Sigilarea maselutelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_bm spune:

Banuiesc ca este vorba de primele maselute permanente care apar in jurul varstei de 6 ani. Asa-i? Pentru ca in Ro n-am auzit inca nici un stomatolog sa-ti indice asa ceva, eu am citit pe undeva, tot pe net, ca ar fii bine protejate astfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

buna ziua doamnelor!

cezar al meu are 5 ani si 8 luni si merge la un stomatolog foarte bun care ne-a explicat:

Pana la 9 ani copii nu schimba decat cei 2 dinti din fata (2 sus, 2 jos). Ca urmare, maselele trebuie ingrijite pana apar maselele defintive (9 ani). Noi tratam nishte carii si apoi vom "sigila" maselele. Doctorita ne-a explicat ca nu e bine sa pierdem maselele pana la 9 ani ptr ca maselele definitive vor aparea mai repede si vor iesi strambe si mai putin rezistente la carii.
Procedura de sigilare a fost explicata foarte bine aici!

Si inca ceva...stomatologul ne-a recomandat sa folosim periuta cu baterii ptr ca are "capul" mai mic si patrunde mai bine la maselele mai greu accesibile! Noi asa am facut si e mult mai bine acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Tink,

stomatologul tau a explicat bine, dar la varsta de 6 ani apar si molarii permanenti, pe care, copii ii periaza cam rar, si se cariaza destul de repede daca nu sant ingrijiti.
Ambii mei baieti au maselele permanente sigilate. Se face la 6-7 ani si se mai face odata la 14.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

Da Sanca, ai dreptate, am uitat sa mentionez faptul ca lui Cezar i-au iesit deja 2 "masele de minte " cum se spune desi nu a implinit inca 6 ani! noi vom face in feb- martie sigilarea pentru ca mai are 2 carii de tratat. ai dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

hai mey Tink, masele de minte la 5 ani si 8 luni?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Se poate face si la noi ,la clinici ca Medicover ,Diagnosis .
Am si eu un baietel 6 ani si 6 luni care a schimbat incisivii de jos pe toti ,ieri l-am scos la dentist pe ultimul din stanga si luni si l-a scos singur pe "fratele "lui si are doua maselute noi ,in spatele celor de lapte care i-au iesit in vara .De sus nu a schimbat decat pe cei centrali dar se pregatesc si ceilalti doi .Nu stiu inca daca o sa ii sigilez maselutele ,are niste dinti super si frumosi si sanatosi ,si se spala de doua ori pe zi ,si daca uitam noi se duce singur si isi pune pasta si se spala .
Sunt de acord cu sigilarea dar ,parerea mea este ca cel mai mult conteaza spalatul lor si controlul la 6 luni .Eu am 33 de ani si nu am absolut nici o carie ,nici o problema ,sper copiii mei sa ma mosteneasca .
Iustina &Vladut 6ani si 6 luni &Ana 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

Teodora, masele de iminte in sensul ca sunt cele din spate! sorry, graba strica treaba!
stinu, super ca ai dantura frumoasa si sanatoasa. baiatul meu se spala de 2 ori/zi de la 1 an si tot a facut carii. taica'su are o dantura cam "slaba"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Asa cum zicea si Iulia, sigilarea consta in acoperirea in acoperirea fisurilor si santuletelor de pe partea masticatoare a dintului cu un material protector, pentru a preveni intrarea bacteriilor si prevenirea cariilor in acea zona. Si se poate face la orice fel de de masele (de lapte sau definitive), la orice varsta. Eu la 30 de ani am sigilate toate maselele necariate, adica cele la care nu am plomba pe partea masticatoare. Eu una nu vad nici o contraindicatie pt sigilare, cu atat mai mult cu cat nu implica polizarea dintelui bun. Mie una imi pare rau ca se toceste in timp si ca dupa o vreme trebuie sa dai iar banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Nepoata mea acum de 7 ani.....la 6 ani a sigilat maselute....dar cate, exact....nu stiu. E din Iasi....deci se face si la noi.

Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta





POZELE MELE

Mergi la inceput