Alina-lumina

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Am mai primit 10 euro de la Florin si Alina!(ei sunt prieteni cu Cosmin )
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

danna_j daca tot zici ca ai compus o scrisorica frumoasa, nu mi-o trimiti si mie, poate o trimit mai departe pe email?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Teledon - 5000€ pentru AlinaLumina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am primit si eu banii de la lummy 85 de euro , ea a timis 100$ dar aici mi-au dat euro , am chitante am tot am pus la plic






www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Danna...am cateva nr de tel afista epe ecran la OTV, dar daca ai vorbit deja cu cineva, mai ai nevoie de ele?

Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Scrisorica? Ce scrisorica? Vreau si euuuuu! Nu ma pricep la cuvinte frumoase.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Adriana, nu ai primit banutii de la mine?? I-am pus prin mandat postal acum cateva zile!!!

Pupam

Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinabungau/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

irina nu a venit nimic pana acum




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Fetelor cu cea mai mare placere, desi nu e o scrisoare tip, e facuta de mine in graba azi dimineta, ma gandeam ca am sa compun una mai generala si sa o trimitem cu poza Alinei pe ea, nu am reusit, postez aici scrisorica si puteti sa va folosti de ea, puteti si sa o adaptati:Dragii mei,va rog sa fiti alaturi de mine intr-un caz in care m-am implicat si vreau sa ma ajutati sa duc aceasta sarcina pana la capat. Va cer din tot sufletul ajutorul ca singura nu pot sa fac nimic.Va spun in cateva cuvinte despre o fetita din Romania care s-a nascut prematur la 6 luni si care la nastere a cantarit doar 1.200 gr. Numele ei este Alina si ea este fetita cea mica a familiei Ivascu din localitatea Islaz comuna Zorleni si acum are 1 an si 2 luni. Ea a crescut si s-a dezvoltat normal pana acum, dar are o problema din nastere pentru ca s-a nascut cu o cataracta congenitala la ambii ochisori si nu poate sa vada. Vestea cea buna este ca in cazul ei exista un doctor in Belgia dr. Dr.C. Claes, seful chirurg al clinicii de Oftamologie din Willrijk - Belgia care a acceptat sa faca operatia de care Alina are nevoie ca sa poata vedea. Din multiple motive, aceasta boala nu este operabila in Romania iar singura clinica care a acceptat sa faca aceasta operatie este cea Dr. Claes din Belgia unde a ajuns la recomanadrea Dr. Balta Florin, renumit chirurg oftamolog la Clinica de oftamologie din Bucuresti!Costurile operatiei sunt de aproximativ 6000 euro la care sa mai adauga transportul mamei si fetitei in Belgia. Impreuna cu inca o familie din Belgia care s-a implicat in acest caz suntem dispusi sa insotim familia la clinica si sa-i ajutam cu tot ce putem pe perioada cat vor sta aici.Avem deja programarea la operatie pe 18-21 decembrie 2005, insa pentru a se valida aceasta programare plata operatiei trebuie facuta in avans. Deocamdata din ce am reusit sa strangem in putinul timp care ne-a stat la dispozitie si cu bunavointa multor romani din tara si strainatate s-a strans o suma de 500 euro, majoritatatea din donatiile membrilor unui forum romanesc gazduit de www.desprecopii.com sectiuna umanitare.Problema cea mare este ca familia nu isi poate permite financiar aceasta operatie deoarece tatal este angajat ca factor postal iar mama este permanent in prezenta Alinei care are nevoie de toata ingrijirea ei si a fratiorului ei care are 4 ani si nu are posibilitatea sa fie angajata.Acum ce este de facut ? Putem noi oare sa sarim in ajutorul acestei fetite care cu putin ajutor ar putea sa vada ? Prin bunavointa voastra si daruirea de care stiu ca sunteti in stare putem sa aducem o raza de soare in intunericul in care traieste permanent micuta Alina?Va dati seama ce minune ar fi pentru ea sa vada chipul mamei, chipul fratiorului ei, al tatalui... sa vada si ea beculetele din Bradul de Craciun? Ce mare bucurie am putea aduce familiei Ivascu daca fiecare dintre noi si-ar deschide inima si ar oferi un ajutor cat de mic pentru ca aceasta operatie sa aiba loc !Daca doriti sa o ajutati pe ALINA SA VADA va rog sa-mi raspundeti acestui email ! Atasez in continuare poze cu Alina si mama ei, si scrisoarea cu programarea la opreratie.Va multumesc pentru contributia voastra !In urmatoarele randuri puteti sa cititi un articol aparut in Ziarul Adevarul de Vaslui :Nici macar nu implinise un an, iar de ziua ei, pe 29 septembrie,micuta Alina Ivascu din comuna Zorleni, localitatea Islaz, nu a putut decat sa auda vocile celor dragi, pentru ca este aproape oarba. Medicii spun ca fetita abia daca întrezareste lumina puternica si umbrele, pentru ca s-a nascut cu o boala crunta, care i-a afectat ochisorii: dezlipire de retina. “In luna iunie am fost cu fetita la control la Bucuresti, la Spitalul de Urgenta. Doctorul Florian Balta, la care am fost trimisa, mi-a spus ca nu se baga sa opereze la varste atat de mici si ca ar fi o posibilitate in Belgia. Tot el ne-a spus ca operatia ar costa 4000 de euro”, ne-a spus Gabriela Ivascu, mama Alinei. Drama prin care trece familiia Ivascu ne-a fost semnalata de catre medicul Cristina Vasian, de la Sectia Neonatologie a Spitalului Municipal Barlad. “Fetita s-a nascut prematur de gradul IV, avea 1000 de grame la nastere. A evoluat bine de la nastere dar a fost suspectata de cataracta congenitala. Ulterior am aflat ca are dezlipire de retina la ambii ochi”, ne-a precizat medicul Vasian. Acasa, familia Ivascu mai are un baietel de patru ani, iar din salariul pe care il castiga tatal ca factor postal, cu certitudine nu se vor putea strange banii necesari operatiei. “Nici nu stim ce sa facem. Ne doare sufletul ca nu poate vedea. Noi o strigam, îsi misca ochisorii, dar medicii ne-au spus ca nu vede decat umbre” http://www.geocities.com/alinalumina/www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Ma gadeam sa va intreb daca se ofera cineva sa faca o cerere de sponsorizare catre COMPANIA TAROM, poate reusim sa primim o reducere sau chiar o sponsorizare completa a biletelor si sa avem in avans pregatite biletele de zbor Bucuresti-Bruxelles.Ce ziceti? Este cineva care se ofera sa faca aceasta cerere?multumesc www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput