aspenter

aspenter | Autor: lucians

Link direct la acest mesaj

Buna gravidutelor!Sunt si eu noua p-aici si vreau sa va-ntreb daca vreuna din voi a luat ASPENTER la indicatia dr.T?Sunt insarcinata in 7 sapt,dupa un avort spontan in luna mai,si ca tratam preventiv mi s-a prescris:aspenter 1tb/zi,pregnyl-0 injectie la 4 zile(despre care am citit ca-i bun pt sarcina),magne B6 si utrogestan.Cu aspenterul acesta nu sunt lamurita,pt ca este si el,ca si celelalte,contraindicat in sarcina,din cate se scrie in prospect.Daca cineva stie amanunte despre ascesta,please...Scrie c-ar avea legatura cu probleme de inima,de accidente cerebrale,dar nu-i vad rostul in cazul meu,dat.Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

In primul rand felicitari, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Eu am luat aspenter pana in sapt 30 pentru un sindrom antifosfolipidic. M-am simtit foarte bine sub tratatment (au disparut durerile de incheieturi si edemele picioarelor) iar bebe nu a avut nimic...nu mai retin ce scria in prospectul de la Aspenter.
Daca ai indoieli intreaba medicul de ce a recomandat Aspenter, pentru ce componenta a diagnosticului.

Multa sanatate iti doresc!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Draga Lucians,nu te speria,dr.ti-a recomandat f bine aces aspenter!
Putea f bine sa-ti recomande si o cincime de acid.acetilsalicilic romanesc-adica,banala aspirina-,ca asta e!
dar de ce sa te kinui?
aspenterl-adica aspirina in doza pana in 100 mg.-are rol anti-coagulant,de-aia ai vazut tu acolo ca se da ptr.AVC-uri,post-infarct-etc,asha ca e f bun pentru sdr.anti-fosfolipidic;tu,avand un sange"mai gros",aceasta aspirina de 75 mg tocmai asta face,mai "subtiaza"sangele,sa ajunga mai bine la bebel!!!
Atentie!!In doze peste 200 mg,aspirina are efect invers-adica pro-coagulant!!Asha ca tb.sa respecti dozele dr.
lamurita?

Pupici,Silvia si Stefanel,40

Mergi la inceput