venit in 10 min.

Am urcat la etajul 2 unde sunt salile de travaliu. Eu am nascut in sala 4 unde masa si patul erau din al doilea razboi mondial ca sipaturile din saloane de altfel. N-am vazut celelalte sali dar probabil era la fel. Am remarcat ca nu prind buricutul bb-ului cu o clema de plastic ci il leaga.

Moasele au fost f. dragute cu mine si cred ca sunt cu toata lumea pt. ca nu le-am dat nimic pana dupa ce am nascut. Si celelalte asistente de la lauze au fost dragute. Iar daca le dadeai cate ceva erau si mai si. Nu pot spune acelasi lucru despre asistentele de la nou-nascuti.

O chestiune care ma stresa era vizita lui dom' profesor. Parca venea imparatul. Veneau toate asistentele in salon de cate doua ori sa ne spuna sa stam fara chiloti, sa ne ungem sanii cu crema, sa deschidem geamul, sa strangem prin camera. Erau de groaza. Nu mai spun de vizita in sine, cand alaturi de bau-bau mai erau si niste stagiari iar noi trebuia sa prezentam toate partile intime la control.

Despre d-na dr. n-am avut ocazia sa aflu nimic.

Maria

Mergi la inceput