Calcul ore suplimentare?

Calcul ore suplimentare? | Autor: gabriela 1969

Link direct la acest mesaj

Va rog sa va exprimati un punct de vedere in interpretarea corecta a art.120 alin (2)privind munca suplimentara din Codul Muncii.Exemplific:Daca un salariat are un salariu de baza lunar de 310 lei in luna sept.care are 22 zile lucratoare la un program normal de 8 ore/zi,rezulta ca salariul de baza orar va fi de 1,76 lei;mai presupunem ca salariatul a realizat un numar de 20 de ore suplimentare iar in contractul individual de munca procentul pt.aceste ore suplimentare este 75.
Intrebarea este daca sporul pt.aceste ore prestate suplimentar se calculeaza prin inmultirea salariului orar de 1,76 lei cu 75% sau ca 175%?
Si inca o intrebare va rog:timpul de lucru petrecut la serviciu pt efectuarea inventarului si care depaseste 8 ore se asimileaza orelor suplimentare si prin urmare trebuie platit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

1.76 X 75% = 1.32 = spor
1.76 + 1.32 = 3.08 = salariu cu spor inclus
1.76 x 175% = 3.08 = salariu cu spor inclus

Eu stiu ca orele petrecute la inventar se considera ore suplimentare, dar sa asteptam si alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Te rog frumos Laura sa-mi detaliezi:numarul de ore suplimentare de 20 il inmultesc cu 1,32 cat se cuvine pentru spor sau cu 3,08 care reprezinta salariul+sporul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

20 x 1.76 = 35.2 = salariu pe care trebuie sa-l primeasca in nod normal
20 x 1.32 = 26.4 = spor
35.2 + 26.4 = 61.6 = salariu cu spor inclus

sau

20 x 3.08 = 61.6 = salariu cu spor inclus

Sper ca nu am gresit la calcule. Oricum, rationamentul acesta este!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Multumesc mult Laura.Acum am inteles.

Mergi la inceput