Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

kristinutza sper sa reusesti sa-l inveti inapoi la san pe Radu, eu stiu ca nu mai am nici o sansa. Ma bucur f. tare can reusesc sa-l pacalesc (ma uit la el si incerc sa tin minte fiecare expresie si fiecare senzatie ca niciodata nu stiu daca voi mai avea bucuria asta vrodata). Pana acum 2 zile cred ca au trecut 2 saptamani de cand a supt ultima data. Eu am trecut peste faza cu plansul cand ii dadeam cu bibele. A durat ceva pana am acceptat ca nu mai vrea sa suga. Asta e, ma consolez si eu ca macar e laptele meu si bine ca pot mulge asa mult.

Mary sper ca e mai bine Andrei si ca stai si tu mai bine cu lapticul.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

irina, m-am mai linistit un pic cu radu. a supt la san. de fapt, intotdeauna i-am dat mai intai san, numai apoi biberon. dar aseara am fost pe la ai mei si, ca sa stau linistita, am luat biberon muls si asta a mancat acolo. dup-aia, seara acasa, am crezut ca nu mai mananca dupa baie si m-am muls. dar el plangea, asa ca am incercat sa vad daca ii e foame. surprize-surprize: a halit 145 ml din biberonul pe care-l pregatisem pt frigider, pt ziua urmatoare. ce a fost mai rau a fost noaptea, cand n-a vrut san. i-am dat cu bibe. si mi-era ca am stricat copilul, ca dimineatza s-a cam repetat povestea. dar acum a primit si sanul.

of, irina, asa usor oare prefera copiii astia plastic, latex, siicon si alte prostii in loc de mamica lor?

tare nu sta linistit la san ca se tot screme, se agita, il doare burtica. dureaza situatia asta de cam mult timp. astazi am ajuns la neplacuta situatie in care i-am pus supozitor cu glicerina inainte de fiecare masa. ca nu manca, numai se scremea si nu reusea nik. nu cred ca e normal. dar si ce presiune avea in burtica...
debridat prestam, sab prestam, gripe water prestam, eu beau ceai de chimen si anason la greu... m-am cam saturat.


cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

am dat jos partea 5.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

am uitat sa spun: super-bine scris mailu' despre curent!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Victoire! S-a intors fata de 3 ori de pe spate pe burta. Toate 3 dspre stinga, ca daca se intorcea spre dreapta cadea de pe pat. Era pe o saltea relaxa, dreapta, nu a fost prin alunecare.

Si un lucru rau: a luat doar 60 g saptamina asta. Cum e posibil, dupa ce sapt trecuta a luat 180? Cred ca ii bag un supliment de miine seara, desi dupa experientele cu suzeta, cred ca o sa-mi ia ceva pina gasesc un biberon sa-i placa.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moki spune:

Salutare,harnicutelor!
Hai sa va intreb si eu cateva chestii ca se vede treaba ca mai multe afli de pe forum decat de la menici..:
1.vi se pare normal sa faca bebe clabucei la gura si scoata limbuta afara, ca Mario m-a zapacit in ultima vreme cu treburile astea si dr. cica "toti copii fac asa.." de ce????
2.cum e cu varsaturile astea,ca mie la unele supturi imi da afara destul de mult laptic si la ragait si dupa..oare cu ce mai ramane in stomacel??
3.ai vostri se ma zbat la san,ca avem ceva "meciuri" de-astea pe zi de m-a zapacit..trage cu pofta de cateva ori,dupa care ia sfarcul,il lasa,se zbate un pic,iar il ia ,iar il lasa si tot asa..desi s-ar parea ca fomica ii este..de multe ori ma enervez si nu-i mai dau deloc cand face asa..si iarasi cica "e normal"..eu nu prea cred..

Multam!
Va pupacim!
Moki si bebe Mario


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Codruta, multumesc.
Am pus poze, sa vedem daca merge...

POZE FABIANO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Moki, si noi facem balute la greu. Si spume nu mai spun. Ma enerveaza ca uneori o schimb si dupa 1-2 ore din acest motiv. referitor la figurile pe care le face la supt... Alexia mananca formula. Initial ii dadeam biberonul in pozitia in care ar fi supt la san. Dar de vreo 10 zile incoace a inceput cu figuri, cam cum ai descris tu, numai ca figurile le facea la biberon, nu la sfarc. Si pana la capat baga capul la subratul meu de nu mai putem sa ajung cu bibele pe nicaieri, drept pt care am schimbat tehnica: o asez pe o perna inclinata, acoperita cu scutec si asa reusesc sa am o raza de 180 grade (mai degraba o semisfera )ca sa o alerg cu tetina. Dupa ce se uita dupa avioane pe toti peretii, reusim sa dovedim biberonul. Sau nu, ca uneori se incapataneaza si nu mai trage deloc.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Deci presupun ca e normal. Incep sa aiba atentie distributiva.

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Iuhuhu, merge !

POZE FABIANO

Mergi la inceput