Zugravit, rog sfaturi!

Zugravit, rog sfaturi! | Autor: Lona

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat: imi voi zugravi singura o camera. Nu mai vreau mesteri care te tin o luna cu casa vraiste, care fac mizerie, care iti iau pielea de pe tine cand trebuie sa platesti.
Pe pereti este deja var lavabil, s-a cam ingalbenit si s-a afumat de la tigari. Profit ca-mi schimb mobila, si camera e goala, si vreau sa varuiesc.
Ati facut vreodata singuri acest lucru? E greu? Imi puteti da niste sfaturi sau sa-mi recomandati un var care v-a "multumit"? Multumesc si eu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

O vopsea lavabila buna este Superweiss (sper ca asa se scrie) cu capac portocaliu si una si mai buna este cea cu capac mov (chiar daca este pentru exterioare). Iti trebuie trafalet (pentru spatii largi) si pensula (pentru spatii mici si colturi) (dar asta cred ca ai aflat, deja...).
Eu cumpar banda adeziva de hartie, cu care delimitez zonele imediat vecine cu vopseaua (rame de geam, intrerupatoare. plinta, tocul usii), ca sa nu le vopsesc si apoi sa le curat.
Daca vrei sa faci peretii colorati si tavanul alb (sau invers), tot cu aceasta banda se delimiteaza cele doua culori.
Se dau doua maini. La o vopsea buna, ajunge. La una proasta, nu.
In mod normal, in doua zile esti gata, cu tot cu curatenie.
Spor la treaba!


http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Inainte de a da cu var spala peretii cu apa si detergent,apoi ii"clatesti" cu apa curata.Si apoi dai cu var.Succes!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Daca ai avut var pe pereti, trebuie sa-l speli cu apa si sapun inainte de a aplica vopseaua lavabila.Daca peretii necesita si gletuire, trebuie ca inainte de a aplica vopseaua lavabila sa dai cu 1,2 straturi de amorsaj peste glet,ptr. ca altfel nu-ti prinde vopseaua si dupa nici 2 luni se cojeste.
P.S.
Am uitat. Dupa ce se gletuieste se slefuieste suprafata cu hartie abraziva.
Spor la treaba.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Multumesc mult, maine atac operatiunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Lona,succes!Sa ne spui si noua cum a iesit,te rog.Intentionez sa-mi varuiesc si eu bucataria pana la Sarbatori.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Spor la treaba sa ai.Asteptam vesti de la tine.Chiar ma bate gandul sa zugravesc si eu tavanul de la bucatarie, ca atat mi-a ramas.Noi am zugravit cu vopsea lavabila lucioasa.Am spalat peretii si dupa ce s-au uscat am dat peste cu vopsea.Si am facut-o noi, adica sotul meu mai mult.
Banda adeziva este foarte buna , cum a spus rufus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Si noi ne-am vopsit singuri holul (apartament cu trei camere, holul lung), baia si WC de serviciu. Pot sa iti spun ca cel mai bun glet a fost ABS Saten Finish Plaster. Arata pur si simplu ca o crema si se intindea f f usor - noi am dat seara si am asteptat pana a doua zi ca sa vedem dc s-a umflat (dc sunt portiuni unde se umfla trebuie dat jos si dat din nou pe perete). Din pacate in WC de serviciu nu ne-a mai ajuns si nu am mai reusit sa mai gasim marca asta. Am incercat alte 2 marci, dar . Vopsea am folosit Superweiss cea cu capac portocaliu. Partea cea mai grea mi s-a parut gletuirea tavanului (am chemat pe cineva sa ne ajute) si partea de slefuire a gletului. Trebuie slefuit pana ramane neted ca sa poti da cu vopsea. Dar in final, am fost tare mandri de noi.Asa ca, spor la treaba si sa ne spui cum a iesit.

briza_marii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

si noi suntem in plina zugraveala de unii singuri

lavabila preferata - danke (mai ales ca se gaseste si colorata). am incercat superweiss si nu am fost entuziasmati.

eu zic ca in situatia ta e destul de simplu. speli lavabila veche cu apa si detergent si dai una noua peste. daca initial gledul a fost dat bine n-ar trebui sa ai nici o problema. daca mai pocneste din loc in loc, repari cu gled, lasi sa se usuce, dai cu smirghel si apoi cu lavabila. noi am vopsit colorat pentru ca multa lume ne-a spus ca albul ingalbeneste destul de repede. si am aplicat faza cu banda adeziva la usi, ferestre etc.

ai grija la ce trafalet cumperi - sa fie unul bunicel, ca muncesti mai putin la intinsu vopselei.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

In legatura cu trafaletul, parerea mea e ca cel mai bun e acela din bumbac, care e mai pufos.Asta am constatat si noi dupa ce ne-am facut reparatii capitale in apartament adica; spart pereti, dat jos faianta veche, pus gresie , o noua camara, scos afara usile, executat spaleti,raschetat parchet, si apoi celelalte. A durat ceva mai mult, dar sintem multumiti ca am economisit o groaza de bani si a iesit super.
Spor la treaba tuturor.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Deci daca gledul este bun si nu mai trebe dat, nu se mai da nici amorsa, nu? Doar se spala lavabilul vechi si se da cel nou. Sper ca am inteles bine ca ma bate si pe mine gandul in viitor sa imi fac singura sa nu mai apelez la muncitori lenesi...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput