Refacem din amintiri Bucurestiul interbelic?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Frumoase fotografiile pariziene...din pacate Bucurestiul a avut o alta soarta...ce sa stie Leana si cu nea Nicu, doi mancatori de semintedespre stil si rafinament. Fetelor, care stiti, pe unde erau Galeriile Lafayette? (sper ca am scris corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Pai nu erau pe Calea Victoriei ,unde sunt si acum,sau spun prostii?

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Iarina,din cite am inteles eu de la mamaie galeriile Lafayette erau exact in actualul magazin Victoria.
Ahhh,si nu-mi aduce aminte de Leana si nea Nicu,ii urasc si post mortem,casa bunicilor mei a fost rasa la pamint din cauza nebuniei lor
Revin curind cu fragmente din Ioana Parvulescu,tocmai am descoperit ca am cartea...imprumutata cuiva!Bine ca stiu cui am dat-o ,ca am si prostul obicei sa uit,si persoanele carora le imprumut au prostul obicei sa uite sa le returneze
Ahhhh,urasc sa imprumut carti!

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Haideti sa va scriu o reclama din Bucurestiul interbelic. Este cu poze (are niste halbe)insa nu pot insera poze.
Deci:

SALONUL FABRICEI LUTHER
Special pentru distractii familiare
SISTEMATICE JOCURI DE POPICE SI BILIARD
Excelenta bere superioara a FRATILOR CZELL se serveste in acest salon
Halba: 40b // Tapu: 30 b
BUCATARIE excelenta ROMANA si GERMANA
Tramvayul circula pana la ora 12 noaptea in fata salonului

Cu distinsa stima,
Ionita Simionescu


Cuvintele le-am scris ca in reclama originala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

quote:
Originally posted by Rayuela

aaa,ca mi-am adus aminte:aveti idee daca gasim pe net reviste din perioada interbelica?Reviste de dame,cum sint cele din ziua de azi,gen Cosmopolitan,dar ..de pe vremea bunicilor??
Eu mi-am facut lucrarea de diploma despre mentalitati in Franta interbelica,si am stat luni in sir in Biblioteca Academiei,rasfoind ziare si reviste de atunci...sint senzationale!!!Sa vedeti sfaturi de cosmetica,de coafuri,moda,palarii,rochii de ocazie,dar mai ales articolele...!!Cind ieseam din biblioteca,aveam senzatia ca am calatorit in timp,si nu-mi placea deloc ca traiesc in secolul 20

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou



Rayuela, chiar ca m-ai facut curioasa! Stii ca mi-ar place foarte mult sa citesc lucrarea ta de diploma?

Eu regasesc Bucurestiul interbelic in romanele lui Mihail Sebastian, Ionel Teodoreanu, Radu Tudoran, Anisoara Odeanu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Ce subiect fumos si ce poze si povesti superbe!!! Aruncati o privire aici, www.vacantesicalatorii.ro/modules/revista/articole/articol.php?artID=1701" target="_blank">aici si www.geocities.com/danzamfirache/bucimag.htm" target="_blank">aici. Uitati si niste www.artline.ro/hanurile_bucurestiului_de_altadata_1.html" target="_blank">hanuri.

Din pacate bunicii meu nu erau din Bucuresti, iar parintii mei au venit muuult dupa perioada interbelica in capitala , am mai auzit si vazut eu cate una, alta, dar mai vreau, asa ca va urmaresc cu mare interes.

Rayuela, mi se pare tare faina ideea cu revistele pentru dame din periada intrebelica, mi-as dori si eu sa citesc una.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Marox,din pacate ,pe vremea mea,nu se faceau lucrari pe computer,ca daca o aveam pe vreo discheta ti-o trimiteam
Pot sa-ti dau in schimb citeva titluri de carti si reviste,care au fost in bibliografie:
Dolores Toma-Histoire des mentalites et cultures francaises
Jaques Sole-L'amour en Occident a l'epoque moderne
Alain Corbin-Les filles de Noce
Gabriel Beloc-Expression francaise
Jean-Claude Bologne-Histoire du Mariage en Occident
Denis de Rougemont-L'amour en Occident
Iar reviste:
La vie parisienne
La vie fin du siecle
Din pacate nu am accentele frantuzesti,am tastatura suedeza,lipsesc citeva pe ici pe colo
she wolf ,pai sa ne punem pe cautat,poate gasim niscai reviste din care se inspirau bunicutzele noastre pentru vreun model de palarie nostim!

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Minunat subiect!
Nu pot decit sa ma gindesc la draga bunica mea si la cum ramineam cu gura cascata cind ma uitam la pozele alb-negru ingalbenite de vreme si ascultind povestile strabunicii...Desi eram copila, adoram romantele, moda si muzica anilor '30 si ca sa fiu mai plastica in exprimare, cred ca m-am nascut 'mirosind deja a naftalina'. Mi-au ramas pe retina: arhitectura caselor, domnii cu palarie si doamnele cu paltoane cu gulere de blana, taranii cu sacaua cu apa, floraresele, Cismigiul, eleganta...imi suna si acum in urechi Jean Moscopol fredonat de bunica (acum le ascult la combina, noroc cu cele 3 CD cu melodiile de odinioara)...

Am gasit niste fotografii cu www.miculparis.ro/orasul/personalitati.html" target="_blank">Micul Paris si informatii despre diferite www.miculparis.ro/foto/bucuresti_imagini_foto_vechi.html" target="_blank">personalitati de odinioara... Sa va arat si www.ciaobucarest.it/bucuresti_poze/biserici/images/stav.jpg" target="_blank">bisericuta www.leafpile.com/TravelLog/Romania/2002/Bucharest/OldTown/Stavropoleos%20Courtyard.jpg" target="_blank">mea preferata...

Si nu pot sa nu ma gindesc la www.marci-postale.com/Romania/Bucharest/destroyed.htm" target="_blank">strazile cu case minunate si citeva biserici care au disparut...

Acum chiar ca m-am 'melancolizat'...

Mai vin!

flori cele "Odata ce ai incercat zborul, vei pasi pentru totdeauna pe pamant cu ochii ridicati spre cer, acolo unde ai fost, si vei dori mereu sa te intorci." Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Irimelule, pentru poze,alea cu Cismigiul m-au topit!!
Amintiri cu bunicutze haioase si bunici nazdravani depanam la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61694" target="_blank">Povestile batrinilor,vino neaparat pe la noi!


Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Frumos Irimell, m-au topit saniile!!!!
am Jean Moscopol pe calculator, care vrea sa-mi dea o adresa de mail sa-i trimit.
Pfui, birjarii erau ninsi de zapada...grea meserie...si pun pariu ca nu erau mitocani cu clientii, cum sunt taximetristii din ziua de azi..

Mergi la inceput