"Perlele" copiilor nostri (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Mi-a venit randul !

Cateva din "perlele " lui Paul :
- Paul catre Andrei , fratele lui mai mare : " Esti figurant ...esti ca mine ! "

-Paul e un scump si de multe ori cand ii spun sa faca ceva imi zice : "bine , te ascult " iar cand ii spun "Of ! ma topesti ! " el imi zice : "nu-i nimic , te pun in frigider si pe urma te mananc " (sunt inghetata lui )

-Paul se joaca cu Andrei la telefon (de jucarie). Paul suna la pompieri si Andrei raspunde (el e pe post de dispecer).
Paul:Alo, pompierii , va rog sa veniti !
Andrei:E un foc ? Unde ?
Paul:la gratarul din curte !(si radea cu gura pana la urechi )
(sotul meu tocmai facea focul cu lemne pt. gratar...)

Continuare in nr. viitor ...

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Cu Maxiplodu' si Miniplodu, seara la culcare...

Otilia are 3,9 ani si Irina are 11 luni...eu frintulescu de oboseala...pe ele le uitase dumnezeu jucindu-se!
Kitzaiala...suceala...invirteala...zbenguiala...galagie...
Eu:Mai, daca nu va potoliti, plec de acasa!!!(ah, zic, sa vezi ca se potole Oti si se transmite si la sor'sa...zic io...in naivitatea mea!)
Oti:si unde te duci, mami?
Eu:aaa...immm...dintre toti prietenii mei, gasesc eu unde sa ma duc!Si dorm acolo la noapte...
Oti(se gindeste pret de fro 10 secunde)...pai eu zic ca e bine sa te duci sa dormi la Vladutz!!!!!!!!!

Ce m-as face eu daca Maxiplodu' n-ar avea solutiile cu el?!!!!

DORIS cu doua minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Superbeeeeeeeeeeeee!

M-am amuzat !
Scumpi foc!

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Azi, la plimbare prin padure, cu un Bogdanel uitindu-se cu okii mari la copaci.
Io, amuzata: La ce te uitzi, mami?
El, cu gura cascata shi okii mari: La copaci...
Io, sperind sa-mi dea vre-un raspuns poetic: Shi ce vezi acolo? ...
El, scurt shi logic: Frunze.
Nah, acu-mi pun shi io nadejdea poetica-n Julia...

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Am auzit-o eu la Cora de la un pusti de vre-o trei ani
,,mami , vreau sa-mi cumperi camionu ala mare .
Nu avem bani sa cumparam
pai si atunci de ce am venit aici , sa furam ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

La gradinitza Maxiplodului:
Educatoarea ii invata sa recunoasca cifrele 1 si 2.Ii imparte in doo grupe si incearca sa le spuna cum ca ar trebuii sa-si aleaga fiecare grupa 'sef'...cel mai cuminte dintre ei, cel care raspunde la lectii, maninca frumos, etc... trebuie propus pentru sefie.otilia analizeaza situaita si ridica ferm mina:
'Eu ma propun pe mine!'

DORIS cu doua minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

La masa, plozii au cremvushti.
Bogdanel: Julia, papa shi coaja, ca are vitamine!
Plus ca la el totul are vitamina C, nu conteaza ce maninca, iar io recunosc cc ca mint plodu ca asha e, cum zice el, ca daca nu are vitamina C, nu mai maninca

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

aste-s de la vara-ma
avea 2 ani si ceva,31 decembrie. Ne pregateam sa facem Revelionul si i-am tot zis copilului toata ziua ca tre sa ne imbracam frumos, ca tre sa ne parfumam ca aia ca ailalta pt ca in seara asta vine Revelionul. La care cea mica, mirata intreaba'Mami, Levelionul e fetitza sau baesel?'

Vara la mare seara tarziu ne plimbam pe faleza si ne uitam la mare. La un moment dat Elena intreaba-'Onutzica, la 12 inchid astia apa?(apa marii adica):)

poze aici

'Limitat in natura sa, infinit in dorintele sale,
omul este un zeu cazut
Ce-si aminteste de ceruri!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Aseara citesc Maxiplodului 'Piticii din padure''...un fel de fata babei si fata mosului!Cica piticii astia din padure arunca un blestem asupra fetei rele a babei sa-i sara din gura o broasca la fiecare cuvant...Eu citeam...Oti ma asculta miscata, cu okii la poze...
- Mami, de ce e asa suparata fata babei?(era o poza cu fata asta si broastele aferente...)
- Pentru ca-i sar broaste din gura...tie ti-ar placea sa-ti sara broaste din gurita cind vorbesti?
Ea...cu okii sclipind de fericire....
- Mie mi-ar placea sa-mi sara iepurasi!!!!

....mai tirziu, comentam povestea:
-Mami, mie nu-mi place de baba si de fata ei....
- De ce mama?
- Pentru ca fata babei e urita si rea si baba...baba...baba, umbla desculta!!!!Nu are nici strampi, nici papucei cu toc....

DORIS cu doua minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cu ceva timp in urma am fost in excursie la Putna cu niste prieteni care au un baietel de 4 ani jumate.Cand intram in curtea manastirii vad statuia lui Mihai Eminescu si intreb:da ce cauta Eminescu la Putna? "L-a ajutat pe Stefan cel Mare sa construiasca manastirea" imi raspunde Alex.Intram in biserica,ascultam un pic de slujba si iesim sa aprindem lumanari.Mamica lui ii spune ca trebuie sa aprinda cate o lumanare pentru fiecare."Uite o lumanare,pentru cine o aprinzi?" Dupa o clipa de gandire:"pentru Mihai Eminescu,ca a fost om bun!"

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput